İDO Seçimine Saatler Kala İnanılmaz Açıklamalar Yapıldı..

İDO Seçimine Saatler Kala İnanılmaz Açıklamalar Yapıldı..

Türkiyenin en cok sayıda dişhekimini bünyesinde bulunduran İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) yarın seçime gidiyor. 6 Eylül Pazar günü Şişli Nişantaşı Nuri Akın Lisesi’nde yapılacak olan İDO seçimlerinde 34 yıldır yönetimde olan Birlik Grubu yönetimini Önce Dişhekimi Grubu zorluyor. Uzun yıllar İDO yönetiminde çalışan ekip mevcut yönetimden ayrılarak Prof.Dr.Ender Kazazoğlu başkanlığında ‘Önce Dişhekimi’ grubu oluşturmasının ardından pandemi sonrası oda ile yaşadıkları sıkıntılarıda dile getirdiği ve son anda kamuoyu ile paylaştığı geçmişe ait tartışmalar oldukça ilgi odağı oldu.
Mevcut yönetimin 34 yıldır meslek için ne yaptığını sorgulayan yeni yönetim grubunun başkanı Prof.Dr.Ender Kazazoğlu ‘Önce Dişhekimi’ grubu altında girdiği ikinci seçimde Sağlık Bakanı ile görüşüp görüşmeme tartışmasından; 12 Eylül gibi tamim yayınlanıyor şeklindeki tartışmaya kadar çok geniş bir yelpazede açıklamalarda bulundu.
‘Dişhekimliği Odası hizmet kapısıdır 34 yıl yapılmaz!.’ diyen Önce Dişhekimi grubunun başkan adayı Prof.Kazazoğlu‘nun en büyük iddiası ise ” NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK” olarak nitelendirdiği eğitim konusu oldu.
Sakarya da yapılan Dişhekimleri Dekanlar konseyine katıldığını ve burada dekanlara ‘ Siz nitelikli dolandırıcılık yapıyorsunuz.Hangi dişhekimliği fakültesinde ingilizce eğitim yapılıyor hangisinde yapılmıyor ben biliyorum dedim.İstanbul da 17 Dişhekimliği Fakültesi var bu dekanlar isterlerse bana oy vermesin buna rağmen ben seçimi kazandıktan sonra 2021 Ağustos ayında bu bu fakülteleri İstanbul Dişhekimleri Odası olarak denetleyeceğim’ dedi.
Dişhekimliği fakülte sayısının çok fazla olduğunu söyleyerek herkesin şikayet ettiği bu konu hakkında kimsenin elini taşın altına koymadığını dersleri yapılmayan 10 ünit alan 60 öğrencisi olan bu fakülteleri tek tek açıklayacağını söyleyen İDO Başkan adayı Prof.Dr.Kazazoğlu ‘ Bu aslında Türk Dişhekimleri Birliği ( TDB) nin işi.TDB gidip Bakanla görüşecek.17 adet İstanbul da Dişhekimliği Fakültesi var.Çoğunda öğretim üyesi yok, ve üstüne üstlük ingilizce eğitim yapılıyor.Göreceksiniz hangi üniversite kaliteli hangi üniversite kalitesiz..hodri meydan’ dedi.
(2010-2012) İstanbul Dişhekimleri Odası Saymanı olarak görev alan Dişhekimi Berna Aytaç ise yaptığı açıklamada ‘Kemikleşmiş grubu bertaraf etmek’ gerek dedi.Yeni mezunların 3- 4 bin TL ye ‘köle gibi’ çalıştığını bu nedenle ‘Evet efendim, sepet efendimcileri aşıp gençlerin önünü açmalıyız’ dedi.Geçmiş yıllarda Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) İstanbul Delegeliği yapan ve Öncü Dişhekimi grubunun 2020 seçiminde yönetiminde yer alan Dişhekimi Nermin Erdal Birlik Grubunda elde ettiği tecrübe hakkında ise oldukça ilginç konuştu.Sözlerine ‘Tecrübe sizi ileri götürür.Ancak bazen de tecrübe size takoz olur.O yüzden biz gençlerin önünü açmalıyız.Genç dişhekimi odanın önemini anlamıyor.Oda nedir? Odayı analiz etmeliyiz.