Konuşulanlara Göre Sonumuz Pek de İç Açıcı Değil

Konuşulanlara Göre Sonumuz Pek de İç Açıcı Değil

Biri İstanbul da dğeri İsviçre de yaşayan İki önemli Türk bilim insanı aTv Avrupada Gündem Programında inanması zor gerçekleri dile getirdi.
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın ve Zürih Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Mustafa Çavuşoğlu‘nun konuk olduğu programda dünyanın geleceği üzerine yaptıkları konuşmalar yakın gelecekte; özellikle Covid19 Pandemisi sonrası yaşanacak değişimde çok konuşulacağının işareti oldu.
İngiliz eski istihbarat şefinin Covid19 virüsünün insan yapımı olduğu ve Çin deki laboratuardan kazara yayıldığını söylemesini konuklara anlatarak programı başlatan yapımcı Fuat Uğur’un kendisi de Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın’ın anlattıkları karşısında şaşkına döndü. Program da söylenenler Facebook, Twitter, Amazon, Apple, Microsoft, İnstagram, WhatsApp gibi günümüzde kullanımı çok yaygın olan dijital dünyayı akla getirdi. Program konukları ile görüşerek konukların programda söylediklerini ve program sonrasını etüt yapan DENTAL GAZETE Genel Yayın Müdürü Metin Gürsan insanların en mahrem konularını açığa çıkarabilecek ve beden mühendisliğini ortaya çıkaran yayını inceledi.
Hasta bireyden parmak izi alınması hepimizin bidiği konu.SUT kayıtlarında da kullanılan bu parmak izi verileri ya da E-Nabız gibi sistemlerde kullanılan dijital tıp teknolojisinin kötü amaçlı kişilerce de kullanılabileceğini akla getiren Tv yayını veri bankerliği deyiminde kitlendi..
Atatürk Üniversitesi mezunu olmakla her fırsatta öğünen ünlü bilim insanı Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın 41 yıl önce epileptik bir hastada Erzurum Atatürk Üniversitesinde iken yine dünyaca ünlü Fizyolog Prof.Dr.Üner Tan ile yaptıkları çalışmayı anlattı. Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın ‘Hastanın düşündüğü ile sözleri arasında uyumun olduğunu gördük’ demesinin günümüz bilim çevrelerinde konuşulan 2050 yılında görünmez hologram asker olacağı iddiası ile aynı şekilde değerlendirilebileceğini söyledi.’41 yıl önce ispatlanan bilime inanma nasıl zor olduğu bir gerçek ise günümüzde de geleceğe ait iddalara ait bilime inanma zordur.Gerçek olan bilim bugün doğrudur ancak yarın değişkendir, bilim şüphecidir.Zaten bunu Tıp logosu yılan da anlatıyor.Çünkü yılan da şüphecidir’ dedi.
Program da ‘ Veri Bankerliği ‘ sözünün kendisine ait olduğunu söyleyen Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın Elon Musk’ın beyinlerdeki mikro elektrotlarla Bluetooth’la bağlanıp bilgisayarlara insan beyninden bilgileri aktardığını mesela yolda giderken Hitler’in resmini bilbord da görünce tansiyonunuzun yükseldiğini kan şekerinizin ne olacağını bu veri bankerliğinin bildiğini ve bir hücrede 6 milyar DNA bazlı nükleotit bulunduğunu söyledi.
Avrupanın önemli projesi olan Blue Brain Project’in yürütücülerinden ve Zürih Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Çavuşoğlu konuşmasında rahmetli Erbakan’ın insansız hava araçlarını anlattığında dönemin Başbakanı tarafından hayalcilikle suçlanarak alay konusu olduğunu kendisinin de ‘ İnanıyorsanız üstünsünüz, herşey hayallerle başlar’ dediğini hatırlattı.Prof.Aydın’ın Çavuşoğlu’na yönelttiği ‘Son MR çalışmaları nasıl gidiyor?’ sorusu üzerine Mustafa Çavuşoğlu MR’ın sadece görüntü almak için olmadığını görüntü alırken ilaç verdiklerini, manyetik alanla insan vucudunda hareket ettirebilecek çalışmalar yaptıklarını söyledi. Çavuşoğlu Pandemi de insanlara verilecek aşıdan bahsedildiğini; şimdiden İsveç ve Brezilya’da cip takıldığını,Çin’in 200 milyon kamera ile sokaklarda Covid’li kişileri izlediğini; onların görüştükleri 3.şahısları bile yüz tanıma sistemi ile akıllı telefonlarla entegre ettiğini ve onlarla ilgili tüm bilgileri belli merkezlerde toplamaya başladığını anlattı.Bugün itibarı ile insan sağlığı ile ilgili bu bilgilerin aktarıldığını ama yarın ne olacağının meçhul olduğunu ifade eden Mustafa Çavuşoğlu’na destek veren Prof.Aydın’ın aktarılabilecek, depolanabilecek, transfer edilebilecek, hatta hacklenebilecek bilgiler olduğunu söylemesi tüm dikkatleri TV programına ve sonra yayınlanan linkdeki tıklanma rekorlarına çevirdi.
Yayın esnasında seyircilerini uyaran Prof.Dr.Aydın Türkiye’de bir an evvel BİO BEYİN MÜHENDİSLİĞİ ve NANO-NÖRO-KUANTUM MÜHENDİSLİĞİ fakültelerinin açılmasının lazım geldiğini önemle ve de defalarca söyledi.
Pentagon’da ki bir generalin 2040 yılında ABD ordusunun % 30’unun robot android askerlerden meydana geleceğini söylemesi izleyicinin bir diğer gelecek korkusu oldu. 2050 yılında hologram, yani görünmez asker robotlar olacağı konusuna dikkat çeken iki bilim insanı Türk bilim dünyasının şimdiden hologram robotları gören gözler yapması gerektiğinde hemfikir oldu.Dijital devrimin DİJİTAL DİKTATÖRLÜĞE dönüşmesi ihtimalinin güç kazanması ile artık bireylerin verilerinin tek elde toplanmasının sadece kan şekeri- kolesterol vb ölçmek amaçlı olmadığı; insanın beynindeki düşüncenin asıl önemli şekilde kayda alınacağı söylendi.
BİOMETRİK DİJİTAL VERİ BANKERLİĞİ‘ni programda söyleyen Çavuşoğlu; eski banker olaylarını hatırlatarak bankerliğin alan-satan, yönünü de dile getirdi.Ayrıca dijital verilerin kimin eline geçeceği; veri mülkiyetinin kime ait olacağı sorularını da soran bilim insanı Çavuşoğlu Küresel Anayasa’nın gerekeceğini söyledi.
Zürih gibi dünya devlerinin buluşup DAVOS toplantılarının yapıldığı ülkede hassas bilim işleri ile uğraşan Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Çavuşoğlu kendisine sorulan soruda ”Dünyayı ne kurtaracak demeseydiniz, ne yakacak deseydiniz size mazlumların gözyaşı yakacak derdim” şeklinde oldukça düşündürücü yanıt verdi.
Program süresince çok yönlü tarışmalara yol açacak olan konuları dile getiren iki bilim insanı adeta TC.Cumhurbaşkanlığı,TBMM ile YÖK yetkililerine üstü kapalı da olsa birçok çağrıda bulundu.Bu çağrılar içerisinde en önemli olanı hiç şüphesizki Türkiye’de vakit kaybetmeden Nanonörokuantum Mühendisliği Fakülteleri’nin açılması çağrısı idi. İnsanın yaşayan bir Algoritma olduğunu dijital dünyanın Stalinlerin eline geçmemesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu ” Benim verim kime ait? Devlete mi ? Banamı?” sorusunu sorarak tekrar mülkiyet hakkı’nın önemine değindi.
İlgi çeken iddialar ve önerilerle sürenin nasıl bittiği anlaşılmayan programın en can alıcı teklifini ise yazar,hattat,düşünür,şair ve bestekar Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın yaptı.Geleceğin önemli bilim insanı Avrupanın önemli projesi olan Blue Brain Project’in yürütücüsü Zürih de yaşayan bilim insanı Mustafa Çavuşoğlu’na seslenerek ” Senden Nobel Bekliyoruz” dedi.
( Dentha Haber İstanbul 7 Haziran 2020 )

Prof.Dr. İsmail Hakkı AYDIN’ Profilinden;

Prof.Dr.İsmail Hakkı Aydın Bazı Kitapları;

Yazar Hakkında

Share