Dezenfektan için Büyük Destek

Dezenfektan için Büyük Destek

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Kurucu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, koronavirüsle mücadelede önemli bir kullanıma sahip olan dezenfektanların ana bileşeni etanol üretiminde fabrikalarının karar aldığını ve artık sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.
84 milyon litre kapasiteye sahip tesisleriyle Türkiye’nin en büyük etanol üreticisi Konya Şeker artık kapasitesinin tamamını koronavirüs ile mücadelede kullanılan dezenfektana ayırdı.
Konya Şeker Türkiye’nin etanol ihtiyacının %56’sını karşılayan piyasaya sürülen etil alkolün hammaddesinin büyük bir kısmını bünyesinde bulunduran dev bir tesis olma özelliğini kritik günlerde gösterdi.
Başkanı Recep Konuk alınan kararı şöyle açıkladı :” Rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine %3 etanol harmanlama zorunluluğu 3 ay askıya alındı.Biz de üretimin tamamını dezenfektan ve kolonya için ayırdık. Ülke insanımızın sağlığı söz konusu ise gerisi tamamen teferruattır anlayışı ile hareket ediyoruz.Bu nedenle vatandaşlarımız rahat etsin. Çünkü piyasaya arz edeceğimiz etil alkole de ve bunu üretecek ham maddeye de çok şükür fazlasıyla sahibiz. Bu konuda ülkemizi hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Herhangi bir sorunumuz yok. Hiç kimse dışarıdan ve içeriden panik alımlar yapmasın”

Yazar Hakkında

Share