YAŞAM PROJESİ BAŞLADI AMA DİŞHEKİMLİĞİ  YOK SAYILDI

YAŞAM PROJESİ BAŞLADI AMA DİŞHEKİMLİĞİ YOK SAYILDI

Sağlık Bakanlığının ülke genelinde yaygınlaştırması planlanan 80 yaş ve üstü kişilere hizmet sunan (YAŞAM) projesine Antalya da başlandı. Projede yaşlılar için diş sağlığı uygulamasını önemseyen bir kararın ortada olmaması dişhekimlerini harekete geçirdi. Halbuki yaşlılarda diş protez eksikliği nedeni ile tam beslenme gerçekleşmediği bununda tüm yaşam aktivitelerini etkilediği belirtildi.
Kısa adı YAŞAM olan Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerinin yeni pilot uygulamasının, Antalya Atatürk Devlet Hastanesinde başlatıldığı bakanlık yetkililerince açıklandıktan sonra Sağlık Der İstanbul İl Başkanı Dişhekimi Metin Gürsan konu hakkında basına yaptığı yazılı açıklamada bir dişhekimi olarak yıllardır sağlık bakanlığında yetkililerin konuya hep tıp açısından yaklaştıklarını halbuki hayatın özellikle dişlerin kaybedildiği yaşlılık döneminde vücut genel sağlığı ve dengeli beslenme öğütmesi için diş sağlığının da önemli olduğunu bir türlü bu tür projelerde yetkililere anlatamadıklarını ifade ederek şunları söyledi: ‘’ Yapılan açıklamada bu hizmet iki uzman hekim, iki hemşire, bir yaşlı bakım teknikeri gerontolog ve tıbbi sekterle yürütülmekte deniliyor demek ki burada ağız ve diş sağlığı için bir dişhekimi olmadığı aşikar. Bakanlığın düzenlemesinde yine dişhekimliği mesleğini dikkate almadığını ve tıp hizmeti arasında katagori etmediğini gözlemledik. Evinde muayene edilirken 45.000 kişi pilot bölgede hedeflenirken neden bir dişhekimi ayna sontla basit taşınabilir klinik muayene aletleri ile o yaşlının diş sağlığına ait tespitleri yapmaz? Bu iş için neden bir dişhekimi alınmaz gruba? Madem iki hekim alıyorsun gerıontolog var, tekniker var o yaşlı için bir de dişhekimi al yanına. Bu da maalesef mesleğimizde bakanlıkça bakış açısını göstermektedir. Bu eksiklik umarız hiç olmaz ise bu projede giderilir’’ dedi.
80 yaş ve üzeri bireylerin sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılmasını, evinde veya bulunduğu yerde hizmet almasını, gerektiğinde tedavi organizasyonlarının yapılmasını amaçlayan YAŞAM projesinin içine yaşlıların diş sağlığına dair ekleme yapılmasının açıklamada belirtilen ‘’ tüm yaşam aktiviteleri ve bilişsel fonksiyonlarının, kapsamlı olarak değerlendirildiği’’ söyleminin ancak o zaman gerçekleşeceğini de belirten Sağlık Der İstanbul il Başkanı Metin Gürsan sağlığın ağızdan başladığını asla unutmamalıyız dedi.
( Dentha Ajans Haber İstanbul 29.Temmuz.2023 )

Yazar Hakkında

Share