KENDİSİ VAR STANDARDI YOK…

KENDİSİ VAR STANDARDI YOK…

Mersin İl Sağlık Müdürlüğünde hizmete sokulan gezici diş taraması aracı bir gerçeğin acı yüzünü daha ortaya çıkardı.

Ağız ve Diş Sağlığı çalışmalarında TRT de adından sık sık bahsettiren Mersin İl Sağlık Müdürlüğü bu kez Türkiye’nin en elverişli ve ekonomik gezici diş tarama aracını hizmete sokmayı başararak iki yıldan beri yürütülen ‘Güçlü Dişler Projesi’nde kullanmak istemesi ile ortaya bir diğer acı gerçek çıktı. 2008 model araç için TÜV  den istenen  mühendislik çizim raporunu ruhsat da ibraz edilme şartını yerine getirmek isteyen yetkililer  TSE ye başvurunca ‘Diş Aracı’ şeklinde bir tanımlamanın olmadığı gördü. Halbuki hasta nakil aracı, ambülans vb araçlarda defibratör gibi malzemelerin standartlarının belirlenmiş olmasına rağmen diş sağlığında kullanılan  diş hekimi hasta foteyi reflektör yada otoklav gibi aletlerden oluşan diş malzemelerinin standartta tanımlanmadığı görüldü.
Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr.Aytekin  Kemik  koordinasyonunda yürütülen ‘Güçlü Dişler  Projesi’ geçtiğimiz  2013 ve 2014 yılları içerisinde  Türkiye de kamu taramalarında örnek proje olarak  yazılı ve görsel basında yer almıştı. Proje de 27.000 ilkokul öğrencisinin taraması Dr.Aytekin Kemik  başkanlığında 127 dişhekiminin koordinasyonu ile başarı ile tamamlanmış; akabinde 13 – 17 Ekim 2014  tarihlerinde ise Sağlık Bakanlığı  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Toplum Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanlığı 81 ilin bu  tür çalışan dişhekimlerini Ankara’da toplamış ‘Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerini Değerlendirme ve Eğitici Eğitimi’ organizasyonu yapmıştı.
‘Dünya Bankası Sağlık Sektörünün Yeniden Yapılandırılmasına Destek Projesi  Finansman Kaynağı’ndan iaşe ve konaklaması karşılanan bu organizasyonun toplantılarını Daire Başkanı Dr.Kanuni Keklik  yönetmiş Dental Gazete  toplantılara ait çalışmaları sektörel haber olarak takip etmiş; toplantılarda Hacettepe  Üniversitesinden akademisyenlerce verilen eğitimlerden,etkili iletişim becerilerinden, enfeksiyonun kontrolü gibi tüm çalışmaların başarısı izlenmişti.
Flörürlü vernik sürülmesi uygulamasındaki  başarısı ve daire başkanı Dr.Kanuni Keklik’e sorduğu sorularla dikkati çeken  Mersin Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi Dişhekimi  Fatih Çomu ile özel röportaj yapan Dentha Haber Ajansı TRT  Televizyonunda ve  basında geniş yer alan ‘Güçlü Dişler Projesi’ hakkında  bilgi aldı.Bakanlığın kendilerine bu yıl gezici bir araç tahsis edileceğini ve tahsis  edilecek araç ile daha da aktif ve hızlı aynı zamanda verimli çalışacaklarını söyleyen Proje çalışanı Dişhekimi Fatih Çomu’yu  2014 yılı sonunda tarama verilerini almak isteyen gazetemiz bu kez başka bir gerçekle yüz yüze kaldı. Türkiye de diş sağlığında kullanılacak bir araç ne yazık ki TSE standartlarında kayıtlara giremediğinden ruhsata işlenemiyordu.
Öte yandan geçtiğimiz  22 Kasım da kutlanan Dünya Diş Hekimliği Günü’nde ve yine aynı tarihe tekabül eden Ağız ve Diş Sağlığı Haftasınında  Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu bir bülten yayınlamıştı.Yayınladığı bültende dişhekimlerine ‘Bu anlamlı günlerin değerli meslektaşlarım başta olmak üzere ülkemize sonsuz yarar getirmesini temenni ediyorum ‘ diyerek dişhekimlerini onurlandırmış ardından ‘Ağız ve diş sağlığı hizmet birimlerimizi oluştururken, “Koruyucu Sağlık Hizmetleri” kriterlerine göre en iyi ve güvenilir hizmeti sunuyoruz. Bilimsel standartlara uygun ve çağın teknolojik imkânlarından yararlanarak, bize özgü tedavi yöntemlerini geliştiriyoruz’  demişti. Bu kapsamda, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 vizyonuna uygun mikro ve makro planlar hazırladıklarını belirten Sağlık Bakan’ından TSE ve Uluslararası standartlarda da dişhekimliğinin eksikliklerinin giderilmesi istenirken; diğer yandan Bakanlık Bürokratlarından bu eksikliklerin en kısa sürede giderileceği bilgisi alındı. (Dentha Haber Ajansı 02.12.014 )
Ankara Toplantısı böyle duyuruldu.
Toplantıda akademisyenler bilgilendirme yaptı.
Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik toplantıda.

Yazar Hakkında

Share