Önce odayı olması gereken yere taşımalıyız’ dedi.2000 – 2011 İDO Bilişim Teknolojileri Danışmanlığı,TDB Kongresi (İstanbul) Kongre Organizasyon Komitesi Genel Sekreterliği,Kayıt Komite Başkanlığı gibi bircok görevde bulunan ve oda hakkında ’11 yıl İDO benim yaptığım yazılımla çalıştı’ diyen Dişhekimi Salih Yazıcı ise yeni aday grubun yönetimdeki ‘Dijital Yüzü’ olarak tanıtılmakta.Yazıcı bankalardaki müşteri temsilcisi gibi dişhekimlerinin İDO da bir temsilcisinin olması gerektiğini her 1500 kişiyi bir sorumluya bağlayacaklarını cep telefonunda mobil uygulama getireceklerini, odanın watsap hattının olmamasını ise anlayamadığını söyledi.
12 Eylül gibi İstanbul dişhekimleri Odası’nın dakka başı tamim yayınladığını ifade eden Prof.Dr.Ender Kazazoğlu sorununun İDO Yönetimini dişhekiminin üstünde kendisini görmesinden kaynaklandığını ve bakan beyle bile görüşmediğini söyleyerek ‘Biz onlarla görüşmeyiz..sen kimsin ki onlarla görüşmezsin? 68 kuşağı diyorsun..Bülent Eczacıbaşı 68 kuşağı hakkında 2020 yılında arabanın dikiz aynasından bakıp ileriye gitmeye çalışanlardır sözünü hatırlatırım.Bir yaşadığım örnek şudur. 1998 de T.C. de ilk online eğitimi yapan benim.Bu 30- 40 kişi idi o zaman ama gelecek bu dedim dinletemedim.Abilerimiz dedi ki gerek yok ve iş bitti..halbuki biz o zaman 98 de bu teşkilatı kursaydık bugün dünyanın en iyi odalarından biriydik..ve ODA haciz gönderiyor..Meslek odası paldır küldür haciz gönderirmi? Seçimde telefon açıyorsun.Evladım gel bize oy ver diyorsun.Ama hacizde bir telefon ettin mi?’ dedi.
1984 mezunu Dr. Dt. Nuray Sıdkı Uyar ise Birlik grubundan 90 lı yıllarda ilk ayrılanlardan olduğunu söyleyerek 200 kişilik bu grubun seçim zamanlarında yaşananlarına değinerek ‘ Ben seçimde aday olduğumda Prof.Gülümser Koçak niye aday olduğumu sorduğunda da söylemiştim benim olmam gerekmiyor ancak dişhekimliği için iş geliştirecek biri olmalı sizin düşünce cevrenizde kalmayacak biri olmalı demiştim ve sene 2020 hala böyle biri yok..ve ben bunları yaşadığım ilk gün Birlik grubunu terkettim..Birlik Grubunda SEÇİM POLİT BÜROSU var.seçim zamanı 3 kişinin dediği oluyor.Biz buna demokrasiyi kullanan faşizm diyoruz..” dedi.
Seçimlerin oldukça çekişmeli geçmesi beklenirken İDO seçimlerine Birlik Grubu, İdealist Diş Hekimleri Grubu ve Önce Dişhekimi Grubu adı altında üç farklı grup katılacak. Birlik Grubu’nun Başkan adayı Tarık İşmen basına yaptığı açıklamada, Birlik Grubu’nun demokratik değerlere inanan, çevreci, kadından ve çocuktan yana politikalar yürüttüğüne ve yürüteceğine vurgu yaparak ‘Yaşadığımız toplumun parçası olduğumuzdan dolayı mesela Kanal İstanbul projesine karşı çıkmak durumundayız’ dedi.( Dentha Haber 05.Eylül 2020 /İstanbul )

 

Yazar Hakkında

Share