2006 CEBİT TÜM ETKİNLİĞİ İLE GÖZ DOLDURDU

2006 CEBİT TÜM ETKİNLİĞİ İLE GÖZ DOLDURDU

5 Eylül’ 2006 da başlayan 10 Eylül’e kadar açık kalan fuara 19 ülke ve bölgeden yaklaşık 900 şirket katıldı.25 bin metrekarelik alana yayılan; Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yarattığı son ürünleri iş adamları ve ziyaretçilerin beğenisine sunan fuar 9 Eylül günüÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nu konuk etti.

5 Eylül 2006  günü  Dentha Ajans’ın da açılışında  bulunduğu CEBİT Eurasia  bu yıl  kamudaki e-dönüşüm ile  oldukça dikkatleri  üzerinde topladı.   İş DünyasıDijital Yaşam ve Telekomünikasyon olmak üzere 3 ana bölümde  konumlanan fuar yapısı  Gelecek Parkı ile Kamu Sektörü olmak üzere 2 tematik bölümde  önem kazandı.Bununla  beraber İnovasyon Bölgesi ve  Yazılım Bölgesi olmak üzere 2 özel teşvik bölümü  bulunan  CEBİT 2006 , bilişimin farklı amaçlara yönelik kullanımını gösterecek şekilde planlanmış idi.
Organizasyonun ilk günü   Dentha Ajans’a  bilgi veren  HİFAŞ Genel Müdürü   Şafak Alpay   17 ticaret sanayi odası ve 4 derneğin işbirliği ile bu organizasyonu yaptıklarını söyledi. Dış Ticaret Müsteşarlığı’yla yapılan işbirliği çerçevesinde 11 ülkeden ticaret heyetleriyle de “Şirket Eşleştirme” görüşmelerinde bulunduklarını vurgulayan  genel müdür   “Amacımız Türk yatırımcıyı dünyaya açacak ilişkilerin kurulmasına katkı sunmaktır. yapılan toplantılar ve iki özel teşvik bölgesiyle, hem bölgesel hem de küresel pazarda ülkemizdeki ekonomik ve ticaret hareketliliği  sağlamaktır” dedi.
Kapanış  günü  öncesinde  fuarı ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu  ise  devletin e-dönüşümde  170  milyon dolar  tasarruf sağlayarak 3 milyon ağacın kesilmesinin böylece önlenmiş olduğunu söyledi.Cep telefonu üzerinden verilen  hizmetlerin tanıtımını izleyen Bakan  Başeskioğlu  Mobil SSK uygulamasını anlattı.
Mobil SSK, TC kimlik numarasıyla cep telefonu üzerinden SSK’lıya yatırılan primlerini kontrol etme olanağı sunuyor.
Diğer yandan  elektrik dağıtım panosu veya alçak gerilim trafosuna monte edilerek kullanılan YAKSUPLUG’la, ev veya iş yerlerinde elektrik prizleri üzerinden internete erişilebilmeyi  ilgi ile izleyen  fuar  gezenleri  Türkcel ve Avea  standlarında  eğlenceli vakit geçirdi.
CeBIT Bilişim Eurasia Fuarının açılışı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Doris  Peterson ise  EITO (European Information Technology Observatory) istatistiklerinden örnekler verdi.

Son 10 yıl içerisinde satışları ikiye katlanan Bilgi ve iletişim teknolojileri Endüstrisinin  piyasa değerine bakıldığında Avrupa’nın pazarda, yüzde 32,2′lik pay ile hala lider konumda bulunduğunu, bunu yüzde 29,4 ile ABD, yüzde 14,8′lik pay ile Japonya’nın izlediği  belirtildi. 

Doris Peterson, 16 ile 24 yaş arasındaki  gençlik hakkında ise;
“Artık iletişim nesli olarak anılan bu nesil, diğerlerine nazaran yeni teknolojiye çok daha hızlı adapte oluyor. Bu gençler, haftada ortalama 3 saatlerini sanal dünyada geçiriyorlar ve beşte  birinin  kendi web sitesi  var. Toplam nüfusla kıyaslandığında bu grup haftada 7 saat daha az televizyon seyrediyor. Ayrıca İnternet kullanmayı gazete ve dergilere tercih ediyor’’ dedi.  Dünyada 2 milyar insanın cep telefonu kullandığına dikkati çeken Peterson, toplam 6,5 milyarlık  dünya nüfusu göz önüne alındığında nüfusun üçte birden fazlasının  mobil iletişim kullandığını;  Batı Avrupa’da yaklaşık 420 milyon kullanıcının var olduğunu;  Asya Pasifik bölgesinde bu sayının  750 milyona ulaştığını; cep telefonu kullanımında ülkelere göre sıralamaya bakıldığında ise  Çin, Rusya, Hindistan, ABD, Almanya, Büyük Britanya, İtalya, Brezilya, Endonezya ve onuncu sırada da Türkiye’nin geldiğini  belirtti.
Türkiye ve dünyanın dört bir yanından “karar vericileri” ağırlayan iş ve teknoloji  dünyasını  değişik platformlarda  buluştuğu  belediye ve diğer kurumların  sağlık bilişim ilişkilerinin  de ele alındığı  CEBİT 2006 için  oldukça  söylenecek ve yazılacak  çok şeyin  olduğu bir gerçek. Türk Diş Sektörünün  bu arenaya  ilgi  duyması  ve önemini  kavrayarak bir an evvel  2007  CEBİT’inde   yerini  alması; zirvelerde  adını  duyurması  flamasını  Eurasia  için gelenlere tanıtması  biz sektöre  yayın yapan ve tüm emeği geçenler  adına dileğimiz.
Selin Sabit

Dentha Haber Ajansı / TÜYAP- / 2006-09-09

Yazar Hakkında

Share