Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi

Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi

En son ICD‘den “Fellow“ ünvanı alan Özcan’a Türkiye’de kutlama yapılacak.

1920 yılında kurulan kısa adı ICD olan International College of Dentists dünyada dishekimligi alanindaki en eski birlik olup, 122 ülkede 12.000`in üzerinde aktif üyesi bulunmakta. ICD her yıl dishekimligi alaninda “olağanüstü profesyonel performans gösteren,meslegin ilerlemesi icin övgüye değer liyakat ve bağlılık gösteren ve insanlığın ortak iyiliği için calisan diş hekimlerinden” önerilen adaylar arasindan titiz bir degerlendirme sonucu, secilen kisiye “Fellow“ ünvani vermekte. 2016 yılı ödülü ICD baskani Prof. Corrado Paganelli tarafından Italya`nin Milano sehrinde da Prof. Mutlu Özcan`a  verilirken diğer yandan 1500 üyenin katıldığı 35.İtalyan Protetik Dişhekimliği Akademisi (AIOP) tarafından yapılan yıllık kongrede Milano Üniversitesi Dişhekimliği akademisyenleri ile birlikte yaptığı çalışmadan da ayrı bir ödül aldı.Yılın en iyi araştırma projesi ödülü olarak aldığı bu ödül sonrası Mutlu Özcan Türkiye Bilim Akademisi (TÜBA) üyeliğine aday gösterildi.

TÜBA  bilindiği gibi T.C. uyruklu seçkin bilim adamları arasından seçilmekte. Seçilme gerekçesi; ulusal veya uluslararası saygın kuruluşlardan ödül veya madalya almış olmak, kendi adıyla anılan keşif, icat, teori ve modellere sahip olmak ve/veya adı klasik kitaplara veya derleme makalelerine geçmiş olmak; uluslararası bilim atıfları kataloglarında genel kabul görmüş yüksek sayıda atıf almış olmak gibi gerekçeleri olanlar arasından TÜBA üyeliğine seçilmekte. Asli üyeler tarafından seçilecek asli, asosiye ve şeref üyeleri için; bir asli üye tarafından Akademi Konseyine yazılı olarak başvurulması ve aday gösterilen kişinin, aday gösteren üye dışında iki Genel Kurul üyesi tarafından da yazılı olarak desteklenmesi gerekmekte. Aday  Akademi Konseyi tarafından kabul gördükten sonra Genel Kurulun onayına sunulmakta.

Diğer yandan ” Dünyaya hizmet etme firsatı ” evrensel sloganı ile mesleki görevlerini yerine getiren ICD üyeleri her yil küresel projeler ve yardıma muhtac insanlar için evrensel hayırsever programlar açmakta. ICD baskani Prof. Corrado Paganelli tarafından Italya`nin Milano sehrinde  2016 yılı için Prof. Mutlu Özcan`a bu ödülün verilmesi Türk meslektaslarını onure ettiği ve  ülkesi adına aldığı (FICD) unvanı ve ödülü için Türk Dental Sektörünce  Üniversite Sanayi ilişkileri kurumlarınca da aralık ayı içerisinde kendisine kutlama yapılacağı belirtildi.

( Dentha Haber Ajansı-İstanbul 2/12/2016 )

Yazar Hakkında

Share