22 KASIM HAFTASI HÜZÜNLE BAŞLADI.SALGIN ETKİSİ BASKIN ÇIKTI

22 KASIM HAFTASI HÜZÜNLE BAŞLADI.SALGIN ETKİSİ BASKIN ÇIKTI

Türk Dişhekimlerinin her yıl 22 kasımı içine alan hafta da kutladığı DİŞHEKİMLERİ GÜNÜ için bu yıl etkinlikler salgın nedeni ile yapılamayacak.
Bilimsel Dişhekimliğinin başlangıcı sayılan 22 Kasım 1908 yılından bu yana 112 yılı geçmiş olan meslek de en hüzünlü yıl kabul edilen 2020 yılında etkinlikler yapılamayacak.
Tarihi sürece bakıldığında 1996 yılında 3 bakanlığın (Sağlık/ İçişleri/ MEB) oluru ile 22 Kasım Dişhekimleri Günü kabul edilen Dişhekimleri Günü ve Haftası her yıl olduğu gibi 2020 yılının kasım ayında 15 Kasım olarak başlayıp 22 kasıma kadar sürecek.Ancak salgın nedeni ile etkinlikler yapılamayacak.
FİLYASYON YAPAN HEKİMLERİN SESİ BU HAFTADA DUYURULACAK
Anayasa’nın 135. Maddesi ile kamu kurumu niteliğinde kurulmuş Türk Dişhekimleri Birliği tüm ülkede 37 odası ile örgütsel yapısını sürdürsede kamuda azaltılmış etkisi ile sadece etkinliklerde ve kongrelerde bulunabiliyor.Toplum ağız diş sağlığında ise daha cok bölgesel üniversitelerin etkisi olmakta.22 Kasımı içine alan bu hafta da ‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’ olarak bütün yurtta kutlanması gerekenlerin yanında Covid 19 da ağızdan ilk süprüntüyü alarak hastalığın tespitinde rol oynayan ve risk alan dişhekimlerinin kamudan taleplerinin bu haftada BASIN YAYIN MEDYA DA daha da ön sıraya çıkması beklenmekte.
COVID-19 hastalığında mesleki açıdan sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi olan dişhekimlerinin 2020 yılı başından beri Covid19 salgınında verdiği kayıp hekim sayısı ise 148 olduğu bilinmekte.
Ayrıca dolar ve euro da yaşanan artışın bütün diş tedavilerine ve laboratuar masraflarına yansıması serbest çalışan hekimlerde koruyucu malzeme tüketiminin artması ve bunun maliyetlere yansıması; böylece halkın ağız diş sağlığının daha da kötüye gitmesine neden olmakta ihtiyacı olan tedavi her geçen gün ötelemeye bırakılmakta. ( Dentha Haber İSTANBUL 16.11.220)

Yazar Hakkında

Share