SAĞLIK TURİZMİNDE BİR DEV ADIM DAHA…

SAĞLIK TURİZMİNDE BİR DEV ADIM DAHA…

Sağlık Turizminde Bakan Koç’un rüyası gerçek oluyor. İnci gibi koylarıyla, yemyeşil ormanları ve engin mavi sularıyla dünya turizmine hizmet veren Bodrum bu kez sağlık turizmine aday.

Kültür  ve Turizm  Bakanı  Atilla Koç  Geçtiğimiz yıl  gazetemizin de katıldığı ve ilk kez düzenlenen  sağlık turizmi fuarında  ‘Yurt dışında bulunan Türk vatandaşlar  ile mağdur durumda çare bekleyen hastaların umudu olarak  Türkiye Sağlık Turizmi  önem taşıyor.Ülkemiz stratejik konumu ve uygun fiyatları nedeniyle bu turizmden büyük gelir sağlayacak.Türkiye’de 1350 termal kaynak var. Bu açıdan Avrupa’da birinciyiz.Ama kullanımda üçüncüyüz.Turizm Bakanlığı olarak hazırlanan strateji planında 21 ilde 6 bölgede termal kaynakları ele aldık.Alt yapı çalışmalarını başlattık.’ demiş; gazetemize  diş sağlığı turizmi ile ilgili  özel demeç vermişti.
2007  yılının  sağlık  turizmine  ait  ilk dev yatırımı  ise 10 Şubat  günü Milas Güllük-Kıyıkışlacık   mevkiinde  Orient  Palace & Resort  Hotel’in  jeotermal  kuyu açma töreni ile  gerçekleştirildi.Töreni  düzenleyen yatırımcı Euro Holding Grubu’nun Bodrum’daki  açılış  davetine   gazetemizin  Genel Yayın Yönetmeni  Mehmet  Selim İstanbul’dan  katıldı.
İstanbul ve diğer illerden basın mensuplarının  katılımı ile  gerçekleşen törende   Muğla Valisi Temel Koçaklar, Milas Kaymakamı Hulusi Doğan, Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve bölge ilçelerinin belediye başkanları ve  çeşitli  siyasi  parti davetlilerinin hazır  bulunduğu  gözlendi.
Törende Dental Gazete’nin  diş sağlığı turizmine  ait   yayınları  konusunda Vali Temel Koçaklar’ a  ve  davetlilere  bilgi veren gazetemiz genel yayın yönetmenine  yatırımcı holding yetkilileri  oldukça  ilgi gösterdi.
Türkiye turizminin önemli merkezlerinden olan Bodrum ve çevresinde altyapı eksikliklerini hızla tamamlamaya çalıştıklarını belirten  Muğla Valisi Temel Koçaklar törende   yaptığı konuşmada   yatırımcıları kutlayarak   turizmin sadece denizden ibaret olmadığının altını çizdi.
Vali Koçaklar ;  basınla  yaptığı  özel sohbette turizmi çeşitlendirmenin önemini vurgulayarak Muğla’nın kültür envanterini  çıkardıklarını anlattı.
İşadamı Atıf Harmanda’ nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu  Euro Holding Grubu Koordinatörü  Ferhat Ceylan, yapılmakta olan tesis  hakkında basına  bilgi verirken jeotermal  turistik tesisin 270 bin metrekare alanda 126 bloktan oluştuğunu  ve 6 bin yatak kapasitesi ile Türkiye’nin ve dünyanın en büyük ve en önemli termal oteli olacağını  söyledi.

BODRUM’DAKİ  100.000  YATAK  ARTIK  KIŞ AYLARINDA   ATIL KALMAYACAK…

Törene  katılan  davetlilerden Jeotermal  Derneği Başkanı Mehmet  Varlık  Bodrum’da  yılın 3-4  ayında  sadece  yaz  mevsimi  boyunca  deniz turizmine  hizmet verildiğini; geri kalan   8 ayda ise Bodrum’un  atıl  kalmasına   çok üzüldüğünü  belirterek  bu  yatırıma  konu olan araştırmanın geçmişini  basın mensuplarına anlattı.
‘Maceramız   şöyle başladı’  diyen Varlık  ‘Karaada’daki termal su çıkışlarını biliyorduk. Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı sayın Orhan Mertoğlu’na buradan aldığımız bir bidon suyu yolladık. “Sayın Mertoğlu bu suya bir bakın. Buranın suyunun jeotermal değeri nedir?” dedik. Sayın Mertoğlu bizim gönderdiğimiz suyun araştırmalarını yaptı.Bodrum’a  geldi.Burada da araştırmalar yaptı. Belediyelerde brifingler verdi. Termal’in önemini anlattı.Maceramız  kısaca bu.’ dedi.
Diğer  yandan  Balçova Özel İdare Termal Tesisleri Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Bodrum Jeotermal  Dernek  Başkanı  Mehmet Varlık  Didim’e doğru giden aksta Turizm Bakanlığı’nın belirlemesine göre yaklaşık 55 bin yataklı beş yıldızlı oteller yapılabilme imkânı olduğunu;  21 bin dönüm hazine arazisi  bulunduğunu; Turizm Bakanlığının bu arazileri turizme tahsis etme hazırlığında  olduğunu   söyleyerek ‘Biz burada termali başlatarak, tesislerdeki termal altyapıya dönük hizmeti dışa çevirebilirsek, yani sağlık turizmi ile 12 ay turizme katkısağlayabilirsek buralar  dünyanın en büyük turizm kompleksi haline getirilebilir’ dedi.
Balçova Özel İdare Termal Tesislerinin müşterilerinin hepsinin  Norveçli’lerden olduğunu;. Norveç’ten   200’er kişilik gruplar halinde her sene yaklaşık 2 bin kişinin  Türkiye’ye geldiğini; 2 yıldızlı, 200 yataklı basit bir otellerde  kalıp 9 trilyonluk bir katkıda bulunarak  gittiklerini  vurgulayan Mehmet Varlık ‘Norveçliler 17 Eylül ulusal bayramlarını bizimle birlikte kutladılar. Avrupa Birliği içerisinde Türkiye’yi destekleyen milletlerden bir tanesi de Norveçlilerdir’   diyerek  Türkiye’nin  AB  sürecindeki  dış tanıtımında  sağlık  turizminin  ikili  ilişkiler açısından  önemine değindi.
Avrupalı   ortağı   Unifin Group  ile birlikte yatırımlarını sürdüren  Euro Holding  1984 yılında Alanya’da 135 adet villa yapımı ile faaliyete geçti.
Alanya’da   1200 yataklı PARADISO Otel ile  Orient Palace  Resorts otelini inşaa edip işletmeye alan  holding; 2008 yılında hizmete açılacak  olan  2400 yatak kapasiteli Mersin Kızkalesi Otel inşaatına da devam ediyor.
Türkiye’deki  otellerine Avrupa ülkelerinden direkt  uçus  seferleri düzenleyecek   olan Şirket bünyesinde  bulundurduğu  üç adet  uçağı  sağlık turizmi  gruplarının  hizmetine  sunacak.

Dentha Haber Ajansı – Bodrum / 2007-02-14

Yazar Hakkında

Share