TGA Ajans Sağlıklı Turizmin Kriterlerini Belirledi

TGA Ajans Sağlıklı Turizmin Kriterlerini Belirledi

Türkiye’nin iç ve dış turizm pazarında bir marka ve cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla 15 Temmuz 2019 tarihinde kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olup, özel hukuk hükümlerine tabi tutulan ;Yönetim, İcra ve Danışma kurullarından oluşan bir karar organıdır.TGA Kültür ve Turizm Bakanı başkanlığında bir araya gelmiş 15 kişiden oluşan yönetim kurulu Türkiye’nin ve dünyanın ilk uygulaması olan Sağlıklı Turizm Belgelendirme programını başlattı.
Tatilini Türkiye’de geçirecek olan yabancı ziyaretçilere, ve yerli turistlere ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir dizi alınması önerilen tedbirleri tanımlayan “Sağlıklı Turizm Belgelendirme” programı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan uygulama ile belge vermeye yetkili akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ile uygunluk değerlendirmesi yapacaklar. Bu firmalar yapacakları değerlendirmelere ilişkin raporlar düzenleyecek, başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecekler.
Tesislere gelen konuklar “Sağlıklı Turizm Belgesi”nde belgenin logosunu, denetime ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı karekod uygulamasını ve denetleyici firmanın logosunu görebilecek.
“Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” hakkındaki kriterlere ve yetkili kuruluşlara Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA www.tga.gov.tr internet adresinden ulaşılabiliyor. ( Dentha Ajans 26 Mayıs 2020 – İSTANBUL)

Yazar Hakkında

Share