TÜRKİYE’de BİR İLK DÜNYADA İKİNCİ KEZ UYGULANDI..

TÜRKİYE’de BİR İLK DÜNYADA İKİNCİ KEZ UYGULANDI..

İDO VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU..HEKİMLER VE İŞ DÜNYASI MEMNUN

Dünya da ikinci; Türkiye’de ise ilk kez uygulanan ‘’ücretsiz’’ bilimsel etkinlik 07-08 Nisan 2023 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) organizasyonu ile gerçekleşti.
İstanbul Kongre Merkezi (İCC) de düzenlenen ’İstanbul Buluşması‘’ adıyla çağrısı yapılan bilimsel etkinliğe oda üyesi 3000 den fazla dişhekimi kaydoldu. Duyuru sonrası internet üzerinden ücretsiz kaydolarak yaka kartlarını girişte sorunsuz alan hekimler salonları tıka basa doldurdu. Fuar alanında inovatif ürünlere,estetik ve dijital teknolojilere ilgi gösteren dişhekimleri en son yenilikleri anlatan akademisyenleri kongre salonlarında ücretsiz izleme olanağı buldu. Bu konuda oda başkanı ile yapılan röportajı gazetemizin Genel Yayın Müdürü Metin Gürsan gerçekleştirdi.


Dental Gazete (DG) – Sayın Başkan öncelikle tebrik ediyorum çünkü ülkemizde bir meslek odası olarak dişhekimliğinde ilk kez böyle büyük ve geniş katılımlı bir organizasyonu bu ekonomik koşullara rağmen ücretsiz gerçekleştirdiniz..ve bir vaadinizi de yerine getirdiniz siz arkadaşlarınız İstanbul Odası olarak oda seçiminde dişhekimlerine ücretsiz kongre yapacağınızı söylemiştiniz ve o sözünüzü tuttunuz bu açıdan sizi ve yönetim kurulunuzu tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum..bu ilk değilmi?
Oda Yönetim Kurulu Başkanı Dişhekimi Berna Aytaç – Evet bu dünyada ikinci Türkiye de ise ilk oldu. Bu çapta bir katılım ilk gerçekleşti.Bunu seçim öncesi söyledik ve bugün gerçekleştirdik doğrudur.


Dental Gazete (DG) – Katılım çok sanki daha cok kontenjan olsa daha cok dişhekimi gelecek gibi..bunda hedef neydi? Secim vaadi gerçekleşti tamam ama asıl hedef nedir? TDB ye bir mesaj olabilirmi? TDB de ücretsiz yapsın diye..
Berna Aytaç– Biz dünyanın sayılı Türkiye’ninde en cok üyesi olan dişhekimi odasıyız. Bugün 3000 üzerinde katılım var.Bunda amaç TDB ye mesaj vs yok sadece mesleki vefa borcumuzu göstermek. Yapılabilir olduğunu gösterdik ve bunu başardık. TDB Uluslararası kongre düzenliyor. Onun ücretsiz yapma imkanı yok. Ama biz bölgesel odayız üye sayımız çok lokal olarak sadece üyeye ait ücretsiz yaptık odamıza üye olmayan dışarıdan gelen meslektaşlarımız ücret ödedi. Bu gün 80 dişhekimi oda üyesi olmayan dış katılımcı meslektaşımız katıldı. Yarın (2.gün) ne olur bilemem.

Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğünde Kamu Dişhekimi olan Korkmaz Tuzcuoğlu meslek sorunlarını sunarak MBYS nin iptalini istedi

Dental Gazete (DG)- Bundan sonra ne var sırada Sn.Başkan? Hangi projeniz hayata geçecek ?
Berna Aytaç– Benim üzerinde durduğum ve ısrarla takipçisi olduğum emeklilik maaşı ile alakalı bir durum var. Asgari ücret kadar emekli maaşı alamayan Bağ Kur’dan emekli olan birisi olarak binlerce meslektaşımın sorununa çözüm arıyoruz. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile serbest çalışan dişhekimleri önemli hak kayıpları yaşadı. Yorucu meslek ve hastalık riski ( ki bunu pandemide gayet bariz yaşadık) olmasına rağmen serbest çalışan dişhekimine kamudan emekli olan dişhekimine verdiği hakkı vermemiştir. Aynı mesleği icra eden iki hekimden birine haksızlık yapılıyor. Fiili hizmet zammı muayenehane sahibi dişhekimleri için de uygulanmalıdır. Şu anda bir çalışma yürütülüyor, 7500 TL olan asgari emekli maaşına 8228 TL ilave bir ödemenin hazineden yapılması üzerindeki çalışmalarımızı ilgili arkadaşlarımız devam ettiriyor hatta bugün o konu ile alakalı Mesleki Sorunlar görüşmemiz olacak Hamidiye salonunda sizi de oraya bekleriz.

