Mesleki Lise Diş Sektörüne Ürün Vermeye Hazır

Mesleki Lise Diş Sektörüne Ürün Vermeye Hazır

Melek ÇELEBİ - Okul Müdürü
Melek ÇELEBİ – Okul Müdürü

Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bugünlerde adete fabrika gibi çalışıyor. Maske, yüzey temizleyici, tulum, hijyen standı, ateş ölçer, siperlik gibi materyaller üreten lise yetkilileri Gazetemiz Genel Yayın Müdürü Metin Gürsan ile görüşerek ürünlerinin haberinin yapılmasını ve ağız diş sağlığı sektörüne tanıtılmasını istedi.
Korona sürecinde Samsun daki Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Covid19 virüsü nedeniyle eğitime ara vermiş; ancak antibakteriyel dezenfektan üretimini ve birçok hijyen ürününün üretimini sürdürmeye devam ederek Corona ile mücadeleye destek vermişti. 50 çeşit temizlik ürünü üretilen okulda, koronavirüse karşı yeni bir çalışma başlatılarak antibakteriyel özelliği artırılmış 21 yeni temizlik ürünü üretildi.Koronavirüs için özel olarak üretilen ürünler için ilk aşamada 50 ton sipariş alındı. 1098 öğrenci, 155 öğretmen bulunan okulda üretilen temizlik ürünleri için Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne teşekkür belgesi göndererek AR-GE faaliyetleri ve üretimleri ile yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı kutladı.
Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri ve öğretmenlerinin yaklaşık 5 bin metrekarelik alanda yaptıkları bu çalışmalarda oluşturulan ‘Ata kimya’ markasının günlük 5 ton kapasitede olduğu ve Türkiye’nin her yerine gönderilen bu ürüne talebin oldukça fazla olduğu bilinmekte.
Ayrıca Milli Eğitim Bakanının açıklaması ile gündeme oturan bu üretimden yaklaşık 3.5 milyon TL ciro elde edildiği bildirildi.
Üretim hakkında yapılan görüşmede Ağız ve Diş Sağlığı alanlarında bu ürünlerin kullanılabileceğini belirten gazetemiz okulun ürünlerinin Türk Dişhekimliği Sektörüne duyurulmasında öncülük edeceğini bildirdi.

Okul Müdürü Melek Çelebi Dişhekimi Genel Yayın Müdürü Metin Gürsan’ın bu önerisini menuniyetle karşılarken gazetemiz ülkemizde gerçekleştirilen ”yerli ve milli ürün çalışmalarının medya tanıtımına” Samsun Meslek ve Teknik Lisesini de aldığını bildirdi. (Dentha Haber İstanbul 26.11.2020 )

Yazar Hakkında

Share