BAKAN KOÇ ‘BUNU SÖYLERKEN UTANIYORUM AMA TÜRKİYE’DE SAĞLIK TURİZMİNİ İLK KEZ BEN BAŞLATTIM..’

BAKAN KOÇ ‘BUNU SÖYLERKEN UTANIYORUM AMA TÜRKİYE’DE SAĞLIK TURİZMİNİ İLK KEZ BEN BAŞLATTIM..’

Türkiye’nin ilk sağlık turizm fuarı Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un himayelerinde gerçekleşti. 16-17 Eylül tarihlerinde Hilton Convention Center’de Travel Extra firması tarafından gerçekleştirilen sağlık turizmi fuarında tıp doktoru ve diş hekimi katılımcılar standlarda yerini aldı.

Diğer yandan SALUS PER AQUAM( Suyla Gelen Sağlık) kısa adı ile anılan SPA otelleri; sağlık turizmine yatırım yapan hastaneler; sektörün endüstri ürünlerinin tedarikçileri; fuara katkı sağlayan sigorta firmaları ve sektörel dernekler fuarın katılımcıları arasındaydılar.
Yıllardır adı alternatif turizm olarak da anılan ancak bir türlü Sağlık Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı arasında yerine tam olarak karar verilemeyen turizmin bu kolu nihayet Bakan Atilla Koç’un yüksek sesle sahiplenmesinden sonra fuar alanlarına çıkmaya başladı.
Türkiye’de ilk kez yapımı ortaklaşa gerçekleştirilen bu fuarın ana sponsoru Dünya Göz Hastanesi ve Medicana Grubu oldu.
Açılış konuşması öncesinde Kültür ve Turizm Bakanı Koç beraberindeki protokole Balıkesir Milletvekili Opr.Dr.Turan Çömez ile TBMM Sağlık Komisyonu üyesi Aksaray Milletvekili Ahmet Yaşar ile kalabalık bir heyet eşlik etti.Heyete fuar düzenleyicisi Travel Extra CEO’su Yalçın Avcı tek tek standları tanıtarak rehberlik etti.
Yerli ve yabancı çok sayıda katılımcının hazır bulunduğu fuarda hastaneler kendilerini tanıtılar.Fuarın açılış konuşmasını yapan Healtex Firması’nın yönetim kurulu başkanı Yalçın Avcı “Sağlık turizmi Türkiye için büyük önem taşıyor. İçinde hem medikal firmaları hem de otelleri bir arada bulunduran bu fuar Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak’’ diyerek Avrupa’da çok sayıda hastaya hizmet veren sigorta şirketlerinin Türkiye’de sağlık poliçelerini karşılayacak olmalarının Türkiye için büyük önem taşıyan bir müjde olduğunu vurguladı.
Daha sonra açılışta söz alan Bakan Koç ‘Türkiye Sağlık Turizmi yurt dışında bulunan Türk vatandaşları ve mağdur durumda çare bekleyen hastaların umudu olarak önem taşıyor.Türkiye stratejik konumu ve uygun fiyatları nedeniyle bu turizmden büyük gelir sağlayacak.Türkiye’de 1350 termal kaynak var.Bu açıdan Avrupa’da birinciyiz.Ama kullanımda üçüncüyüz.Turizm Bakanlığı olarak hazırlanan strateji planında 21 ilde 6 bölgede termal kaynakları ele aldık.Alt yapı çalışmalarını başlattık.22 Eylülde Çeşmede tatil turizmi(mest turizm) ile termal turizmi birleştireceğiz.’ Dedi.
Konuşmasına “ Biz millet olarak bir şeyi iyi gördüğümüz zaman onu hep iyi görürüz sağlık turizminin Türkiye’ye sağlayacağı katkılarından dolayı hep iyi yanlarını gördük ama eksik taraflarımızı da görmeliyiz’ diyerek devam eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç daha sonra salon dışında basına bir beyanat verdi.
DENTHA HABER AJANSI’nın bakana sorduğu ‘Diş sağlığının turizmdeki yeri’ konusunda ki soruya ise Bakan Koç şu yanıtı verdi:
‘Bu gibi alanlarda hizmetler Batıda gerek Amerika’da gerek Avrupa’da çok pahalı.O bakımdan Türkiye alternatif olabilir.Bu alternatiflik Amerika gibi ülkelerde özel sigortacılık alanlarla anlaşma yapılabilir.Batı ülkelerinin birçoğunda devlet sigortacılığı ve özel sigortacılık var.Orda onlarla anlaşma yapılabilir.Ben biraz öncede bahsettim.Estetik alanda göz ve diş alanında Türk tıp sektörünün çok büyük iş yapacağı kanaatindeyim.’

