Fakülte yıllarındaki gibi biri hasta oldu; diğerleri uygulamalı öğrendi

Fakülte yıllarındaki gibi biri hasta oldu; diğerleri uygulamalı öğrendi

Fakülte bittikten sonra yıllarını özel muayenehane işleterek geçiren üç tecrübeli bayan dişhekimi son yılların en çok konuşulan konusu ‘Diş Beyazlatma’ işlemini kendi kliniklerinde birbiri üzerinde deneyerek öğrendiler.Böylece eski öğrencilik günlerini hatırlayan diş hekimleri hastalarından önce kendilerinde deneyerek uygulamanın sonuçlarını gördüler.

Halk arasında diş hekimine en çok sorulan sorulardan biri ‘diş beyazlatıyormusunuz?’ sorusu.. Bu soru ile çok karşılaşan muayenehane hekimleri arasında yaygınlaşan ‘ofis tipi’ beyazlatma işlemi kazandırdığı parlaklık ve beyazlık ile diş hekimlerinin de oldukça ilgisini çekmekte olduğundan 3 bayan diş hekimi meslektaş geçtiğimiz günlerde CNR Yeşilköy deki İDEX fuarında buluşarak bir araya geldi.Üç hekim arkadaş aldıkları cihaz üzerindeki ilk denemeyi de yine aralarından seçtikleri gönüllü meslektaşlarına uyguladı.Uygulamayı yaptıran diş hekimi Şeküre Sandal konu hakkında şunları söyledi: ‘ Benim buruksizm dediğimiz diş gıcırdatmam olduğu için diş minelerimde çatlaklarım var.Endikasyon açısından riskli bir hastayım.Bu nedenle önce kendimde bu uygulamayı yapalım sonra hastalarımda gönül rahatlığı ile uygularım dedim.Aysun da güvendiğim bir arkadaşım.Aynı zamanda çeşitli kurslara da beraber gidiyoruz ona kendimi teslim ediyorum.İtina ile yapacağına inanıyorum.Cihaza da güveniyorum.Bakalım sonuçları da nasıl olacak? Ne kadar başarı elde edeceğiz? Tabii ki her hasta gibi ne kadar ağrı duyacağımı da merak ediyorum..ilk hasta olmak güzel ve heyacan verici’ dedi.

Philips Zoom Türkiye Distribütörü Lider Diş Ürün Sorumlusu Biyolog Derya Erdoğan bu uygulamanın sadece diş hekimlerinin gözetiminde yapılabilecek bir uygulama olduğunu; karbomid peroksit veya hidrojen peroksitle yapılan bu uygulamanın güvenli olduğunu bazı dişlerde hassasiyet meydana gelebileceğini o nedenle bireyin beyazlatma için doğru aday olup olmadığına dişhekiminin karar verebileceğini; muayenehane ortamında doğru bir ışık şiddeti ve süresinin kullanımının çok önem taşıdığını söyledi.

DİŞ BEYAZLATMA BASİT BİR UYGULAMA ASLA DEĞİL

Dişbeyazlatma uygulamasına katılan diğer hekim Süheyla Çakar ise hastanın yüzündeki değişikliklerin en önemli estetik belirtisini yüzde sağlayanların dişhekimleri olduğunu demo esnasındaki kamera çekiminde vurguladı.Daha sonra meslektaşlar uygulama sonrası birbirlerini kutlayarak Dişhekimi Aysun Gürsan’ın ‘adeta dantel dokur gibi’ hastasına yaklaşımının inceliğinin basit gibi gözüken diş beyazlatma işinde de ne kadar önemli olduğu kanısına vardık dedi.

Lider Diş Demastratörü Biyolog Derya Erdoğan klinikte hasta olarak uygulama yapılacak olan Dişhekimi Şeküre Sandal’a cihaz ve tekniği hakkında bilgi verirken.
( Dentha Haber Ajansı – 12.04.2014-İstanbul )

Yazar Hakkında

Share