Corona Moral (On Line Matematik Sınıfı)

Corona Moral (On Line Matematik Sınıfı)

(Mat. Öğretmeni Hasan hoca)- Eveet sevgili öğrencilerim! Salgın nedeniyle on line olarak devam etmek zorunda kaldığımız ilk matematik dersine hoş geldiniz. Sizleri bu ekrandan da olsa görmek çok güzel. Önce bir yoklama yapalım.
(Berke)- Gerek yok Hasan hocam! Ekranın sağ üst köşesine bakarsanız 18 izleyici yazıyor. Sınıf tam yani.
(Mat. Ö)- Haa şeyy evet. Doğru. Aferin Berke! Şimdi siz lise son sınıf olduğunuz için üniversite sınavına yönelik problem çözeceğiz. Biraz da güncel durumdan yola çıkarak soru hazırladım. Evet soru şöyle; Ahmet ve Ayşe sevgilidirler. Korona salgını nedeniyle alınan tedbir kararları neticesinde Ahmet düne kadar sokağa çıkabilirken bugün çıkamıyor, Ayşe ise düne kadar sokağa çıkamazken bugün çıkabiliyor.
(Aysel)- Oha!
(M.Ö)- Aysel! Bu kadar hızlı çözmüş olman matematik hocası olarak beni sevindirdi ama ahlaki yargılarımızı kendimize saklamalıyız. Oha sözü sana hiç yakışmadı.
(Aysel)- Yok hocam, soruyu çözdüğüm falan yok. Zaten daha soru bile sormadınız. Benim tepkim Ayşe’ye. Sen günlerce dışarı çıkamazken, sıkıntıdan patlarken, sevgilin gezsin, dolaşsın, fing atsın; sonra tam sen dışarıya çıkabildiğinde o gidip evine kapansın. Böyle sevgililik mi olur? Ben olsam iki gün görüşmesek üçüncü gün Orhan’ı şutlarım!
(M.Ö.)- Orhan kim?
(Aysel)- IB sınıfındaki… O sınıfa da ders veriyorsunuz hocam, hatırlamadınız mı? Hani babası iflas ettiğini söyleyip bu sene Orhan için okuldan yüzde yüz burs aldı ama hala veli toplantılarına son model Mercedes ile geliyor.
(M.Ö.)- Haa o mu? Evet neyse! Sorumuza dönelim. Ayşe bugün sokağa çıkabiliyorken, Ahmet çıkamıyor. Şimdiii…
(Nermin)- Ben buldum hocam. Ayşe ile sevgilisi Ahmet’in doğum günleri aynı. O da bugün.
(M.Ö.)- Eeee, şeyyy, evet öyle oluyor tabii de soru bu değil. Şimdi; Ayşe ile Ahmet’in yaşları toplamı 85, farkı ise 45 olduğuna göre…
(Efecan)- Hocam! Hocam!
(M.Ö.)- Ne var Efecan!
(Efecan)- Ayşe sokağa çıkarken mutlaka maske takmalı ve eldiven giymeli. Hi, hu, ha, ha!
(M.Ö.)- Bu senin yaptığını anca ilkokul 3. Sınıf öğrencisi yapar Efecan. Atarım bak sınıftan!
(Berke)- Ekranın sol alt köşesindeki “Katılımcılar” ibaresine sağ tıklayıp açılan menüde “Efecan Çıkıntıoğlu” nu sol tıklayınca “Oturumdan çıkar” ibaresini göreceksiniz.
(M.Ö.)- Tamam Berke! Evet! Soruyu bir sorabilirsem eğer! Evet bu soruda iki bilinmeyenli denklem yöntemini kullanacağız. Birinci bilinmeyen Ayşe’nin yaşı. İkincisi ise Ahmet’in yaşı. Ahmet’in yaşına X, Ayşe’nin yaşına da Y diyelim.
(Bengisu)- Demeyelim hocam! Sizden önceki on line dersimiz Biyoloji’ydi. Hocamız dedi ki X kromozomu dişil, Y kromozomu ise eril özellikleri taşırmış. Tam tersi oluyor yani.
(M.Ö.)- Hay ben o kromozomların gelmişini, geçmişini… Hay Allah! On line yayında ağzımı bozdum. Müdür Hamza bey sonradan izlerse bu dersin videosunu, yandık!
(Berke)- Ders sonunda ekranın sol üst köşesindeki “Dosya” menüsüne girip “Kaydetme seçenekleri”ni tıklayın. “Filim şeridi” seçeneğini seçip “Araçlar” menüsünden “Kırpma” ibaresini tıkladıktan sonra “Hay ben o kromozomların…” dediğiniz bölümü kırpın ve “Kaydet” butonunu tıklayarak çıkın.
(M.Ö.)- Sağ ol Berke! Her şeye bir çözümün var Maaşallah! Bir de 7 yıldır boşanamadığım Allah’ın cezası kadından böyle iki tıklamayla beni kurtarabilsen keşke.
(Berke)- Boşanmaya çalıştığınız kişi geçen sene bizden başka okula geçen kimyacı Zeliha hoca değil mi?
(M.Ö.)- Evet!?
(Berke)- Şimdi size bir link gönderiyorum hocam. Onu açın. Ardından cep telefonunuza bir kod gelecek. Kodu girdiğiniz zaman Müdür Hamza hocanın masa üstü bilgisayarına uzaktan erişim sağlamış olacaksınız. Masaüstündeki “Akademik faaliyetler” dosyasını tıkladığınızda okulumuzun kimya laboratuvarında çekilmiş bazı videolar bulacaksınız. Onları harici bir belleğe alıp avukatınıza verirseniz siz eski karınızdan biz de zalim müdür Hamza beyden kurtuluruz.
(M.Ö.)- Berke alnını kameraya yasla evladım. Öpücem. Muccckkkkss! Evet, neyse probleme dönelim. x+y= 85 ve y-x=45 olduğuna göre x ve y kaçtır. Yani Ayşe’nin ve Ahmet’in yaşları kaçtır?
(Bengisu)- Ayşe 20 sevgilisi Ahmet ise 65 yaşındadır Hasan hocam.
(M.Ö.)- Bravo Bengisu! Şimdi arkadaşlarına anlat bakalım nasıl çözdüğünü. Önce iki denklemi alt alta getiriyoruz, değil mi?
(Bengisu)- Yok hocam. Bilgisayarın arkasındaki duvarda bizim televizyon açık. Durmadan alt yazı geçiyor. 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altına sokağa çıkmak yasak diye.
(M.Ö.)- Allahım benim günahım neydi!?
(Berke)- Hasan hocam! Acaba soruyu şöyle mi sorsanız, yine güncel açıdan bakarak. Ayşe ile Ahmet sevgilidirler. Ayşe’nin IBAN numarası Ahmet’in IBAN numarasının kare kökünün 8 katından 3762001 fazladır…..
(M.Ö.)- Dersten çıkış nerde? Sinirden bulamıyorum. Nerde bu çıkış?
(Berke)- Sağ üst köşede.
(M.Ö.)- Ellerim titriyor. Bulamıyorum.
(Efecan)- Kırmızı kabloyu kes hocam. Kırmızı kabloyu kes. Hi, hu, ha, ha…

SERDAR SIRALAR

Yazar Hakkında

Share