Keşke Tüm İl Sağlık Müdürleri Böyle Olsa..

Keşke Tüm İl Sağlık Müdürleri Böyle Olsa..

AW167961

Bilindiği üzere ülkemizde 22 Kasım gününü içine alan hafta ”Toplum Ağız ve Diş Sağlığı” haftası olarak kutlanmakta ve bu haftada farkındalığı arttırmak, topluma nitelikli ve doğru ağız ve diş sağlığı alışkanlıkları kazandırmak için ülkenin tüm kamu ve özel sektörleri etkinlikler düzenlemekte.
Ancak 2020 yılına denk gelen 112. ”Toplum Ağız ve Diş Sağlığı” kutlamaları Covid 19 salgını nedeniyle oldukça sönük geçmesine rağmen bir il varki bu konuda oldukça aktif olmayı seçti.Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü hem kendi resmi web sayfasında hem de basın yayın organlarında faaliyetlerde bulunarak etki oluşturdu.
Genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek ve mesleki sorunlara dikkat çekmek amacıyla ’Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’nda Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, dikkat edilmesi gereken noktalara değinerek fırçalamanın önemine; erken teşhise diş fırçasının kişiye özel bir araç olduğundan bahsederek bir başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır diyerek önemli bir toplumsal hataya dikkat çekti.Fırçalama şeklini de anlatan İl Sağlık Müdürü Dr.Ağırtaş diş fırçalamayla ilgili ‘şu adımları tekrar hatırlayalım’ diyerek kamuoyunu bilinçlendirdi böylece günün önemine en önem veren İl Sağlık Müdürü oldu.
Dişhekimliği gününde Dr. Murat Ağırtaş’ın ilgi çeken adımları şöyle:
1.Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Fırçalama sert darbeler halinde değil yumuşak ve hafif titreşimler uygulanarak yapılmalıdır.
2.Daha sonra arka dişlerin dış yüzeyleri fırçalanır. Bu işlemde fırça diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilerek yapılır.
3.Ardından alt dişler fırçalanır. Bu işlem de kısa ve yumuşak darbelerle yapılmalıdır.
4.Alt ön dişlerin arka yüzeyi fırça eğik tutularak temizlenir.
5.Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.
6.Fırçalama işlemi en az iki-üç dakika sürmelidir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz.
7.Diş fırçası kişiye özel bir araçtır. Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.


( Dentha Haber İSTANBUL 22.11.2020)

Yazar Hakkında

Share