270 ÜYELİ 25 YAŞINDAKİ DİŞSİAD 200 MİLYONU GEÇMEYİ HEDEFLEDİ

270 ÜYELİ 25 YAŞINDAKİ DİŞSİAD 200 MİLYONU GEÇMEYİ HEDEFLEDİ

İstanbul Ticaret Odası 8.nci Meslek Komitesi Üyesi ve Diş Malzemeleri Sanayici ve İşadamları Derneği (DİŞSİAD) Genel Sekreteri Erol Soydan yaklaşan İDEX 2023 Fuarı hakkında gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Metin Gürsan ile yaptığı röportajda gündemde olan konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkenin yaşadığı seçim döneminde 28 Mayıs 2023 Pazar gününe denk gelen fuar organizasyonunun hedefledikleri rakamları çok fazla etkilemeyeceğini yapılan kayıtlardan ve rezerv edilerek ödemesi yapılan 22.000 metrekare alana yayılan 5 salondan anladıklarını söyleyen Soydan sözlerine şöyle devam etti : ‘’ Biz bu fuar için çok önceden çalışmalara başladık.2022 de yaptığımız İDEX fuarına stand talebi ile ziyaretçi sayısında hatta yabancı ziyaretçide yaşadığımız çok yüksek talep ve 200 milyon ticaret hacmini yakalamamız bizi daha da hızla çalışmaya itti. Bu yıl bu hacmi arttırmak hedefimiz. Bunun için de Dubai de Almanya da Köln MESSE de ve ABD de yaptığımız girişimlerle fuar tanıtımlarımızda çok ilgi gördük. Avrupa da ABD de sektör yayın organlarında ve uluslararası linklerde dönen reklamlar verdik ve bunlar son 10 gün kala radyo tv larda dönmeye devam edecek. Gecen sene fuayelerde girişte yığılmalar olmuştu.Bu yıl onlar yaşanmayacak çünkü fuaye alanlarının tamamı bize ( DİŞSİAD) yönetimine ait.Her başhekime bir asistan görevli verdik ve başhekimleri VİP davetli olarak davet ettik.öğrenci derneklerini devreye soktuk.Sağlık Bakanlığından Tıbbi Cihaz dan gelecekler.Yurt dışından Latin Amerikadan, Singapurdan, Koreden, Avrupadan Doğu Avrupanın tamamından, japonyadan gelecekler var Ortadoğudan cok ciddi talep var şuanda 20.000 in üzerinde kayıt var. 1500- 2000 arası da kurslara talep var.SPESİAL 60 adet kursumuz var 30 unu İDA yapıyor 30 unu firmalar yapıyor.Salonların tamamı bize ait.Kurslarımızın tamamı ücretsiz bunları tamamen biz finanse ediyoruz ve CNR bu sene olmadan tamamını biz organize ediyoruz.Önümüzdeki hafta yoğun sosyal medya reklamlarımız TV radyo reklamlarımız da olacak biz her gün toplantı yapıyoruz. Geçen sene izdiham oldu ancak bu sene yetki tam bizde ve görevli arkadaşları arttırdık 80.000 katılımcı bekliyoruz’ dedi.

DİŞSİAD Genel Sekreteri Erol Soydan
DİŞSİAD Genel Sekreteri Erol Soydan

 DİŞSİAD Genel Sekreteri Erol Soydan çok ciddi yatırım yapılan bu fuardan 200 milyon dolar gibi bir fuar ciro hacmi beklediklerini sektörde Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihazla kol kola olduklarını UTS kaydı olan cihazlarda gümrükle meç ettikleri için UTS kaydı olanın gümrüğü % 8 olmayan cihazın %18 olduğunu kanun gereği 10 yıl parça garantisi gerektiğini ve sektörel tartışmalar olacağını B2B çalışmaları olacağını, STK larla devamlı zaten çalışmalar içinde olduklarını, deprem bölgesine sponsor olduklarını buna ait TDB ile de çalışmalarından bahsederek hedeflerinin uluslararası Dubai ve IDS gibi asıl amacı sergi olan bir fuar olmak istediklerini söyledi.
Gazetemizin yerli ve milli üreticilere özel çalışmaların ne olduğu sorusuna ise kanal eğeleri,diş hekimi muayene koltuğu ve aksamları, dolgu malzemeleri vb ürünlerde destek verdiklerini Almanya da Türk Pavillonu kurduklarını, % 30 a çıkan üretici firma sayıları olduğunu, hatta Singapur’u örnek alarak İKMIB– İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adil PELİSTER’i makamında ziyaret ettiklerini, REDON gibi Strawmanla çalışan CNC Cad-Cam çalışan firmalarının gecen sene 5 milyon dolar ihracat hacmini yakalayan firmaların DİŞSİAD da olmasına rağmen bazı sorunları da henüz aşamadıklarını bunlardan birinin de kalifiye ara eleman sorunu olduğunu söyledi. Robot çalışan firmaların iki yıllık okuldan mezun ara elemanla iş alanı oluşturamadıklarını daha ziyade Endüstri Meslek Liselerinden itibaren kaliteli elemanı yetiştirmek ve buradan Üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarına göndermek gerektiğini böylece dişhekimliği sektöründe yarının dünyasına daha iyi hazır olacaklarını söyledi.
DİŞSİAD Organizasyon ve Fuar Komite Başkanı Erol Soydan yapılacak olan İDEX İstanbul 202318.İstanbul Ağız- Diş Sağlığı, Cihaz ve Ekipmanları Fuarının CNR olmadan bu yıl DİŞSİAD – Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneğinin fuar kuruluşu olan DİŞSİAD Kongre ve Konferans Org. Ltd. Şti. tarafından 25–28 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirileceğini ve bunun için haftanın her günü dernekte fuar değerlendirme toplantısı yaptıklarını söyleyerek sektörün tüm ilgililerini bu kongre ve fuar salonlarında buluşmaya çağırdı. ( haber röp.www.dentalgazete.com İSTANBUL/ 18.05.2023)

Yazar Hakkında

Share