” Bir Ay Sonraki  Toplantı  Diyarbakır da Yapılsın”

” Bir Ay Sonraki Toplantı Diyarbakır da Yapılsın”

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe

İran Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Asadi Lari ile beraberindeki bilim insanları geçtiğimiz günlerde Ankara’da T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ile görüştü.Bu görüşmenin ardından İran ile yakın komşuluk ve iş irtibatı olan Diyarbakır bölgesi bilim – sanayi ve STK yetkilileri Bakan Yardımcısı Prof.Dr.Meşe’ye bir çağrıda bulundu.
İran ile bölgesel olarak çok yakın ilişkide bulunduklarını açıklayan Diyarbakır Dicle Üniversitesi öğretim üyesi ve GAP Sağlık Turizmi Başkanı Dr. İsmail Yıldız iki ülkede uygulanan tedavi protokollerinin ele alındığı sağlık bakan yardımcıları toplantısının ikincisine ( bir ay sonra yapılacak olanına) bölge adına Diyarbakır da ev sahipliği yapmak istediklerini bildirdi.
Dental Gazete Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye Sağlık Turizmi Federasyon Başkan Danışmanı aynı zamanda WIHU İstanbul Şube Başkanı olan Metin Gürsan‘a verdiği beyanatta İranlı yetkilileri bölgeye davet etmek istediklerini; salgına yönelik ülkelerinde yürütülen çalışmalar ile Güneydoğu hastanelerinde uygulanan tedavi protokolleri hakkında bilginin yerelde gezdirilerek verilmesinin daha reel olacağını söyledi.Dr.Yıldız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde ; Biyoistatistik ve Genetik sahasında akademisyen olduğunu bölgede İran halkı ile Diyarbakır Van vb illerde ortak yaşam şekilleri alışkanlıkları hastalıkları kültürü ortak dili nedeni ile ve Diyarbakır da bu tür toplantıların yapılmasının Diyarbakırda / Van da yada Antep den destek göreceğini hatta bu görüşmelere Diyarbakır da bulunan iş dünyasının ve akredite kurumların katılımı ile aynı coğrafya insanlarına sağlık alt yapıda birlikte hizmet açısından çok fayda olacağını söyleyerek bakanlıktan bir ay sonra yapılacak toplantının Diyarbakır’da yapılmasını talep etti.

GAP Sağlık Turizmi Başkanı Prof.Dr. İsmail Yıldız
GAP Sağlık Turizmi Başkanı Dr. İsmail Yıldız

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe beraberindeki Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Serhat Ünal, Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz eşliğinde İranlı yetkililere verilen birifingde salgının başlangıcından itibaren Türkiye’de yürütülen çalışmalar ve tedavi yöntemleri hakkında genel bir bilgilendirme yapılmış;acillerde uygulanan tedavi protokolleri ile topluma yönelik alınan tedbirler hakkında Türkiye’nin tecrübeleri paylaşılmıştı.Prof. Dr. Mehmet Doğanay da Türkiye’deki enfeksiyon kontrolü hakkında bilgi vererek, İran tarafında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almak istediklerini toplantıya katılan İranlı meslektaşlarından istemişti.Salgın yönetimine ilişkin karşılıklı soru- cevaplarla geçen toplantı da aşı geliştirme çalışmaları da görüşülmüştü.Türkiye’de yürütülen aşı geliştirme ve aşı tedarik çalışmaları hakkında bilgi paylaşımını İranlı yetkililer ilgi ile izlerken Prof. Dr. Serhat Ünal kamu ve özel sektör genelinde yürütülen aşı geliştirme çalışmalarının detaylarını sunmuştu.Erciyes Üniversitesi bünyesinde yürütülen aşı çalışmalarını Prof. Dr. Aykut Özdarendeli anlatmış böylece iki köklü ülkenin bilim kurulları ile bakanlık yetkililerinin bu çalışmalarına özel sektörün de tanıtılması Diyarbakır daki bir başka kurumun harekete geçmesine etken oldu.
EuroGap uygunluk değerlendirme ve müşavirlik kuruluşu Genel Müdür ve CEO su İlhan Fidanboy gazetemizi arayarak kendilerinin 2006 yılında Mezopotamya’da kurulmuş bir işletme olduklarını ulusal ve uluslararası kamu mevzuatları ve standartlara göre yeterlilik sağlayıcı faaliyetlerde bulunduklarını gazetemiz Genel Yayın Yönetmenine açıkladı. Fidanboy İran ile ciddi manada iş ilişkilerinin bulunduğunu söyleyerek Covid19 pandemisinde bu konunun çok önem taşıdığını ve bir ay sonraki toplantının bir sanayici ve iş adamı olarak neden Diyarbakır da yapılması taleplerinin önemini anlatırken şunları söyledi: ” Biz EuroGap ismli firmamızla başta Irak, Suriye, İran olmak üzere Bölgenin ve Ortadoğu’nun en büyük Uygunluk Değerlendirme Kuruluşuyuz. Faaliyetlerimizi Diyarbakır’da geliştirdik.Ankara İstanbul İzmir Antalya vb iller dışında Kosova İran Irak Azerbaycan İngiltere gibi ülkelerde ofislerimiz irtibat bürolarımız var.Bizim rakibimiz TSE dir.EuroGap A maddesinde belirtilen kuruluşlar tarafından ve Uluslararası MLA anlaşmasına göre EA – IAF a imza atmış tüm ülkelerde sertifikasyon hizmeti tanınmaktadır.EuroGap B maddesinde belirtilen alanlarda da Türk akreditasyon kurumu şartlarına göre hem gönüllü hem de zorunlu alanlarda Akreditasyon standartlarına göre Ulusal ve Uluslararası faaliyetler sunan bir kurumdur.Marks&Spencer, LCWaikiki, Sanko,Zorlu gibi kurumsal markaların üretim öncesi testlerini yapan bir firmayız.Türkiye de izlenebilirlik kodu yok.Maskeyi kim yaptı? Standarta uygun mu? UHSAŞ ın da yapması gerekenler var.Piyasa gözetimi olmalı.Pandemi de İranlı komşularımıza acil deki hastane başarımızı yada enfeksiyon kontrolümüzü anlatırken peşine halkın kullandığı maskenin de itibarlı ve standartlara uygun kontrollü maskeler olduğunu anlatmalıyız.” dedi.
TÜRKİYE de DEVLETİN KALİTE KONTROL LABORATUVARI YOK
GAP Sağlık Turizmi Derneğinin gectiğimiz günlerde UHSAŞ Yönetim kurulu başkanı Dr.Kenan Şahin ile yaptığı zoom toplantısının önemine de değinen EUROGAP firması CEO su

