DİŞHEKİMLİĞİ DEKANLARI KONYA’DA 24.TOPLANTISINI YAPTI

DİŞHEKİMLİĞİ DEKANLARI KONYA’DA 24.TOPLANTISINI YAPTI

Mayıs 2010’da kurulan Dişhekimliği Fakülteleri Dekanlar Kurulu (DDK ) 11-12 Temmuz tarihleri arasında 24’üncüsünü Konya da gerçekleştirdi. Ülkemizde diş hekimliği fakültelerinin sorunlarına çözümler getirmek, Diş Hekimliği eğitim müfredatını günümüzün gerektirdiği şekilde düzenlemek ve Diş Hekimliği Fakülteleri arasındaki ilişkileri güçlendirerek çözüm gerektiren konularda hızlı ve etkin bir paylaşım sağlamak amacı ile kurulan konsey 2023 yılı 24.toplantısını gerçekleştirdiği Konya daki toplantıya ev sahipliğini Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) yaptı.
Açılış konuşmasını yapan NEÜ Rektörü Prof.Dr. Cem Zorlu, dekanlar konseyi toplantılarının çok önemli olduğunu ifade ederek, “Fikir alışverişlerinin olması, herkesin çalışmalarını paylaşması ve tatlı rekabetlerin oluşması bakımından bu toplantılar çok değerli’’ dedi. NEÜ Diş Hekimliği Fakültesinin genç bir fakülte olduğunu marka olmaya da başladığını belirttikten sonra NEÜ Dişhekimliği Fakültesi Dekanı bir konuşma yaparak Konya daki fakültenin kadrosu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dekan Prof. Dr. Ali Rıza Tunçdemir, fakültenin eğitim hayatına 8 öğretim üyesi ile başladığını ifade ederek 2023 yılı itibari ile bu sayının asistanlarla birlikte 141 akademik personele ulaştığını, toplamda 750 öğrenciye ulaşan öğrenci sayısı ile rekabette olduklarını söyledi. Prof. Dr. Tunçdemir, “Ümit ederim ki bu toplantı sonunda mesleğimiz ile alakalı birçok problem çözüm haline gelir ve beklenen gerçekleşir. İnşallah bu ve bundan sonraki toplantılarda çok daha güçlü birlik ve beraberliğimizi sağlarız ve tek ses olarak problemlerimizi ilgili kurumlara iletiriz’’ dedi.
Diş Hekimliği Dekanları Konseyi Dönem Başkanı Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Pedodontist Prof. Dr. Nazan Ersin 6 Şubat’ta Kahramanmaraş olan ve birçok ilimizi etkileyen deprem felaketinde kaybedilenleri hatırlatarak; ‘Vefat eden Hocalara, çalışanlara, vatandaşlara, öğrencilere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralananlara da şifalar diliyorum. O bölge çok zorlu bir süreç yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Bu konuda herkes gerçekten çok duyarlıydı. Deprem bölgesinde olanları hiçbir zaman unutmadık’ diyerek Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörüne ve Dekanına teşekkür etti.
24’üncüsü düzenlenen Diş Hekimliği Dekanları Konseyi Toplantısına T.C. Sağlık Bakanlığı Ağız ve Diş Sağlığı Dairesi Başkanı ve KSBÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Emre Korkut, Türk Diş Hekimliği Birliği (TDB) Genel Başkanı Tarık İşmen, Diş Hekimliği Eğitimi Programları Akreditasyon Derneği (DEPAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cansu Alpaslan ve Türkiye’de eğitim veren devlet ve vakıf üniversitelerinin diş hekimliği fakültelerinin dekanlarından ve KKTC den olmak üzere 82 Fakültenin Dekanı katıldı.
24. Dekanlar Konseyine bir sunum yaparak markalarını ve üniversitelerde kurduğu sistemler ile teknik altyapının önemini anlatan Ünaldı Medikal ve Dental ürünleri sahibi Bülent Büyükünaldı konsey katılımcılarının ilgisini çekti.

 

Konsey üyesi Dekanlara günümüz tekniğini beraberinde götürdüğü Dijital Simülatörle anlatan Bülent Büyükünaldı ikinci kuşak iş adamı ve teknoloji düşkünlüğü ile tanınan bir CEO olmanın yanında Ünaldı markası ile Türkiye de bulunan üç dişhekimliği fakültesine müze kurmakla takdir alan ve 27 yıl önce kurduğu panoromik cihazlarla halen üniversite hastanelerinde sorunsuz çalışması ile sektörde tanınmakta.


TDB Başkanı Tarık İşmen’in 24. Dişhekimliği Dekanlar Konseyinde sunduğu önerilerle dolu konuşmasının tam metnini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz (Dentha Ajans -14.07.2023 İstanbul )
Dekanlar Konseyi Toplantısı 11_07_2023_(T Ismen Konusma)

Yazar Hakkında

Share