Panoramik Röntgende Dijital Kalite!..

Panoramik Röntgende Dijital Kalite!..

Günlük kullanımımıza giren cep telefonları, dijital kameralar, bilgisayarlar vb. gibi sayamayacağımız yüksek teknolojiye sahip bir sürü araç ve cihazlar her geçen gün hayatımızı biraz daha dijitalize ediyor. Böyle olunca yüksek teknolojiye sahip ürünlerin muayenehanelere girmesi ve dişhekimlerinin kullanımına sunulması da kaçınılmaz oluyor tabi..

Dişhekimlerine mesleki açıdan büyük kolaylıklar sağlayan ileri teknoloji ürünlerden biri de Metco Dental´in Morita Veraviewpocs Panaromik Röntgen Cihazı.. Metco Dental yetkilisi Sena MİLANİ´yle yaptığımız röportajda cihazın dişhekimleri için önemi, kullanım alanları, özellikleri, avantajları gibi konuları konuştuk ve ürünle ilgili sorular sorduk. Sayın MİLANİ´nin Panoramik Röntgen cihazı ile ilgili söyledikleri ve sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Dentha: Panoramik röntgen nedir? Bize tarif eder misiniz?

Sena MİLANİ: Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Dijital sitemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.

Dentha: Dişhekimi panoramik röntgen cihazı alırken nelere dikkat etmeli? Cihaz hangi özellikleri taşımalı?

 

Sena MİLANİ: Dişhekiminin dikkat etmesi gerekenleri ve cihazın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

a) Auto Exposure (Otomatik Doz Kontrolü) özelliğinin olması; Bu özellik en iyi seviyede görüntü kontrastı ve film yoğunluğu elde edilmesini sağlar. Ayrıca çekim süresi boyunca her bir dişe özel kemik yoğunluğu ölçümü yapılmalı ve bu bilgi doğrultusunda kişinin dişlerinin kemik yoğunluğuna uygun ışıma sağlanmalıdır. Üstelik bu çekim süresince sürekli yapılmalıdır.

b) Auto Focus AF (Makinenin Net Görüntü Alanının Hastanın Diş Yapısına Otomatik Odaklanması) özelliğinin olması; Kesin ve doğru hasta konumlandırmasının en kolay yoludur. Sonuç tutarlı görüntüler ve mükemmel kopya edilebilirliktir.

c) Area Code System özelliğinin olması; Tomografi çekimlerinde bölge kodlama sistemi cihaza çok basit bir şekilde veri yüklenmesine ve tomogram çekimlerinde hasta konumlandırmasına imkan verir. Hastanın doğal olmayan bir pozisyonda durmasına ve yön değiştirmesine gerek yoktur. Ayrıca bu sayede hastaya kabul edilebilir bir oranda X-Ray ışıması gerçekleşir.

d) Çekim süresi olabildiğince kısa olmalıdır.

Dentha: Bu cihazların kullanım faydaları nelerdir? Neden Tercih edilmelidir?

Sena MİLANİ: Panoramik röntgen cihazlarının kullanım amacı hızlı operasyon, daha düşük bir ışınlama daha iyi ve kontrol edilebilir görüntüler ve sorunsuz arşivlemedir. Bu durumlar düşünülerek cihazların incelenmesi yapılmalıdır. Hızlı, görüntü kalitesi yüksek, x-ray ışıması olabildiğince az, arşivleme olanağı sunan bir cihaz tercih edilmelidir.

Dentha: Panoramik ortak kullanım araca olabilir mi? Yani cihazı birkaç hekim bir araya gelip alsa muayenehanelerine online panoramik görüntü gönderebilirler mi?

Sena MİLANİ: Elbette, Panaromik ve sefalometrik radyografilerde ortak kullanılan CCD sensor teknolojisi ile çalışan ve 230 x 300 mm. boyutlarında bir kaset mevcut. Burada algılanan veriler bilgisayara ulaştıktan sonra bir yazılım aracılığıyla görüntüye dönüştürülüyor. Elde edilen grafikler yine aynı yazılım kullanılarak büyütülüp küçültülebiliyor, kontrast ayarı yapılarak daha kullanışlı hale getirilebiliyor. Ayrıca bu görüntüler hastaların kişisel bilgilerinin de kaydedilebildiği dosyalarda sayısal olarak arşivlenebiliyor. Arzu edildiğinde ise ağ kullanımı ile farklı yerlerdeki bilgisayarlarca paylaşılabiliyor.

Dentha: Bu ürünü iddialı yapan nedir? Gerekçeleri ile açıklar mısınız?

 

Sena MİLANİ: Diş Hekimliği cihazlarında spesifik olarak uzmanlaştığımız ürünler var. Biz kendimizi panoramik ustası bir firma olarak düşünüyoruz. Çünkü ilk başta şunu söylemeliyiz; panoramiği çok iyi biliyoruz. Ayrıca Morita gibi 87 yıllık geçmişi ile diş hekimliği ve medikal cihazlar üreten, dünyada bir takım ilklere imzasını atmış. Dünyada ilk panaromik röntgen cihazını üreten bir firma ile çalışmanın güvenini de tüm ekibimizle beraber yaşıyoruz. Yılda 70.000 adet Panaromik röntgen cihazı üreten ve satan distribütörü olduğumuz Morita firması, dental sektöre uzun yıllar hizmet verebilmesini kalite, güven ve itimat.. Bu üç kriter Metco Dental´in neden Panaromik Röntgende iddialı olduğunu açıklıyor. Morita konsept tasarımlar üretir ve ürettiği cihazlar farklı ve lider modellerdir. Cihazın en önemli özelliklerinden biri de 8 saniye ile dünyanın en hızlı panoramik röntgen çekme özelliğine sahip olmasıdır.

Teknik ekibimize gelecek olursak; Röntgen Cihazlarının kurulumunu gerçekleştiren, kurulum sonrası teknik destek veren ekibimiz; Morita firması tarafından eğitim alarak ve dönem dönemde bu eğitimler tekrar edilerek diş hekimlerimize hizmet vermektedir.

Hekimlerin cihaza daha kolay adapte olması için cihazların detaylı kullanım kılavuzları Türkçe olarak sunulmaktadır. Kılavuzlar son derece açık anlaşılır, resimli açıklamalarla desteklenmiş olarak hekimlerimize sunulmuştur. Hekimlerimiz Veraviewpocs panoramik röntgen cihazlarının garanti süreleri olan 3 yıl boyunca teknik servis hizmetinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Morita Veraviewpocs Panaromik Röntgen Cihazını kullanan hekimlerimiz; berrak görüntüler, güvenli teşhis ve daha iyi durumsal dokümantasyon ortamı ile birlikte yukarda belirttiğimiz tüm Metco Dental ekibimizin güvenini de yanında hissedebilecektir.

Dentha: Sayın MİLANİ yaptığınız açıklamalar için teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11

Yazar Hakkında

Share