”ÜRETEN GENÇLERİ  ve OKULLARINI  DESTEKLE’’ KARARI ALINDI

”ÜRETEN GENÇLERİ ve OKULLARINI DESTEKLE’’ KARARI ALINDI

ÖNCEKİ YIL ÖDÜL ALDILAR BU YIL 1 MİLYON 200 BİN KAR SAĞLADILAR
2019 yılının Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Periyodik Tablo Yılı” kabul edilmesi ve 11 Nisan Kimya Günü vesilesiyle Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Alanı tarafından bir dizi etkinlik ve sergi düzenlenmiş; Kimya Teknolojisi Alanı öğrencilerine yönelik periyodik tablo tasarımı yarışması ve tasarımların internet üzerinden oylamaya sunularak dereceye giren öğrencilere teşvik ödülleri verilmişti. Bu ödüllerin getirisi 2020 pandemi sürecin de bir başka şekilde başarı ile kendini gösterdi.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ PANDEMİYİ SANKİ ÖNCEDEN BİLDİ
Adana Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat KOÇER, 2019 yılı içinde sanki bir yıl sonrası ülkeleri kasıp kavuracak olan ve kimyasal dezenfektanlara olacak olan ihtiyacı öngörü ile hissetmiş gibi o etkinlik sonrasında yaptığı açıklamada “Ülkemizin her alanında olduğu gibi kimya alanında da her türlü ihtiyacın sizler sayesinde karşılanabileceğine olan inancımız, sizlerin bu çalışmalarıyla daha da anlam kazanıyor. Bakanlığımızın 2023 hedefleri doğrultusunda mesleki ve teknik eğitim önemli bir yer almaktadır. Bu sergi ve etkinlik bir kez daha gösteriyor ki meslek liselerimize yapılacak her yatırım, bu ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır.’’ demişti.
2021 yılına girdiğimiz şu günlerde bu lise yani Adana’nın Ceyhan ilçesinde ki Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pandemi döneminde ürettikleri dezenfektan ve temizlik ürünlerinden 10 ayda 1 milyon 200 bin ciro yaparak büyük bir ihtiyacı karşılamış ve meslek liselerinin bu konuda ne kadar ihtiyaç olduğu gerçeğini de bir kez daha ortaya çıkarmıştı. Adana Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Koçer bu konuda İHA’ya yaptığı açıklamada, Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Mart ayından bu yana üretim yaptıklarını belirterek, “Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz Adana bölgemizdeki resmi kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak dezenfektan ve diğer temizlik malzemelerini üretmekteyiz. 9 aylık süreçte 1 milyon 200 bin ciromuz oldu. Öğrencilerimizin gayreti, öğretmenlerimizin çabası ve okul yönetimimizin üstün performansıyla okulumuz adına ve ilimiz adına ciddi bir rakama ulaşıldı. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimize katkı ve gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Her zaman devletimizin ihtiyaç duyduğu durumlarda meslek liselerimiz gerekli özveriyi, gerekli fedakarlığı göstermekteler. Hepsini ayrı ayrı kutluyorum” dedi.
SLOGAN HAZIRLANDI İLK ÇALIŞMA ZOOM ÜZERİNDEN OCAK AYINDA
Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi klor bazlı dezenfektan, alkol bazlı dezenfektan ve özellikle yüzey temizliğinde kullanılan genel temizlik hipoklorit asit yanında sıvı el sabunu gibi hijyen açısından ihtiyaç olan herşeyi üretebilmesi Dişhekimliği Sektörü’nün de gözünden kaçmadı ve bu ürünlerin kullanıldığı kamu ve özel alanlar göz önüne alınarak sektörün gazetesi DENTAL GAZETE aracılığı ile sektöre duyurulması istendi.Okul ile irtibat kurarak diş depolarına ADSM denilen diş merkezlerine ve üniversite diş hastanelerine bu okuldan üretime destek amaçlı sipariş vermesi yerli ve milli teknik ile üretilmiş ürün için zincir oluşturulması istendi.
Bu istek üzerine 2021 in ilk ayında Meslek Liselerinin üretimlerinin tanıtımına başlanacağını bildiren gazetemizin Genel Yayın Müdürü Dişhekimi Metin Gürsan destek kampanyası esnasında diş hekimliği meslek tanıtımının da bir video ile bu ‘kampanyanın toplumsal farkındalığa’ çevrilmesi teklifini sektöre ileterek önerinin kamu ve özel sektörde işbirliği oluşturulması için yetkililere ulaştı.
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Metin Gürsan başlatılacak kampanyanın önemi hakkında şunları söyledi: ‘’Toplum da her bireyin ihtiyaç duyduğu dişhekimliği uygulamalarında gözden kaçan bir husus var.Enfeksiyonun önlenmesinde kullanılan hijen ürünlerinin önemi ne yazık ki bilinçli olarak halkımızca bilinmiyor. Pandemi nedeni ile bu bilinç arttı. Ancak hekimlik mesleği uygulamaları esnasında hijen kurallarını uygulayan yardımcı personelin her hastadan sonra yaptığı işlemler bilinmiyor. Bizler bu işlemleri birer video ile topluma ulaştıracağız. Böylece orada yapılanların önemi ortaya çıkacak. Halkımız bu ürünleri üreten meslek lisesi öğrencilerinin toplum sağlığına katkı sağlayan ne kadar değerli ürünler ürettiği gerçeğini anlayacak, bu vurgulanınca oluşan toplumsal bilinç ile üretim ve iletimin önemini içeren AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI MESLEK RİSKLERİ konusunda webinar /zoom toplantılarını yapacağız. Bu arada ‘’ÜRETEN GENÇLERİ ve OKULLARINI DESTEKLE’’ sloganını kullanılarak Şubat 2021 de bu konuda ilk uygulamayı başlatacağız. Böylece hem sterilizasyon konusunda farkındalık oluşturacağız aynı anda meslek lisemizde veya benzer milli ve yerli ürünlerimizin meslek okullarında üretiminin önemine değinerek onlara alım desteği verdireceğiz ve ülkemizin bu konuda dışa giden döviz kaybına engel olarak ekonomimize katkı sağlayacağız. Hocamızın dediği meslek liselerimize yapılacak her yatırım, bu ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır sözünü biz dişhekimliği sektörü olarak destekleyeceğiz yani ülkenin geleceğine yatırım için üreten gençlerimizin önünü açacağız. Tabii ki bu Ceyhan Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile tüm ülkedeki diğer meslek liselerine de örnek olacak.Bu iş sadece hijen ürünlerinde kalmayacak arkasından elektronik yada kullanım motorları vb ürünlerde gelecektir. Bu bir başlangıç ‘’ dedi.
(Dentha Haber 02.01. 2021 İstanbul)

Yazar Hakkında

Share