EuroGap Genel Müdür ve CEO su İlhan Fidanboy

Fidanboy konu ile alakalı çalışmalarını anlatırken çok önemli konuların iş dünyası ve bakanlık ile bağlantılı olduğunun altını çizdi.
Fidanboy ” Maalesef ülkemiz de Türkiye de kalite kontrol laboratuarı yok.TSE nin şu an 500 milyon geliri var ama uluslararası bir çalışma yapamıyor.Bu yüzden ICAS‘ı kurdu.TüvTürk var? neden bu Alman menşeili? Biz Sağlık Bakanlığının başarılarını takip ediyoruz ve özel sektör olarak bakanlığın bir Ar&Ge birimi inovasyon birimi olsun istiyoruz.Antalya da Covid ile ilgili otel restorant denetimi yapılıyor ayda 10 milyon TL fatura kesiliyor biz yerli firma olarak yokuz..Lütfen baksınlar Avrupa Komisyonunun sayfasına 2800 tane CE firması var 2610.ncu CE firması kim? EUROGAP ismini görecekler.Yani Diyarbakır- Bağlar menşeili bir firmayı görecekler.Fransa da Kosova da şubesi olan İran Irak Azarbeycan da belgelendirme yapan hatta standartları tespit eden 100.000 dolarlık makineleri yapan ve çok ciddi firmaların maskelerini akredite eden firma olarak T.C. Sağlık Bakan Yardımcısına sizin aracılığınız ile sesleniyoruz:
”2.toplantınızı 1 ay sonra lütfen DİYARBAKIR da yapın”
1974 Diyarbakır-Dicle doğumlu EuroGap CEO su İlhan Fidanboy Dicle Üniversitesinden aldığı işletme eğitiminin açık ara başarısının arkasında ülke ve bölge sevgisinin olduğunu anlattı. Yerli ve Milli sermayeden destek alan başarılı kurumuna kamusal alandan sadece tanıtma ve tanıma desteği istediğini belirtti.Türkiye Cumhuriyeti dışişleri bakanlığına bağlı Türkak [ Türk Akreditasyon] kurumundan; ULUSAL VE ULUSLARARASI KURUMLAR VE TANIMLAR kapsamına giren birimlerinin linkini verdi.( Dentha Haber İstanbul-27.08.2020)
EUROGAP HAKKINDA BİLGİ VE LİNKLER İSE ŞÖYLE..
⦁ IAF (Uluslararası akreditasyon forumu)
https://www.iaf.nu//articles/IAF_MEMBERS_SIGNATORIES/4
⦁ EA (Avrupa Akreditasyon)

Directory of EA Members and MLA signatories

⦁ EC (Avrupa komisyonu – NANDO)
http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=country.main