Fuar alanında son teknoloji sergilendi

Dental Gazete (DG)- Başkanım bu konu gerçekten çok önemli.Binlerce dişhekimini ilgilendiriyor.Önümüz de ülkemizde seçim var bu konu siyasi mercileri ilgilendiriyor.Yetkili kurum ve siyasi otoritelere ulaştınızmı ?
Berna Aytaç– Evet çeşitli kurumları arıyoruz ve gidiyoruz ‘’Dişhekimliği Alanında Yasal Düzenlemelere ilişkin TALEPLERİMİZ’’ başlıklı 12madde ile iletiyoruz. Bugün bu konuya ait görüşleri olan dişhekimlerinden de görüş alacağız. Bu buluşmanın bir yüzüde bu. Bu konuyu oda web sayfasına da koyduk imzaya açtık. Burada kongre salonunda da QR kodu ile imzaya açtık ne kadar çok imza olursa etkin olur inancındayız. Ayrıca partilerden seçim öncesi randevu istedik. CHP İstanbul İl cok meşgul olduklarını söyledi. AK parti randevu verdi. Tüm partilere de gideceğiz. Seçim öncesi bunlar seçim sonrası da nasıl şekillense bile yine bu konunun takipçisi olacağız TBMM de..

Yerli implant üretimi fuar alanında yerini korudu

Dental Gazete (DG)- Bir de yaka kartı ve katılım belgesi verdiniz girişte..bunun içinde bir broşür var MEDEP isimli ve Ortak Çağrımız dediğiniz bir çağrı..bu nedir ?
Berna Aytaç– Biz Nasuh Mahruki’yi diğer salonda konuşmacı aldık. Deprem bize her an yakın. Muayenehaneler yıkılıyor hastalar ortada kalıyor bunu gördük Maraş depreminde. Bu amaçla İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) bize 2 adet otobüs verdi biz onların içini muayenehane olarak düzenliyoruz herhangibir durumda İstanbul da kullanmak üzere yetişirse yapımı deprem bölgesine de götüreceğiz. Öğrencilerimiz büyük destekçimiz ve yaraları birlikte sarmak için diğer STK larla ortak işbirliğine girdik. EDAD ( Estetik Dişhekimliği Akademisi Derneği) DEKİK (Dental Klinik İşletmecileri Derneği) ve Genç Dişhekimleri Derneği birleşerek MEDEP’i kurduk.Meslektaşıma Destek Platformu burs verecek, vefat eden 29 dişhekimine 39 dişhekimliği öğrencisine maddi destek verecek, klinikleri yıkılan hekimler var..çok sorunlarımız var o yüzden bu platformu kurduk alan el ile veren eli bir araya getiriyoruz. 800 dişhekimi öğrencimiz sırada şu anda 250 öğrencimize burs veriyoruz. Tüm meslektaşlarımızı bu kampanya ya katılmaya davet ediyorum.

Dental Gazete (DG) – Sayın Başkan sizi fazla tutmayalım. Verdiğiniz sözü tuttunuz tebrikler ve diğer çalışmalarınız da başarılar diliyoruz size gazetemizle de destek vermeye devam edeceğiz..teşekkürler röportajınız için kolay gelsin sizlere ve yönetimdeki arkadaşlarınıza.

