” Mobil Tomografi” sistemi Cerrahpaşa’da

” Mobil Tomografi” sistemi Cerrahpaşa’da

Türkiye’nin ilk “Konteyner Bilgisayarlı Tomografi” sistemi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde hizmete girdi.

Tam yalıtımlı modüler konteyner içine konan cihaz Cerrahpaşa Hastanesi Acil Servisi bahçesine  yerleştirildi. Böylece, Covid-19 virüsü şüpheli hastalar hastane içine girmelerine gerek kalmadan test edilebilecek. Enfeksiyon kontrolünün daha iyi bir şekilde sağlanacağı bu sistem ile  hastanede en ön safta yer alan sağlık çalışanları ek bir koruma altına alınmış olacak. Ankara’da montajı yapılan cihazın yapımına mobil hastaneleri yapan Turmaks firması destek verdi. “Konteyner Bilgisayarlı Tomografi” sistemi de denen ve özel olarak üretilerek, İstanbul Cerrahpaşa (İCÜ)  Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi bahçesinde bir günde 100’den fazla hastaya hizmet verebilecek.

GE Sağlık Türkiye ve İran Genel Müdürü Nael Dabbagh’ın konu ile alakalı yaptığı açıklamada  hastaları ve klinik tedavi uzmanlarını güvende tutan bu yenilikçi çözümle sağlıkcılara destek olabilmenin gururunu yaşadıklarını bildirerek  bu projedeki iş ortakları olan Turmaks,Bayer ve Nokia  firmalarına desteklerinden dolayı teşekkür etti

İstanbul  Cerrahpaşa  Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Kızılkılıç Koronavirüs ailesinin COVID-19 un  özellikle akciğer tutulumu göstermekte ve oluşturduğu pnömoni bulgularıyla bilgisayarlı tomografi incelemeleri ile görüntülenebilmekte olduğunun altını çizerek  kan testlerinin kesin tanı kriteri olmakla birlikte test sonuç süresinin  sıklıkla en az 6 saat, bazı hastalarda ise 1 günü aşabilmekte olduğunu; bu süreçte hastaları  tipik bilgisayarlı tomografi bulguları ile tanıyabildiklerini ve hastaların erken izolasyonu ve erken tedavisi sağlanabilmenin tomografi ile desteklendiğini söyledi.

Cihaz bağışını yapan Uluslararası Rotary 2420. Bölge Dönem Guvernörü Nezih Bayındır yaptığı bağış konusunda  “Dünyanın en eski ve en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olduklarını; İnsanlığa Hizmet felsefesi ile 6 ana hizmet başlıktan  bir tanesinin de ‘Hastalıklar ile Mücadele”  olduğunu söyleyerek  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne cihazı bağışladıklarını Konteyner Bilgisayarlı Tomografi Sistemi projesinin de, bu ana başlık çerçevesinde planlanmış bir proje olduğunu belirtti.

Bağışlanan mobil tomografinin değerinin 210.000 Dolar olduğu öğrenildi.Ayrıca “Solunum Cihazı, Monitör, Laringoskop” gibi cihazları da tedarik ederek, total değeri 1.000.000 TL’yi aşan bu malzemeleri Marmara Bölgesindeki 6 hastaneye ve Adana, Mersin, Bursa , Artvin illerindeki hastanelere gönderildiği  bilgisi  verildi.( Dentha Haber/ İstanbul 14.05.2020)

Yazar Hakkında

Share