Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında “Felsefe Birliği” sağlandı

Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında “Felsefe Birliği” sağlandı

Diş Hekimliği mesleğinin iki önemli sivil toplum kuruluşu genel kurullarını birer hafta ara ile yaptıktan sonra Ankara’da TDB merkezinde bir araya geldiler.

Anayasanın 135.inci maddesinde tanımlanan “kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları” kapsamında olan  ve  7 Haziran 1985 tarihli  Resmi Gazete ile  3224 sayılı “Türk Dişhekimleri Birliği Kanunu” ile kurulmuş  meslek örgütü olan  Türk Dişhekimleri Birliği (TDB);  ağız diş sağlığı hizmeti sunan 26 bini aşkın  dişhekiminin meslek odası olması ile ülkemizde  tanınmakta. Diğer yandan dişhekimliği  malzeme ve tedarikçileri ile ithalat-ihracat ve imalat  yapanların  ortak sesi  Diş Malzemeleri ve Sanayici İş Adamları Derneği (DİŞSİAD ) ise 1996 yılında mesleki  ‘dernek’  statüsünde kurulan  işlevselliği  ile  fuar ve etkinliklerde  sektöre  katkısı ile tanınan bir yapıda sivil toplum kuruluşu olarak bilinmekte. Dişhekimliği mesleğinin bu  iki  meslek örgütünün başkan ve yönetim kurulları ilgilileri  16.12.2016  günü bir araya gelerek birbirlerine  ortak taleplerini  ve iyi niyetlerini  iletti. Canlı yayınla  sosyal medyada ilgi çektiklerini ve  yeni yönetim ile  ‘yeni bir anlayışla’ yeni yıla girdiklerini  belirten DİŞSİAD Genel Koordinatörü Gökhan   Cervatoğlu  konu hakkında yaptığı açıklamada ‘TDB’ yi  ziyaretimiz  bir nezaket ziyaretidir  diyebiliriz. Birer   hafta ara ile seçildik. Kurumsal   görüşme kararı aldık. Üçer aylık, hatta aylık  bir araya gelişlerimiz olacak. Sektör  adına  ve yararına  her iki kurumun müşterek çalışma isteğini  biz ‘ felsefe birliği’ olarak da adlandırabiliriz ’ dedi.

DİSSİAD   yönetim kurulu  daha sonra  Ankara’da  Sağlık Bakanlığı İlaç Tıbbi  Cihaz Birimi  ile  görüşerek  yeni çıkacak yönetmenlik için birlikte çalışmayı arzu ettiklerini yetkililere belirtti. Görüşmeler  sonrası   üyeleri   ile akşam  yemekli  ortamda  bir araya gelen  sektör temsilcileri  DİŞSSİAD’ın  hedefine  önce milyon dolarlık işlem hacmini  koyduğunu, bunu  350 milyon dolar  seviyesinden  1 milyar dolara  taşımayı hedeflediklerini  belirtti. Sosyal medya da paylaşımda olan bu duyuruya  ilgi  yoğun oldu.

(Haber: Dentha Ajans İSTANBUL – (telif) Dental Gazete /  16.12.2017 )

Yazar Hakkında

Share