ERZURUM’DAKİ KUDUZ KURT SALDIRISI ÇENE CERRAHİSİ  İLERİ VAKALARINI DA GÜNDEME GETİRDİ

ERZURUM’DAKİ KUDUZ KURT SALDIRISI ÇENE CERRAHİSİ İLERİ VAKALARINI DA GÜNDEME GETİRDİ

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Maksillo Facial Çene Cerrahisi Kurucusu ileri cerrahi ameliyatları yapan Prof. Dr. Ümit Ertaş bu kez çok değişik şekilde hasara uğramış olan ve basında oldukça yer alan kuduz kurtun parçaladığı bir yüzü ameliyata aldı.
Olayın yaşandığı yerden aktarılan bilgiye göre ameliyata alınan hasta Erzurum Tortum ilçesi Kireçli mahallesinde yaşayan 52 yaşındaki Destegül Uğurlu isimli bir bayan.

Kendisi sabah hayvanlarına yem verdikten sonra hayvan ahırından dışarı çıktığı sırada kurt saldırısına uğramış, kurt, hasta Destegül Uğurlu’yu çenesinden yüzünden ve muhtelif yerlerinden, ellerinden parçalayarak ağır yaralamış; kurtla mücadele eden Uğurlu’nun yardımına köylüler koşmuş, Kurt, daha sonra köyün içinde 3 kişiye daha saldırmış ve onları da çeşitli yerlerinden yaraladıktan sonra yine o bölge insanlarınca daha sonra av tüfeği ile kaçtığı mağarasına kadar takip edilerek orada öldürülmüştü.

Kurtun saldırdığı yaralılar çeşitli hastanelere götürülürken içlerinde en ağır olan hasta Destegül Uğurlu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Prof.Ertaş’ın kurduğu Maksillo Facial – Çene Cerrahisine getirilerek Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde ameliyata alınmıştı. Ancak kurdun kuduz olması ihtimali göz önüne alınarak hastaya gerekli immunolojık destek verilmiş ve kurdun kafası üniversite laboratuarına gönderilerek teste alınmış testin kuduz çıkması sonucu akabinde ona rağmen hasta önlemler alınarak Prof.Ertaş tarafından ameliyata alınmıştı.
Prof.Dr. Ümit Ertaş gazetemiz muhabirine verdiği bilgide Tıp Fakültesi bünyesinde kurdukları bu merkezde sadece çene cerrahisi için değil bu tür vakaların dışında çok daha ağır ve ilginç vakalar yaptıklarını söyleyerek Doğu Anadolu, Ağrı – Kars – Van- Elazığ Trabzon Gürcistan hatta Afrika dan gelen tümör, kanser, osteomıyelit vb ileri cerrahi isteyen ve metal desteklerle yada hastanın kalçası ile bacaklarındaki kemiklerden taransferlerle yapılan ve 3D teknolojisi ile desteklenen bu ameliyatların yanında akraba evliliklerinden kaynaklanan dudak damak yarıklarından yüzlerce vakanın bu serviste yapıldığını söyledi.

Prof.Ertaş kuduz hastanın parçalanmış çenesinin ameliyatı nedeniyle basının sadece bu tür aktüel sansasyonel haberlere önem verdiğini halbuki çok değişik vakalarada imza attıklarını söyledi.
Son zamanlarda ise gerek estetik amaçla gerekse çene diş çapraşıklığı nedeniyle ortodontik amaçlı alt çene ileri- ya da üst çenenin küçük olan vakalarının genişletilmesi yada alt çenenin kesilerek normale getirilmesi şeklinde ortognathık cerrahi denilen vakaları da bu klinikte çokça yaptıklarını ifade etti.

Tıp Fakültesi bünyesinde her türlü multıdisipliner destekle yoğun bakım ünitesinin olması avantajı ile yataklı servis ve ameliyathane koşullarının cok ileri olması; istenilen malzemenin bulunması ve seri hareketle her zaman bölge hastalarına ve il dış hastalara hizmet vermelerinin ülke çapında ileri cerrahiler için bir avantaj olduğunu söyleyen Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde çalışan Prof.Ertaş bu vakaların tümünü yakında Erzurum da yapacakları bir kongre ile yurt dışına da anlatacaklarını söyledi. Kurduğu Maksillo Facial – Çene Cerrahisine acil vakaların yanında bol miktarda trafik kazasının da gelmekte olduğunu, zaman zaman askeri silahlı yaralanma, siviller de ateşli silahlı kavgaların sonucu çene hasarlarının olduğu, bunlarda baş boyun ve ileri cerrahilerin yapıldığını KBB,Plastık Cerrahı, Ortopedi, Beyin Cerrahisi, Göz vb kliniklerin kombin çalışması ile kurulan ve hizmet veren bu servis de asistan yetiştirilmesi ile ilmi akademik vaka çalışılmalarına da fırsat doğduğunu söyleyerek ‘’Türk Diş Hekimliğinin Ağız ve Diş Cerrahisi branşında başka hiçbir fakültede olmayan bir özellik taşıyoruz’’ dedi.

Haberlerin basında duyurulmasına dair mesleki yayın organı Dental Gazete’ye teşekkür eden Prof.Dr.Ümit Ertaş servisinin özelliklerini anlatırken ‘’Son olarak şunu söylemek isterim ki; kurt saldırısı vesile oldu.Hastaya müdahalede bir kez daha ortaya çıkmıştır ki bu servisimiz acil cerrahi içinde tıp fakültesi desteği ile sadece Erzurum’a değil tüm ülkemize hatta yakın coğrafyamıza cok ileri vakalarda hizmet vermeye devam edecektir’’ dedi. ( Dental Gazete – AÜDHF Stj. Muhabir Sadık Temelli 13.04.2023 -Erzurum)

Yazar Hakkında

Share