DEKAN KAAN ORHAN 7 ÖNEMLİ KİŞİ ARASINA GİREREK ÖDÜL ALDI

DEKAN KAAN ORHAN 7 ÖNEMLİ KİŞİ ARASINA GİREREK ÖDÜL ALDI

1769’da kurulan Macaristan’ın tanınmış  Semmelweis Üniversitesi 2023 yılı Doktor Honoris Causa  “Onursal Doktora Nişan ve Beratı”nı  7 bilim insanına verdi. Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan  alanında  tanınmış  Avrupalı 7 bilim insanı arasına girerek 17 Kasım 2023 günü 1967 yılından beri düzenlenen bu yıl 48.cisi düzenlenen bir törenle beratını aldı.

Üniversite düzeyinde diş hekimliği eğitiminde 150 yılı aşkın bir geleneğe sahip   olan ve Macaristan’ın  İngilizce, Almanca dillerinde uluslararası kabul görmüş eğitim programları sunan Semmelweis Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi 1955 yılında kurulmuş  bu alandaki ilk ve en büyük fakültedir. Yüksek oranda akademik rütbeye sahip eğitimcilere sahip olduklarını iddia eden fakülte ilgilileri  maksillofasiyal, dentoalveoler  ve radyoloji bölümü ortak çalışma alanları oluşturarak  Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ve Stomatoloji Anabilim Dalı’nda yılda 44.000’den fazla hasta tedavi edilmekte olduğunu ve 1.400 majör çene-yüz ameliyatı gerçekleştirdiklerini beyan etmekte.

Semmelweis Üniversitesi’nin Kardiyolog olan Rektörü Prof.Dr. Béla Merkely ailesinden gelen tıp kariyeri ile insan sağlığına verdiği önemle tanınan bir rektör.Bunun yanında dünyanın önde gelen yüksek öğretim kurumları ve araştırma gruplarıyla kapsamlı ve giderek genişleyen uluslararası bağlantıları olan Rektör Merkley onursal doktora nişan töreninde  yaptığı  konuşma ile de  dikkat çekti. Rektör Merkley yaptığı açılış konuşmasında fahri doktora unvanlarının, uluslararası alanda vazgeçilmez bilimsel sonuçlara imza atan ve aynı zamanda Semmelweis Üniversitesi ile önemli ilişkiler sürdüren profesörlere verildiğini vurguladı.Konuşmasına ;

 “Bilimsel şöhret için kişinin ısrarcı, tutarlı bir çalışma ve gayretle çok çalışması gerekir – ve sonra da kazanılan zaferi sürdürmeli, mükemmelliği defalarca kanıtlamalıdır. Ve bunu yalnızca en iyiler yapabilir.”  Şeklinde devam eden Rektör Merkley bu tür  yeni fahri doktorlar sayesinde üniversitenin yeni mükemmel vatandaşlarla genişlediğini ve bu sayede Macar bilimsel yaşamının daha da canlandığının altını çizdi.

Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Bilimleri Fakültesi Dekanları Dr. Miklós Kellermayer, Dr. Gábor Gerber ve Dr. István Antal tarafından sunuların yapıldığı törende Prof.Dr.Kaan Orhan’ın Semmelweis Üniversitesi ile işbirliğinin  2008 yılına kadar uzandığı;  şu ana kadar Semmelweis Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bölümlerinden araştırmacıların yer aldığı beş ortak yazarlı bilimsel yayın yayınlandığı ve iki yayının doktora derecelerine temel oluşturduğunu,kendisinin  hakemli dergilerde 400’ün üzerinde SCI uluslararası yayını bulunduğu ve Hirsch indeksi 43 olan çalışmalarından 6.500’ün üzerinde alıntı alınmış olduğu, ‘Diş Hekimliğinde Yapay Zeka Uygulaması’ adlı kitabıyla da 2020 yılında Yılın Yenilikçi Diş Hekimi ödülünü almış olduğu, ayrıca Stanford Üniversitesi’nin 2021-2022’de yayınladığı ‘Dünyanın En Etkili Bilim Adamı’ listesinde dünya çapında 7 milyon araştırmacı arasında akademik ve bilimsel performansa göre %2 oranında yer aldığı  övgüsü  ile anlatıldı.

Medic Orkestrası’nı temsilen kemancı Éva Kóbor’un Paganini’nin 24. Caprice  isimli   eserinin seslendirmesiyle sona eren törene   TC Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu’da katılarak töreni onurlandırdı. ( Heber- Dentha Ajans 19.01.2023 İstanbul)

Yazar Hakkında

Share