BİRUNİ DİŞHEKİMLİĞİ AKADEMİSYENLERİ SİNERJİDE HER GRUPTA YER ALDI

BİRUNİ DİŞHEKİMLİĞİ AKADEMİSYENLERİ SİNERJİDE HER GRUPTA YER ALDI

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2022’de Türkiye Vakıf Üniversiteleri arasında 1.ci; Türkiye geneli üniversiteler arasında 9. sırada yer alan Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üniversite bünyesinde 13 Temmuz 2023 günü yapılan Sinerji AR&GE toplantısında tüm gruplara girerek etkisini gösterdi.
Başarılı olmayı etkileyen temel etkenleri slaytlarla anlatan üniversitenin başarılı akademisyeni Prof.Dr.Mustafa Bayram ‘’Nasıl Başarılır’’ başlıklı konuşmasında her aşamayı planlayın, asla pes etmeyin, bahane üretmeyin işinizi zamanında yapın, başarısızlıklardan ders çıkarın başlıklı slaytları ile başarmanın özetini anlattı.

Prof.Dr.Mustafa Bayram sunumunu yaparken
Prof.Dr.Mustafa Bayram sunumunu yaparken

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İsmail Tuncer Değim 1.oturum da ‘’Öncelikli Araştırma Alanları’’ nı anlatarak AR&GE ve Yenilik süreçlerinde Dönüşüm’ü anlattı.

‘’Öncelikli Araştırma Alanları’’ nı Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İsmail Tuncer anlattı
‘’Öncelikli Araştırma Alanları’’ nı Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İsmail Tuncer anlattı

2.oturumda Sinerji grup Çalışmalarına geçildi. Her çalışma grubunda dişhekimliği fakültesinden akademisyen ve öğretim üyelerinin yer alması ve sinerjiye katkı vermesi ile dikkat çekti. TBMM de iki dönem Milletvekilliği yapan Biruni Üniversitesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanı ve Medikal Direktörü Ortodontist Prof.Dr.Muzaffer Gülyurt’un katıldığı sinerji grubu ‘’Yapay Zeka’’ temalı oldu. Neden yapay zeka adı verildiğine değinen ve çalışmalar hakkında bilgi veren Prof.Gülyurt şunları söyledi: ‘’ Bu sinerji toplantısı ilk kez yapılıyor. Her gruba aşağı yukarı bir dişhekimi meslektaşımız denk gelecek şekilde konumlanması gerçekten fayda sağladı. Diş hekimliği Tıp,Mühendislik, Diyetisyenlik mesleği, Beslenme, Arşiv gibi birçok bölümle irtibatı olan bir meslek olduğu için arkadaşlar girdikleri her grupta mutlaka öneri getirdiler. Mesela bir dişhekimi akademisyen arkadaşımız görüntülemede sefalometrik çubuğun olmamasının yani cihazda bunun eksikliğinin yayına RED kararı verdirdiğini açıkladı bu dahi bizim yayın öncesi almamız bir tedbir ancak bunlar işte bu tür sinerji toplantılarında konuşulunca ortaya çıkıyor’’ dedi.

Prof.Dr.Ahmet Belce ve Prof.Dr.Muzaffer Gülyurt
Prof.Dr.Ahmet Belce ve Prof.Dr.Muzaffer Gülyurt

Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fatma Çelik ve AR&GE Koordinatörü Prof.Dr.Mehmet Şenel’in Moderatörlüğünü yaptığı 10 dakika konuşmaları ile kapanış sunumları ise ilginç önerilere sahne oldu. Prof.Dr.Fatma Çelik para,yayın motivasyondur. İyiliği bütün dünyaya yaymak asıl olan budur’ derken AR&GE Koordinatörü Prof.Şenel de AR&GE parkını ve kataloğunun varlığını anlatırken malzemelerin tamamının her akademisyence maalesef bilinmediğini bu nedenle bu sinerji toplantısının bir amacının da görünür kılmak olduğunu vurguladı.

Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fatma Çelik ve AR&GE Koordinatörü Prof.Dr.Mehmet Şenel 10 dakika konuşmaları Moderatörlüğü yaptı
Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fatma Çelik ve AR&GE Koordinatörü Prof.Dr.Mehmet Şenel 10 dakika konuşmaları Moderatörlüğü yaptı

Gençler isimli sinerji grubunun sonuç raporunu sunan İngilizce Tıp Biyokimya hocası Prof.Dr. Ahmet Belce Geriatrik Endodonti uygulamalarında Biruni Dişhekimliği Hastanesini mekan ve laboratuvar olarak kullandıklarını; yaşlanmayı geciktirici temizlik ürünlerinde ise teknoparkta şirket açma yöntemi ile akademisyenlerin becerilerini iş dünyası ile buluşturacaklarını söyledi.
‘’Başarı çok emek ister..Başarı gece 03.00 de kalkmayı ister..başarı terleme ister’’ diyerek kapanış konuşmasını yapan Biruni Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Adnan Yüksel Sinerji Çalışmalarına katılan Gruplara şöyle seslendi : ‘’ Ortak akıl çok önemli.Birşey orijinal olmalı.Orjinaliniz olmadan siz hiç yoksunuz.Başarı aynı şeyi yapmak demek değildir. Cem hocam, Ozan hocam farklı birşeyler bulalım.Üniversite demek doğruyu okutan, doğruyu bulduran demektir.Bu ülkeye hizmet edelim.Bu ülkeyi birbirinden ayrıştırmışlar.Mardin’e gidiyorsunuz Urfa’ya gidiyorsunuz size akşam yemeğini beraber yiyelim diyorlar.Biz mükemmel bir toplumuz.Bu ülkeden iyi insanlar çıkıyor.Amerikaya gidenler prof.oluyor.Ama biz burada birbirimizi konuşuyoruz.Niye? Tv seyrediyoruz Niye? Çocuklarımıza biz neyiz onu öğretin.Farklı olmamız lazım.Ben bir tam üniversite öğretim üyesiyim dememiz lazım.Grubunuzu oluşturun ve biz bir aileyiz bunu unutmayın.Yanlışımız olabilir ama samimi olduğumuz bilin’’ dedi.

Rektör Prof.Dr.Adnan Yüksel kapanış konuşmasını yaparken
Rektör Prof.Dr.Adnan Yüksel kapanış konuşmasını yaparken

Biruni Üniversitesinin Sinerji AR&GE Toplantısına özel davetli olarak katılan Gazetemiz Genel Yayın Müdürü Dişhekimi Metin Gürsan sinerji toplantısı sonrası üniversitenin AR&GE alanı ve Teknoparkını yerinde inceledi.
Yeni binalara taşınma süreci sonrası genişleyecek alanlarda Üniversite& Sanayii İşbirliği geliştirilmesi ve uygulama konusunda bilgi alan Gürsan daha sonra Rektör yardımcısı Prof.Dr.Mustafa Solak’ın sunumunu izledi. Prof Solak’ın Afyon Kocatepe Üniversitesinde Rektörlük zamanında yaptığı başarılı çalışmalara da katıldığını söyleyen Gürsan bu nedenle özellikle aromatik bitkisel çalışmalar, vb farmokolojik üretimler için İkitelli Organize Sanayii de TRiOs 2023 yeni nesil yapılarındaki sanayici ile bir araya gelinmesini önererek Biruni Üniversitesinin yetkililerini sanayide yerinde incelemeye davet etti.

Biruni Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Solak slaytlarla İtalyan sanayi işbirliğini anlattı.
Biruni Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Solak slaytlarla İtalyan sanayi işbirliğini anlattı.

( Dentha Haber Ajansı 14.07.2023 İstanbul)

Yazar Hakkında

Share