Bakan Koç’un açılıştaki konuşmasında değindiği; eksik yanlar olarak ifade ettiği konulara ise öğleden sonraki oturumda slayt prezantasyonu ile değinen Balıkesir milletvekili Dr. Turan Çömez ‘Danışmanlık eksiğimiz var.Plastik cerrahide tanıtım ve pazarlama eksiğimiz var.Dışarıdan gelen hastaları gereğinden fazla hastanede yatırmak ve ek maliyet almak; fatura makyajlamak,gibi sorunlarımız var ama bunlara üretilecek çözümler de var’ diyen Çömez ‘Tanıtım yapılmalı.organizasyon yapılmalı;eksik yasalar giderilmeli.Sorunlarımıza üreteceğimiz çözümlerle ülke ekonomimize daha fazla katkı sağlayacağız.’ dedi.
Dr.Milletvekili daha sonra Dentha Haber Ajansı’nın özel röportajına katıldı.Özel röportaj yapılan bir diğer yetkili fuarın en etkin işlevselliğini üstlenen ünlü Hollandalı Sigorta firması AGİS in Medical Direktörü Dr.Bülent Göker oldu.Dr. Göker özellikle diş sağlığı konusunda hastane yatırımı olmadığına dikkat çekerek sağlık turizmi ile Türkiye’ye 5 milyar dolarlık gelir sağlanabileceğini söyledi.Diş tedavilerinde istenen verimin olmayışına tedavi süresinin uzun oluşunun etken olduğunu öne süren Göker bunu çözmek için çok geniş çaplı bir organizasyona ihtiyaç olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü : ‘Şu andaki diş klinikleri ile bu sorunu çözmek mümkün değil.İlk önce bir reklam yapmak gerekir.Yurt dışında bunun duyurulması gerekir.Daha sonra bu insanların kaliteden korkmayarak Türkiye’ye gelmesi sağlanmalıdır.Türkiye’ye gelirken de bu insanları acentalara teslim etmeden kendi ellerimizle ihtiyaçlarını organize edip sonrada ülkelerine geri gönderirken hoş bir şekilde geri göndermemiz gerekir’ dedi.
AGİS in birbuçuk milyon sigortalısı olduğuna dikkat çeken medikal direktör Türkiye’de 800 bin sigortalı bulunduğunu Avrupa’da ise bunun altı katı 4 milyon 500 bin kişinin sigortalı olduğunu sadece Hollanda’da Türkiye’de tedavi olmaya can atan 120 bin Türk’ün olduğunu söyledi
.Sigorta firması olarak dişte implant dahil; total protez; kanal tedavisi gibi ödemeleri de yaptıklarını belirterek işin bazı ilginç teklifleri ile karşılaştıklarını örneğin Konya’ da hem Mevlana törenlerini görmek hem de dişlerini yaptırmak isteyen Hollandalı hastaları olduğunu sözlerine ekledi.
Fuar alanında stand alarak kendilerini tanıtan İdentist firmasının sahibi Dt.Cahide Eşrefoğlu ise 26 yıllık dişhekimliği birikimini bu alanda değerlendirmek istediklerini belirterek fuara dış turizme açılmak amacı ile geldiklerini söyledi.Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un diş koltuğuna oturarak muayene olması önerilirken Bakan Koç’un yanıtı ise oldukça ilginç idi..Bakan Koç ‘ Bizim gibi yorgun atların yaşını göstermemesi lazım…O yüzden dişimi göstermiyorum’ dedi..
Diğer yandan konuşmacılardan Aksaray Milletvekili Ahmet Yaşar ise termal turizmde Bakan Koç’tan büyük destek gördüklerini söyleyerek sağlık komisyon üyesi olması dolayısı ile bu konuyu yakından ilgilendiğini belirtti.
Avrupa’nın 2006 da en iyi SPA oteli seçilen Sapanca’daki Richmound Nua Wellness genel müdürü bayan Gracy Kohen sağlıkta SPA uygulamalarının önemini vurgularken ünlü Ayurverda uzmanı estetiysen Dr. Ender Saraç’ın mistik ney eşliğinde terapisini tüm konuklar gözlerini kapatarak ve söylenenleri sessizlik eşliğinde dinleyerek uygulamaya çalıştı.
Ödül töreni ile son bulan açılış seremonisine Sağlık Bakanlığı yetkililerinin konuşmacı olarak katılmaması dikkatleri çekerken ödül töreninin tüm plaketlerini Bakan Koç verdi.
Plaket alanlar şöyle.Hürriyet Gazetesinden İris Cıngı, Milliyet Gazetesinden Abdurrahman Balta, Dr.Ender Saraç, Grayc Kohen,Medicana Hüseyin Bozkurt, Hakan Ölçer; Erhan tapan ve Tofaş Firması ile Dünya Göz Hastanesi İş Direktörü ve hastanelerin sahibi Eray Kapıcıoğlu.

UYARI : ( Fuara ait VTR & Klip ve Röportajlara ulaşmak için tıklayınız?)

Dentha Haber Ajansı – Hilton / 2006-09-19

Yazar Hakkında

Share