ÇALIŞTAYDA  DİŞHEKİMLİĞİNİN UYGULAMALARI  TARTIŞILDI

ÇALIŞTAYDA DİŞHEKİMLİĞİNİN UYGULAMALARI TARTIŞILDI

Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği (DOKSAD) organizasyonuyla Trabzon da 13-15 Eylül 2021 tarihleri arasında ‘Sağlık ve Spor Turizmi’ çalıştayı yapıldı.Çalıştayda dişhekimliğinin Türkiye Sağlık Turizmindeki uygulama ve fiyat politikaları tartışıldı.
DOKSAD düzenlediği Sağlık turizmi çalıştayı ile dişhekimliğinde yeni bir boyut açtı.Bölgede hizmet veren özel ve kamu sağlık kurumları, KTÜ Dişhekimliği Fakültesi Sağlık Turizmi hocası (Prof.Dr.Tamer Tüzüner) Üniversitenin ve İl Sağlık Müdürlüğünün ilgili diğer branş hekimleri ( kalp cerrrahisi /Kadın doğum vb) sunumlar yaptı.
Bölge tanıtımının yapıldığı çalıştayın akşam gurup toplantılarında ağırlıkla diş implantları uygulaması ve fiyat politikaları tartışıldı. Çalıştayın 2.ve 3.cü günlerinde sağlık turizminde etkisi olan özel ve kamu sağlık kurumlarına ziyaretler yapıldı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ziyaret edildi. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu çalıştay üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Bu heyette, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar, Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı ve Global Sağlık Turizmi Derneği Onursal Başkanı Emin Çakmak, DOKSAT Başkanı Mustafa Yılmaz ile gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Dişhekimi Metin Gürsan ve sağlık turizmiyle ilgilenen acente temsilcileri yer aldı.
Turkish Healthcare Travel Council (THCT) İcra Kurulu Üyesi olan aynı zamanda WİHU ve Sağlık Der İstanbul il Başkanı olarak Grand Trabzon da yapılan çalıştaya katılan Dental Gazete Genel yayın Müdürü Metin Gürsan çalıştay günlerinde çeşitli ziyaretlerde bilgilendirmeler de bulundu.WİHU (World İslamic Health Unıon ) Kurumsal yapısının içinde yaklaşık 120 ülkenin olmasına dikkat çeken Metin Gürsan KTÜ bünyesinde kurulan metal lazer imalat ünitelerinin WİHU ülkeleri ile irtibatta geçerek hizmete açılmasını önerdi. Bu öneriye sıcak bakan KTÜ Dişhekimliği Fakülte Dekanı Prof.Dr.Tamer Taşdemir ve Fakültenin Sağlık Turizmi yetkilisi Prof.Dr.Tamer Tüzüner yeni yapılan binada 24000 mt.kare alanları olacağını ve ilerleyen günlerde tekrar bu konuyu ele almak için Rektörlük makamında önerileri değerlendirmek üzere mutabık kalındı.
Daha sonra Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ziyaret edildi. OSB & üniversite işbirliği için ayrılan yeri gezerek kendisine metal üzerinde çalışma öneren gazetemiz genel yayın müdürü Metin Gürsan’a ileri bir tarihde tekrar Trabzon’a gelmesi önerildi.
WİHU İstanbul & Sağlık Der İstanbul & DENTAL GAZETE özel işbirliği yaparak Trabzon Sağlık Turizmi için çalışma kararı aldı. (Dentha Haber -İstanbul Eylül 2021)

İlgili haber linklerine buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz :
https://www.ttso.org.tr/haber/7301/ttso-da-turizm-projeleri-gorusuldu/
https://www.tosbol.org.tr/index.php?p=haberler&id=648

KTÜ Dişhekimliği Fakülte Dekanı Prof.Dr.Tamer Taşdemir ve Fakültenin Sağlık Turizmi yetkilisi Prof.Dr.Tamer Tüzüner çalıştaya katılan WİHU İstanbul il Başkanı ve Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Metin Gürsan ile

 

METAM Müdürü Doç.Dr.Mustafa Aslan’ı KTÜ de ziyaret eden WİHU İst.Bşkn.Metin Gürsan dental sektörün büyük ihtiyacı olan metal kaplama üretim laboratuarını gezdi.Yapılan yatırım ve 3D teknolojisi ile tasarım hizmetlerini tanıtmak gerekir dedi..Yurt dışından çene ameliyatı için yada implant için sağlık turizmi hastaları getirilerek bu merkezde yüksek değerde katma değerli işler yapılabileceğini söyledi.

 

Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Trabzon Ticaret Odasına ziyaret düzenledi. Resimde (ortada )TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu (solda ) Metin Gürsan sağda Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar ve THCT Başkanı Emin çakmak ile diğer çalıştay katılımcıları (14.09.2021 TTSO ziyareti)

 

Yazar Hakkında

Share