Deva Holding diş sektörüne örnek olsun

Deva Holding diş sektörüne örnek olsun

Kocaeli Üniversitesi Vakfı işbirliği ile Türkiye’nin köklü ve yerli ilaç üreticisi DEVA Holding’in başarılı tıp fakültesi öğrencilerini desteklemek amacıyla başlattığı burs programının diş hekimliği fakültelerine örnek teşkil etmesi istendi.

Ocak ayında yeni bir burs programı başlatan Deva Holding  belirli  kriterlere göre Üniversite Vakıfı tarafından seçilen başarılı öğrencilere  karşılıksız bursun  verileceğini bildirdi.Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan ve yardımcıları, firma  yetkililerini dekanlıkta ağırlayarak  bir teşekkür plaketi sunmasının ardından  Fakülte Burs Komitesi Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız  konuyla ilgili görüşlerini “Öğrencilerimiz adına, sunduğu destekten  dolayı Deva  Holding’e teşekkür ediyoruz. Bilimin gelişmesi için öğrencilerimize sağlanan bu  destekler bizim için çok kıymetli.” şeklinde aktardı.Program ile ilgili görüşlerini bildiren DEVA Holding Genel Müdür Yardımcısı Ecz. Doğan Varinlioğlu, “Sorumluluğumuzun bilincinde bir kurum olarak, Türkiye’nin geleceği olan gençlerimizin eğitimine katkıda bulunmanın son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda başarılı öğrencilerimize destek olabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Diş Sanayisi  İmalat ve İhracatı  ile uğraşan işadamlarından   aynı  duyarlılıkla  sektöre  yetişen hekimlere ve yüksekokul teknikerlerine  burs verilmesinin  sağlandığı  bildirilirken bunun  yanında  ilaç firmalarının da burs vermesi  talep edildi.İstanbul  Üniversitesi  Diş hekimliği Fakültesi  Öğretim Üyesi ve  DİŞSİAD  (Diş Sanayici ve İş Adamları Derneği)  Danışmanı Prof.Dr.Seçkin Dindar  aynı talebin  İstanbul Üniversitesi  için de geçerli olduğunu; özellikle ilaçta  innovatif  işbirliğinin  öğrenci daha  klinik sınıflarda iken başlamasının  çok önemli olduğuna dikkat çekti.İstanbul  Üniversitesinde  Rektörlük Hizmetlerinde  13 yılı aşkın hizmet veren Dişhekimi Profesör  aynı zamanda  İstanbul Üniversitesi  Rektörü Prof.Dr.Yunus Söyet’in de danışmanı.Konu  ile alakalı  olarak  yaptığı tele röportajda  ‘ Üniversiteler için ilaç firmalarının ve sektörel  firmaların desteği çok önemli.Bunun gelişmiş örneklerini  ABD de gördüm.Ancak  yoğun iş gücü olan bizler  ve diş hekimliği öğrencileri  bu tür irtibatları kurmada zorlanıyoruz.Umarım Deva gibi  yenilikçi ve burs konusunu ele alan  kurumlar  biz diş hekimliğine  öncülük  eden  ve öğrenci yetiştiren ve de Türkiye’nin ilk fakültesi olma onurunu yaşayan  köklü bir üniversitenin köklü bir fakültesinin öğrencilerine de bu tür  burs imkanı sağlar’ dedi.

Yazar Hakkında

Share