TDB 26. KONGRESİ BAŞARIYA İMZA ATTI..

TDB 26. KONGRESİ BAŞARIYA İMZA ATTI..

KLİNİĞE YÖNELİK SUNUMLAR ve DİJİTAL TEKNOLOJİLER DİKKAT ÇEKTİ

Pandemi nedeni ile geçtiğimiz yıllarda yapılamayan olağan TDB Kongrelerinin 26.sı İstanbul Kongre Merkezi Harbiye de 8-11 Eylül 2022 tarihleri arasında hem bilimsel kongreler hem de firmaların açtığı stantlarla fuar alanları düzenlenerek birlikte yapıldı.
Kongre alanlarında yaklaşık 3500 kayıtlı dişhekiminin izlediği konuşmacılara ilginin daha çok muayenehane hekimlerinin talep ettiği konulara ait salonlarda yoğunlaştığı gözlendi.

9 Eylül günü 14 Kurs eğitmeni eşliğinde yapılan kurslarda implant, porselen vener lamina, diastema kapatma gibi başlıklarda açılan kurslara kayıtlar günler öncesinden dolmuş; özellikle botolinum uygulamalarına da yeni mezun genç hekimlerin yoğun ilgi gösterdiği saptandı.
Mustafa Düğencioğlu gibi sevilen kısa süre önce vefat eden yada Kayseri eski oda başkanı Emrullah Maraş gibi Anadolu’nun yakından tanıdığı kovid 19 da kaybedilen hekimlerin resimlerinin konarak isimlerinin verildiği salonlarda yapılan kongrede yerli konuşmacılar yanında yabancı konuşmacılara da yer verildi. Modüllerin içinde yer alan her bir eğitim saatinin TDB SDYK tarafından 1 kredi olarak,hands-on kursların ise herbirinin 8 kredi olarak tanımlanması talebin yönlenmesinde etkin olmadı. İzleyicinin kitlesel olarak kliniğe etkisi olan anlatımları tercih ettiği gözlendi.

DİJİTAL TEKNİKLİ POSTER ALANI DİJİTAL TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLER

TDB Kongre salonlarında genelde panolarda asılan poster sunumları ve sunumlarının yanında duran poster sunucularının yerini 26.kongrede dijital panolar aldı.

Oldukça kullanımlı ve eğitim detayı verilen bilgilerin resimlerin içine yerleştirildiği dijital panolar genç akademisyenlerce ilgi gördü.

Kongrenin ilgi gören fuar alanları ise yine 3D teknolojili kamera sistemleri ile destekli klinik ve laboratuvar sistemleri oldu.BenQ DentCare BQP- D15 3D kamera, Yazıcısı ve içinde kullanılan yerli üretici reçine klinik sahiplerince, üniversitelerin ortodonti ve protez kürsülerinin model hazırlanmasında ve diş laboratuvar teknikerlerince çok kullanılan bir tüketim malzemesi olarak satış bandında yerini aldı.

PANDEMİ KAHRAMANLARI UNUTULMADI

Pandemi de hayatlarını kaybeden dişhekimleri 26.kongre de unutulmadı. Salonlara geçiş koridorlarında yer alan toplu pano önünde hatıra resmi çektirenler olmasının yanında salona isimlerin verilmesi de takdirle karşılandı.
E-Platform Hibrit eğitim programlarının anlatıldığı broşürlerin dağıtılarak modüler şekildeki TDB Akademi’ye kayıt yapılmasına yönelik eplatform.tdbakademi.org isimli web uyarısında barkod kullanımı da bir diğer teknolojik detay olarak kongre başarısına kaydedildi.(Dental Gazete TDB Kongre Haber -İstanbul 11.Eylül 2023 )

 

KONGREDEN KARELER

 

DİJİTAL TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLERE HEM HEKİMLER HEM LABORATUVAR TEKNİKERLERİ İLGİ GÖSTERDİ

Yazar Hakkında

Share