İki Bakan Yardımcısı Kayseriden Ancak Kayseri Dertli

İki Bakan Yardımcısı Kayseriden Ancak Kayseri Dertli

İKİ BAKAN YARDIMCISI KAYSERİ’DEN ANCAK KAYSERİ ODA BAŞKANI DERTLİ..’PANDEMİDE MESLEKTAŞLAR HAYLİ ZOR DURUMDA’
Pandemi ile alakalı olarak basına demeç veren Kayseri Dişhekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş dişhekimlerinin pandemide ağız-burun içi taraması yaptıklarını ve bu konuda oldukça fedakarca çalıştıklarını ancak çok çeşitli zorluklara maruz kaldıklarını söyledi.
Sabah 09.- akşam 23.00 arası çalışan dişhekimlerinin kendi özel telefonları ile hizmet verdiklerini hatta öğle yemeği dahi yiyemediklerini belirten oda başkanı Maraş ” Kayseri bize ihtiyaç duymuyor” diyerek biz de derdimizi Bilim Kurulundaki profesör meslektaşımız Figen hanıma götürüyoruz şeklinde verdiği röportaj sonrası Kayseri de ve TDB uyarıları ile tüm Türkiye genelinde dişhekimlerinin çalışma saatlerinde ve sistem de iyileştirmeler yapılsa da maaş eklentilerine ait pandemi farkı henüz gerçekleşmedi.
PANDEMİDE SAHTE DİŞHEKİMİ ARTTI
Meslektaşlarına UHSAŞ dan malzeme temin ederek destek verdiklerini de anlatan oda başkanı ” Pandemi de devlet meşgul..diş deposu önü depo ama arkası hasta bakılan yer olmuş ” şeklinde söylemi sahte dişhekimlerinin çalışmasının pandemide arttığına dikkat çekti.Evine kamera koyan ve gelen kişiye göre kapıyı açıp içeri alan ve hasta bakan bu kişilere vatandaşın gitmemesi için de uyarıda bulundu.
BAKAN YARDIMCILARI KAYSERİ’DEN ANCAK KAYSERİ DERTLİ
Öte yandan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine ALP MEŞE‘nin Kayseri doğumlu oluşu; İhtisasını Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ‘nda tamamlayarak Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olması, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerini yürütmesi ile idari görevlerde bölgeyi tanıması dişhekimliğinde pandemi sorunlarına ait bakanlığın daha hassas olması beklentisi Kayseri de hakim.
Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID) Hastane Enfeksiyonları Çalışma Grubu Sekreterliği ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (EKMUD) Sepsis Grup Başkanlığı görevlerini yürütmüş olan bakan yardımcısı Alp ile onun çalışma arkadaşı bir diğer bakan yardımcısı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN de Akademik Kariyerini Erciyes Üniversitesinde Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör kadrolarıyla tamamlayarak aynı üniversitede 2001 – 2018 yılları arasında birçok idari görevde bulunmuş bir hekim. Güven; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı (2010-2016) ve 2016 -2018 yılları arası aynı üniversitenin Rektörlüğünü de yapmıştı.
KAYSERİ COVİD19 SÜRECİNDE LİSTEDE İDİ.. DİŞ HEKİMLERİ VEFAT ETTİ.. MORALLER BOZUK..
Kayseri Dişhekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş Dental Gazete Genel yayın yönetmeni Metin Gürsan’a verdiği özel demeçte ise ‘ Morallerinin çok bozuk olduğu’ na değindi.Maraş’ın 45 yıllık arkadaşı ve 25 yıllık iş Ortağı Erzurum Atatürk üniversitesi mezunu Dişhekimi Mustafa Kütahnecinin 66 yaşında bu salgından dolayı geçtiğimiz hafta hayatını kaybedişi ve diğer meslektaşı Ahmet Sırsakları kaybetmesi Covid19 sürecinde gözlerin tekrar Kayseri’ye çevrilmesine sebep oldu.Başkan Maraş’ın ‘Pandemi de Kayseri 1.il maşallah” demesi üzerine hekim sayısını sorduğumuzda Kayseri’nin 1000 e yakın dişhekimi olduğunu bunun 485 oda üyesi 396 sının Kayseri de diğerlerinin Kırşehir ve Nevşehir de olduğu, 200 e yakın Erciyes Üniversitesinde olduğu, 120 dişhekiminin ADSM denilen diş merkezlerinde olduğunu ifade etti.Kendilerinin il bazında 9 yönetim kurulu üyesi bulunduğunu, her bir yönetim kurulu üyesine bir komisyon vererek meslektaşlara ulaşıp sorunlarını çözmeye çalıştıklarını belirterek Kayseri’nin Devlet yatırımı almadığını, hatta şehirde bulunan 2 devlet 2 vakıf üniversitesinde bircok alanının Kayserili hayırsever iş adamları tarafından yaptırıldığını; Erciyes Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesini örnek göstererek ‘Bunu da Kayserili Tatar ailesi yaptırdı’ dedi.
1980 sonrası Konya’nın 3-4 Kayseri olduğunu Antep’in 4-5 Kayseri olduğunu yatırımlar açısından anlatan Oda Başkanı Emrullah Maraş dişhekimliğinde bakanlıktan özel ilgi beklediğini çünkü kayseri de Covid19 aşısı yapılabiliyor ise Üniversite Teknokentinde dental enfeksiyondan koruma cihazlarının geliştirilebileceğini; hatta inovativ sektör ürünlerinin kayseri zekası ve iş adamı kıvraklığı ile tüm dünyaya Kayseri den pazarlanacak hale getirilebileceğini vurgulayarak ”Yeterki bu konuda Sanayi ve Sağlık Bakanlığı diş sektörüne eğilsin” dedi. ( Haber Dentha 07.10.2020 İstanbul)

Yazar Hakkında

Share