ODA KAMU KURUM HEKİMLERİ MEVZUATI VE UYGULAMAYI ELE ALDI
Bilimsel kongrelere ücretsiz katılım, fuar alanlarını gezme imkanı ve sosyal etkinliklerle dolu bir mesleki organizasyona katılım dünyada ikinci kez Türkiye de İstanbul da gerçekleşmiş oldu. Mesleki sorunların tartışıldığı salonda eski oda yöneticilerinin katılımı Kazmir Pamir ve Ahmet Gürbüz’ün sorunlara ait çözüm önerileri Kadıköy İlçe Sağlık da kamu görevlisi Korkmaz Tuzcuoğlu tarafından yönetildi. Dişhekimi Tuzcuoğlu koruyucu ağız diş sağlığına Bakanlık uygulamalarında daha cok yer verilmesini isterken İstanbul da 1 milyon ilkokul öğrencinin bulunduğunu bununda 56 dişhekimi ile hizmet verildiğine dikkat çekti.
ADSM lerde çalışan dişhekimlerine performans baskısının kaldırılmasını ve hasta sayısının azaltılmasını da isteyen Tuzcuoğlu 6 Ekim 2023 de yönetmelikte tanımlanan Muayenehane Bilgi Yönetim Sistemi (MBYS) iptal edilmelidir dedi.

MESLEK ODASI İŞYERİ TEMSİLCİSİ OLMALIDIR
İstanbul Ok Meydanı Hastanesinde 17 yıldır dişhekimi olarak çalışan ve İstanbul Dişhekimleri Odasının Kamu Komisyon üyesi olan dişhekimi Tülin Çelik kamu dişhekimlerine meslek odası üyeliği mecburiyetinin kaldırılmasının oda aidiyetini ortadan kaldırdığını, döner sermayenin ise korkunç bir delik olduğunu, mutlaka işyerlerinde meslek odasının temsilcisinin olması gerektiğini söyledi.

BEKARA VE DİŞHEKİMİNE DAİRE VERİLMEZ
Beykoz da kamu dişhekimi olarak çalışan ve İDO Kamu Komisyonunda görevli dişhekimi Zeynep Erdoğan odanın hazırlamış olduğu 12 maddelik Talep listesi hakkında konuşma yaparken her meslek grubunun yatırım yaptığı işyerini devretme hakkı bulunurken dişhekimlerinin binlerce lira maaliyetle açtıkları muayenehanelerini devretme hakkını bulunmadığını ve yeni yönetmeliklerle artık dişhekimlerine iş yeri için kiralamada eskiden kullanılan bekara ev verilmez tabiri gibi dişhekimine daire verilmez denilmesinin yerleşeceğini ifade etti.

UMG Uysal Medikal sahibi Fatih Uysal ”Sektör de neden THY olmayalım?” diyerek hedef koydu.

NEDEN THY OLMUYORUZ ?
Dişhekimliği yerli üretiminde UMG Uysal Medikal/Avrupa İmplant Satış ve Sistem Müdürü Fatih Uysal İDO etkinliğinden memnun olduğunu Diş Sanayisi İş Adamları Derneği’nin implantoloji ve yerli üretim komitelerinde yer aldığını ifade ederek Yıldız Üniversitesinin Teknoparkında geliştirdikleri Antibakteriyel nano kompozit diş dolgu malzemesinin yüzde 100 yerli üretiminden bahsetti. Dünya da dental kompozit pazarın 500 milyon dolar büyüklüğe sahip olduğunu Pazardaki ürünlerin yüzde 80’i ithal yüzde 20’si yerli ürünlerden karşılandığını son yıllarda yerlileşme hamlesiyle birlikte pazarın büyüklüğünün 2023 yılında 1 milyar dolara ulaşmasının tahmin tahmin edildiğini İhtiyaçların yüzde 40’ının da yerli ürünlerden karşılanmasının hedeflendiğini son beş yılda yerli dental implantın payı yüzde 50’yi aştığını ve bu oranın gün geçtikçe artacağını söyledi. ‘’500 milyon dolarlık pazardan beş yıl içinde bu pastadan 50 milyon dolar almayı planlıyoruz. Yıldız Teknopark ile yürüttüğümüz süreç boyunca inovasyon konusunda çok şey öğrendik. Bu çalışmanın başka kurumlara da ilham olmasını diliyorum biz bu sahanın neden THY’ı olmayalım dedi. ( Dental Gazete İstanbul Haber Ofisi 09.04.2023 )

Yazar Hakkında

Share