⦁ ISO (Uluslararası standardizasyon örgütü)
https://www.iso.org/home.html
⦁ ILAC-MRA(Uluslararası laboratuvar akreditasyon işbirliği)

Home

⦁ TC. HAK (Türkiye Cumhuriyeti Helal akreditasyon kurumu)
http://www.hak.gov.tr/

⦁ TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu)
http://www.turkak.org.tr/TURKAKSITE/Default.aspx

⦁ DAKKS ( Alman Akreditasyon Kurumu)
https://www.dakks.de/

⦁ UKAS ( Birleşik Krallık Akreditasyon Kurumu)
https://www.ukas.com/

ULUSAL VE ULUSLARARASI AKREDİTASYON STANDARTLARI

TS EN ISO/IEC 17020-Sistem uygunluk değerlendirme
TS EN ISO/IEC 17065-Ürün uygunluk değerlendirme
TS EN ISO/IEC 17020-Muayene uygunluk değerlendirme
TS EN ISO/IEC 17025-Deney uygunluk değerlendirme
TS EN ISO/IEC 17024-Personel uygunluk değerlendirme
TS EN ISO/IEC 17025-Kalibrasyon uygunluk değerlendirme
TS EN ISO/IEC 17043-Yeterlilik,Deney uygunluk değerlendirme
EUROGAP İÇİN YETKİ VE AKREDİTASYONLAR
⦁ TÜRKAK AB-0045-U TS EN ISO/IEC 17065:2012
https://secure.turkak.org.tr/kapsam/Scope/PublicHTML/1072?sube=2756&language=0

⦁ TÜRKAK AB-0052-YS TS EN ISO/IEC 17021-1:2015
https://secure.turkak.org.tr/kapsam/Scope/PublicHTML/548?sube=1435&language=0

⦁ TÜRKAK AB-0397-M TS EN ISO/IEC 17020:2012 | A tipi Muayene Kuruluşu
https://secure.turkak.org.tr/kapsam/Scope/PublicHTML/3332?sube=4605&language=0

⦁ EC (Avrupa komisyonu – NANDO) ONAYLANMIŞ CE KURULUŞU NB:2610
http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=country.nb&refe_cd=NANDO_INPUT_224443

⦁ T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TR.İTU.28 BİTKİSEL ÜRETİM KONTROL VE SERTİFİKASYON KURULUŞU
https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Bitkisel-Uretim/Iyi-Tarim-Uygulamalari/Yetkili-Kuruluslar-KSK

⦁ T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI G009 YAPI MALZEMLERİ UYGUNLUK DEĞERLENDİRME KURULUŞU
https://meslekihizmetler.csb.gov.tr/yapi-malzemeleri-alaninda-gorevlendirilen-onaylanmis-kuruluslar-uygunluk-degerlendirme-kuruluslari-ulusal-teknik-onay-kuruluslari-ve-avrupa-teknik-degerlendirme-kuruluslari-i-88718

⦁ T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI NB 2610 ONAYLANMIŞ KURULUŞ
https://meslekihizmetler.csb.gov.tr/yapi-malzemeleri-alaninda-gorevlendirilen-onaylanmis-kuruluslar-uygunluk-degerlendirme-kuruluslari-ulusal-teknik-onay-kuruluslari-ve-avrupa-teknik-degerlendirme-kuruluslari-i-88718

⦁ T.C. TİCARET BAKANLIĞI A TİPİ ULUSLARARASI GÖZETİM ŞİRKETİ ( YETKİ AŞAMASINDA)
EUROGAP UYGUNLUK DEĞERLENDİRME HİZMETLERİ
⦁ EUROSYSTEM SİSTEM BELGELENDİRME ( AKTİF)
⦁ EUROPRODUCT ÜRÜN BELGELENDİRME (AKTİF)
⦁ EUROCHECK MUAYENE HİZMETİ (AKTİF)
⦁ EUROEDU PERSONEL BELGELENDİRME ( AKTİF)
⦁ GAPTEST DENEY LABORATUVARI (AKTİF)
⦁ EUROTESTKALİBRASYON LABORATUVARI (AKTİF)
EUROGAP MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ
⦁ EUROBRAND MARKA VE TESCİL HİZMETLERİ (AKTİF)
⦁ EUROTECHNİCAL DANIŞMANLIK HİZMETLERİ (AKTİF)
⦁ EUROSTAFF NİTELİKLİ ELEMAN TEMİNİ (AKTİF)
⦁ EUROFİNANS FİNANSAL HİZMETLER (AKTİF)
EUROGAP da tam zamanlı 26 ; kısmi zamanlı 40 çalışan sayısının olduğu belirtildi.
( Dentha Haber İstanbul 27-08-2020)

Yazar Hakkında

Share