DEĞİŞİM  SADECE  BU  OLMAMALI ..

DEĞİŞİM SADECE BU OLMAMALI ..

Türkiye’nin en büyük meslek kuruluşlarından olan yaklaşık 11.000 i aşan üyesi bulunan İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) hekimler arasında yeni bir tartışmaya önder oldu.
Geçtiğimiz iDEX Fuarında fuar alanında kurulan İDO stand’ının meslek odasının tarihinde ilk kez olduğu açıklandı. Böyle bir girişim ‘İDO da bir değişimin ifadesidir’ şeklinde sunuldu.
Tarihinde ilk defa Oda üyeleri için ‘’ bir yorgunluk kahvesi içebileceği bir stant alanı oluşturduk’’ diyerek değişim içinde olduklarını ifade eden İstanbul Dişhekimleri Odası birçok Oda hizmetini de bu stand da yerine getirdik dedi. Üye Belgesi, Oda Kimlik Kartı Başvurusu, Aidat Yapılandırma gibi hizmetleri İDEX fuar alanındaki stand da “hizmet alanı” gerçekleştirerek hayata geçirdiklerini ifade eden İDO ayrıca bu alanda Hukuki ve Mali Konularda İDO Üyelerine ÜCRETSİZ (!) Danışmanlık Hizmeti Verdiklerini övgü ile web sayfalarında yayınladı İDO nun bu açıklamaları ise dişhekimleri arasında fuar sonrası tartışmalara neden oldu.

MESLEK ODASI STANDINA GELEN HEKİME SANA ÜCRETSİZ BİLGİ VERDİM DEMESİ BÜYÜK BİR GAFTIR..
Fuar alanındaki yorgunluklarını mesleki odalarının standında geçirmelerinin en doğal hakkı olduklarını ve bu esnada ücret ödemeden danışmanlık alabilmelerinin bir meslek odası tarafından bunun sanki bir lütuf olduğunun ima edilmesinin ise bir yanlışlık olduğunu ifade eden dişhekimleri gazetemize telefonla ulaşarak bunun bir gaf olduğunu talihsiz bir açıklama ile karşı karşıya olduklarını belirterek üzüntülerini ifade etti.

DEĞİŞİME AİT İSTANBUL BULUŞMASI İSE BİR BAŞARIDIR
Diğer yandan değişim vaadi ile yönetime gelen İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) yeni yönetim kurulu geçtiğimiz aylarda cok yoğun talep alan İstanbul Buluşması düzenlemiş;bu kongreye Dental Gazete destek vererek yayınlar yapmış ücretsiz kongrenin yararlarını hekimlerle paylaşmıştı. Meslek odasının kasasından tek kuruş dahi harcanmadan yapılan bu büyük organizasyondan sonra adeta gaf dolu açıklamalar sonrası gazetemiz tekrar olumsuzu da yazmayı esas almış ve onlarca konuda DEĞİŞİM gerekirken ‘’hekim standa geldi hukukçumuz ona ücretsiz cevap verdi ‘’ demesinin de yanlışlığına dikkat çekmektedir.

PEKİ GERÇEK DEĞİŞİM İÇİN HEKİMLERİN BEKLENTİSİ NE?
Binlerce üyesi bulunan İstanbul Dişhekimleri Odası üyeleri birçok konuda değişim beklemekte. Örneğin mesleki AR&GE , Araştıma ve Uygulama Birimleri, Üniversite &İDO ortak girişimleri, Online TeleDental Üye İletişimli Bilgilendirmeleri, 7×24 Hizmet Birimi, Kontrolsüz İmplant satışı, İlçelerde Muayenehane Ziyaretleri gibi hizmetleri beklenen İDO dan aylık Bölge Koordinasyon Toplantıları (ADSM hekimlerinin de katılımı ile) da beklenmekte.

ADLİ KONULARDA MESLEK ODASINDAN BEKLENTİLER NELER?
İstanbul İL Sağlık Müdürlüğüne ve İDO ya kayıtlı kliniklerde yasaya aykırı çalışan yabancı hekim ve personel çalıştıranların olduğuna dair ihbarlar aldıklarını belirten yetkililer buralara operasyon yapacakları an ‘Sağlık Turizmi yapıyorlar, bunlar ülkeye gelir getiriyor’ iddiası ile adeta savunma yapanlara karşı bir lobi oluştuğunu bu konuda dişhekimliği mesleğinin onurunu İDO nun savunması gerektiğini belirterek konunun adli makamlarda takibinin de meslek odası birimlerince yapılması gerektiğini halbuki uygulamada adliyenin bilirkişi isteğinin kamu ADSM hekiminden istendiğini ifade etti.
Yaptığı hatalı işlerle yurt dışı basına ve mahkemelere konu olan İDO üyesi diş hekimine ve olay mahalli olan kliniğe ait İDO’nun hiçbir müeyyide uygulamaya,takibe ve sonuca müdahil olmadığını belirten adli ilgililer yapılan olumsuzlukları takip etmeninde yine meslek odasının görevi olduğuna değindi. Mağdurların hukukçuları gazetemizi arayarak bilirkişi raporlarında meslek odası olmamasının nedenini ve ilgisini sormuş; meslek onurunu ayaklar altına alan kurum ve kuruluşlara ruhsat veren makamları ikaz ve bizzat olay yeri ziyaretlerinde olumsuzlukların giderilmesi için girişimlerde bulunmanın da yine İDO görevi olduğu iddia etmişti. İngiltere, Belçika vb ülkelerde olduğu gibi vakalarda atanan bilirkişilerin neden İDO dan atanmadığını soran yetkililer en iyi savunmayı 11.000 den fazla üyeye sahip İstanbul Dişhekimleri Odası’nın yani TC. nin en büyük kamu tüzel kişilikli odasının yapması gerektiğini, ADSM den değil Üniversite ilgili Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden bilirkişi atanması talebinin de odadan gelmesi gerektiğini belirtti.

SONUÇ
‘’Gerçek değişimi bekleyen sektörün en güçlü MESLEK odasının değişime dair kararları Gazetemiz tarafından yayınlanacak ve takip edilecektir’’ bilgisi gazetemizi arayan gerek hukukçu gerekse mağdurlara bildirildi.( Dental Gazete İstanbul Haber Ofisi- )

İDO Avukatı Gürsan Atar hukuki sorunlarla ilgili, İDO Mali Müşaviri  Turgut Cansever mali konularla ilgili  sorulara   cevap  verirken
İDO Avukatı Gürsan Atar hukuki sorunlarla ilgili, İDO Mali Müşaviri Turgut Cansever mali konularla ilgili sorulara  cevap  verirken

Yazar Hakkında

Share