SBÜ Hem Dişhekimi Hem Teğmen Olma İmkanı Sağladı

SBÜ Hem Dişhekimi Hem Teğmen Olma İmkanı Sağladı

Dişhekimliği Fakültelerinin kendilerini tanıttıkları tercih günlerinde en ilginç açıklama Sağlık Bilimleri Üniversitesinden geldi.SBÜ Rektörü Prof.Dr.Cevdet Erdöl üniversitenin öncelikle İstanbul ve Ankara’da eğitim faaliyetlerine başladığını Sudan, Somali, Özbekistan gibi ülkeleri de eğitim ağına kattığını tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik ve sağlık bilimleri fakülteleri ile meslek yüksekokulunda sağlık profesyonelleri yetiştirdiğini, ayrıca İstanbul’da Yaşam Bilimleri Fakültelerinin bulunduğu anlatarak artık sağlık profesyonellerinin yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı adına İstanbul ve Ankara’daki dişhekimliği fakültelerinde askeri öğrenci de yetiştirdiklerini söyledi. Ankara daki Gülhane Dis Hekimligi Fakültesinde dişhekimi, Gülhane SMYO da Dişprotez Teknikeri alınacağını bildiren Rektör Erdöl bu öğrencilerin İç İşleri ve Milli Savunma Bakanlığı namına okuyacakları bildirdi.
Tercih günlerinde üniversite üniversite gezen aileler ise bu açıklama karşısında oldukça şaşırdı.Özellikle dişhekimi anne babaların çocuklarını dişhekimi yetiştirmek istemeleri ve vakıf üniversitelerinin de oldukça yüksek ücret istemeleri karşısında SBÜ nin önerisinin ailelere ilaç gibi geldiği bildirildi.Çocuklarının hem hekim hem de teğmen rütbesi ile mezun olması ve iş garantisi bulması SBÜ ne ilgiyi arttırdı.SBÜ‘ye alınacak askeri öğrencilere sağlanan imkanlar ve tercihlerde dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin bilgi veren Rektör Prof.Dr.Erdöl “Askeri öğrencilerin beslenme ve barınma ihtiyaçlarını devlet sağlıyor. Öğrenciye belli bir oranda maaş da veriliyor. Rütbeli personelin yani bir teğmenin aldığı maaşın belli bir oranında ücret alıyorlar. Öğrenciliğe başlar başlamaz 18 yaşından itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu ile irtibatlanıyorlar. Yani emeklilikleri için sayılacak olan gün veya yıl sayısı başlamış oluyor. Öğrenciliğe başladıklarında adeta memur oluyorlar. Klasik memurlardan biraz daha düşük ücretli memur öğrenci gibi oluyorlar. Bu çok büyük bir avantaj.” dedi.
2020 – 2021 Eğitim Öğretim yılında MSB ve İçişleri Bakanlığı adına SBÜ de okuyacak öğrenciler için verilen kontenjan sayısını Gazetemiz Genel Yayın Yönetmenine gönderen SBÜ Rektörü Prof.Dr.Cevdet Erdöl MSB na 360 ; İç İşleri Bakanlığı namına ise 62 öğrenci toplamda 422 öğrenci alınacağını bildirdi. ( Dentha Haber Metin Gürsan -İstanbul / 07.08.2020 )

Yazar Hakkında

Share