THY, lokum-fındık-incir tanıtımından sonra Türk sağlık turizmini tanıtacak

THY, lokum-fındık-incir tanıtımından sonra Türk sağlık turizmini tanıtacak

Ekonomi Bakanlığı’nın yayınladığı bir tebliğ ile yurtdışı hastalarının Türkiye’de tedavi olmasını teşvik etmek amacı taşıyan uçak biletlerini sübvanse etmesi kararının ardından THY Genel Müdürü Temel Kotil, sağlık turizmine özel ilgi göstereceklerini söyledi.

Temel Kotil, “Biz de dersimizi iyi çalışıyoruz. Hasta gelmesinde problem olabilir, sedyesi olabilir veya normal diş için, göz için gelebilir; onları getiren sağlık kuruluşu ile bir anlaşma yaparak bir paket sunuyoruz. Bilet değişikliğinde ceza almıyoruz, özel servis sağlıyoruz, servis ücreti almıyoruz, özel yemek gibi hayatı kolaylaştıran bir sürü şey sunabiliyoruz ve indirimler yapıyoruz. Bunu sağlık kuruluşları ile tek tek yapıyoruz.”  dedi.
Yurtdışından tedavi amaçlı Türkiye’ye gelecekler için özel hizmet vereceklerini söyleyen THY Genel Müdürü Kotil İzmir Ticaret odasında yaptığı toplantıda İzmir’deki sağlık turizmine hizmet sağlayıcı kuruluşları İstanbul’a davet ederek ‘’Gelin İstanbul da bir toplantı yapalım size paket yapalım, işinizi kolaylaştıralım” demiş buna Ağız ve Diş Sağlığı Turizmi yapan firmalarda  oldukça ilgi duymuştu.
Temel Kotil, Türkiye’nin sağlık turizminde dünyanın güçlü oyuncuları orasına girecek potansiyeli olduğunu, yurtdışında marka olmuş özel hastanelere ve doktorlara sahip olduğumuzu belirterek, “Singapur bu konuda çok iyi. Hindistan, hatta Tayland bu konuda dünyanın en iyileri. Türkiye’nin hekimleri de çok farklı. Biz Türkiye’nin sağlık turizminde marka olmasına yardımcı olmak istiyoruz, hem de para kazanıyoruz” dedi. Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarının artık kapasite fazlası ile çalıştığını  yükü kaldırmadığını Sadece Atatürk Havalimanı’ndan günde 600 iniş kalkış yapıldığını; bu nedenle İzmir’e sıranın geldiğini  söyleyen  Kotil, 2016 Nisan’dan itibaren, THY’nın önemli pazarları olan Almanya, Fransa ve İtalya’ya İzmir’den direkt uçuşlara başlayacaklarını belirterek, şunları söyledi: “SunExpress bizim alt şirketimiz. İzmir’den Avrupa’da birçok noktaya uçuyor. Onu tamamlayıcı seferler koymak istiyoruz. İzmir yurtdışından çok yolcu alıyor. Şu anda Avrupa’dan da birçok havayolu uçuyor. İzmir’de büyük bir potansiyel var, bunun farkındayız. Bizim için en önemli pazarlar Almanya, Fransa ve İtalya oluyor. Buradan Nisan 2016’da bu uçuşları başlatmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
THY uçaklarında Türkiye’nin geleneksel ürünlerinin tanıtımı konusuna da önem verdiklerini söyleyen Kotil, Türk lokumunu, fındığını ve incirini tanıttıklarını sıra sağlık turizmine geldiğini söyledi. İstanbul Diş Hekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği üyelerinden sağlık turizmine ilgi gösteren kuruluşların bu başvuru için THY ile direkt yada dernek yolu ile temasa geçebilecekleri sivil toplum kuruluşu olarak merkezi Viyana’da bulunan Avrupa Sağlık Turizmi Derneği ile ortak işbirliği  sonucu bazı hedeflere daha kolay erişilebileceği belirtildi. Bu konuda dernek başkanı Dişhekimi Serdar Beklen’in İstanbul da yakın bir zamanda  toplantı yapacağı ve dernek üyelerine akredite olan diş protezleri ve implantlar konusunda özel bilgiler vereceği bildirildi.

Yazar Hakkında

Share