Diş Protez Laboratuvarları için “Farkında Mısın Projesi” yola çıktı

Diş Protez Laboratuvarları için “Farkında Mısın Projesi” yola çıktı

İnsan Sağlığı ve Eğitim Vakfı (İNSEV) tarafından hazırlanan “Farkında mısın?” projesinin açılış toplantısı 26 Nisan 2021 pazartesi günü geniş katılımlı çevrimiçi etkinlikle gerçekleştirildi.
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA’nın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı çevrimiçi toplantıya İSGÜM Başkanı Sakine OVACILLI katıldı.
Sözleşme Makamı olarak Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı; İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün ise Operasyon Faydalanıcısı olduğu 17,6 Milyon Avroluk MİSGEP Projesinin bir bileşeni olan proje 37 proje arasına giren ve hibe desteği almaya hak kazanan tek DİŞ TEKNİSYENİ SAĞLIĞI nı ilgilendiren proje oldu.
Bu projenin fikir babası ve proje paydaşı olarak hizmet veren İstanbul Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çiçek proje açılış konuşması öncesi gazetemize verdiği demeçte ‘Bu proje yıllarca ekmeğini yediğim mesleğimin daha iyi yerlere gelmesi ve Avrupa Birliği ülkelerinden ülkemize iş alabilmek için yapılmış bir projedir. Onlar hep bize işçi sağlığı konunuzu iyileştirin çağrısı yaparlardı..Bu onu yerine getirmek için uğraştığımız bir proje oldu ve o yüzden meslek vefa duygusu ile hareket ettim ve proje geçti bugün lansmanı var ve ben çok mutluyum çünkü ülkem bu konuda kazanacak’ dedi.
MADENCİLİKTEN SONRA EN TEHLİKELİ MESLEK :DİŞ PROTEZ TEKNİSYENLİĞİ..
Açılış toplantısında İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı’nın (İESP SOP), “istihdam” aksiyon başlığı çerçevesinde uygulanacak olan “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamını anlatan İSGÜM Başkanı Sakine OVACILLI özellikle maden ve madencilik dışında kalan çok tehlikeli sektörlerden birinin diş protez teknisyenliğini mesleği ve bu mesleğin laboratuvar uygulamaları olduğunu belirtti. O yüzden hibe desteği almak üzere başvuru yapan 400 proje arasından seçilen bu projenin önemli olduğunu ifade etti.
İnsan Sağlığı ve Eğitim Vakfı (İNSEV) tarafından hazırlanan “Farkında mısın?” projesinin açılış toplantısı İNSEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Çağlar ÇUHADAROĞLU tarafından başlatıldı. Sağlık ve eğitimin ihtiyaçtan çok birer hak olduğuna değinen Başkan Çuhadaroğlu Ümraniye Toplum Merkezinde 1998 den 2006 ya kadar, 2015 den itibaren de Sefaköy deki merkezde çalışıldığını; deprem bölgelerinde sendikalarla ve her yerde sağlık taramaları yaptıklarını bunları üyeler-gönüllüler ve profesyonellerle gerçekleştirdiklerini, diş sağlığından depreme; İETT şoförlerinin sorunundan ev kadınlarının sorunlarına kadar çok değişik yelpazede hizmet ettiklerini, HİV ve AİDS gibi konulardan gıda güvenliğine sigarasız yaşama K.Çekmece Kaymakamlığı Belediyesi, Şişli,Bağcılar Belediyeleri vb kurum kuruluşlarla genç İNSEV lilerle çalıştıklarını hatta 6 ayrı kitap yayınladıklarını 300 öğrenciye toplumsal uyum sağladıklarını söyledi.
Başkan Prof.Dr.Çuhadaroğlu Farkındamısın projesinin çalışmalarını taçlandıracağını belirtirken proje ekibine özellikle Deniz Özdikmenli’ye teşekkür etti.
Açılışta yer alan diğer konuşmacılardan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı İş ve Meslek Hastalıkları Yandal Eğitim Programı Sorumlusu Prof. Dr. Sevgi CANBAZ, AB Türkiye Delegasyonu Sosyal Politikalardan Sorumlu Sektör Yöneticisi Mehmet Caner DEMİR,Proje Koordinatörü Deniz ÖZDİKMENLİ, İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğrt.Üyesi ve İNSEV Kurucu Başkanı Prof. Dr. Zeki KILIÇASLAN, İstanbul Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından Prof. Dr. Nuray ÖZGÜLNAR ve İstanbul Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal ÇİÇEK konuşmalarını tamamlayarak soru cevap kısmına geçildi.( Haber Dentha 26.04.2021 İstanbul)
(konuşmalar www.dentalgazete.com ve DENTHA AJANS kayıt bürosunca yayına alındığından haber içerisinde video olarak verilmiştir o nedenle konuşma metinleri oradan izlenebilir)

“Farkında mısın?” Projesinin Hayata Geçmesine dair
KAMUOYUNA DUYURU
Türk Diş Protez Teknisyenleri ve Ağız Diş Sağlığı sektörü çalışanlarının ‘silikosiz’ hakkında bilinçlenmesi, işçi sağlığı işgücü katkıları açısından işverenin bilinci, bunların önemi, diş protez laboratuvarlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından halihazırdaki mevcut durumunun analizi, proje faaliyetleri ve çıktılarının ne olacağı, TC.ADSM leri hastaneleri ve diş protez teknikerliğine ait kamu kurum ve kuruluşları ile devlet ve vakıf üniversitelerine iş yapan laboratuarlar hakkında birtakım bilgilerin önceden paylaşılabilmesi için gazetemiz DENTAL GAZETE bundan önce 15 yıllık yayın hayatında olduğu gibi bundan sonrada bu konunun takipçisi ve destekçisi olacaktır. Diş Teknikerlerinin sağlığını koruma-kollamada bilimsel yayında ve araştırmalarda emek veren Başta Prof.Dr.Zeki Kılıçaslan olmak üzere tüm ülkemiz Akademisyenlerine ve onları kamuoyu ile buluşturan İNSEV ve İstanbul Diş Teknisyenleri Derneği’ne; farkındamısınız proje koordinatörü Deniz Özdikmenli ve çalışanlarına, paydaşlarına ve konuya sahip çıkan dişhekimleri ile ilgili özel -tüzel ve kamu birimleri ile mesleki kuruluşlara ve duyarlı diş teknisyenlerine sonsuz teşekkürler..
Dental Gazete Gn.Yayın Mdr.
METİN GÜRSAN

PROJE KOORDİNATÖRÜ DENİZ ÖZDİKMENLİ nin SUNUMUNDAN

Metin Gürsan /Dişhekimi- Dental Gazete Gn.Yayın Mdr Konuşması

Cemal Çiçek/ Dişteknisyeni _İstanbul Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı

 

Yazar Hakkında

Share