Dişhekimi vekilin sanat sergisi büyük ilgi gördü

Dişhekimi vekilin sanat sergisi büyük ilgi gördü

Genellikle acıları dindirmekle bilinen dişhekimliği mesleği bu kez sanat eserlerinin sergilendiği salonda konuşuldu.Sakarya Milletvekili Dişhekimi Süleyman Gündüz’ün daha önce TBMM de açtığı ‘Ağıtlar ve Anıtlar’ adlı sergi yoğun ilgi eşliğinde Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisin’de açıldı.

Açılışa katılan başbakan yardımcısı, bakanlar, belediye başkanları ve sanatçıların ortak kanısı ise yorum ve bakış açısının verdiği çarpıcı anlatım idi.Açılış töreni protokolün sergiyi gezmesi ile başladı.Törene katılan protokolden İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Devlet Bakanı Nimet Çubukcu,Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe aralarından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’i konuşmacı seçti.Kürsüye ilk olarak sergi sahibi dişhekimi milletvekili Süleyman Gündüz geldi.
‘Yeryüzü serüvenimizi anlamlı kılanlara’ diye söze başlayan GÜNDÜZ her şeyi fotoğrafın diline bırakarak sergisini ‘Doğunun ve Güneyin ağıtları Batının ve Kuzeyin Anıtlarıdır. Doğu ve Batı bir medeniyet çizgisini; Kuzey ve Güney sosyo- ekonomik gelişmişliği anlatıyor.’ diyerek ‘Bir anlamda içinde yaşadığımız yeryüzü serüvenini bu sergi de anlattım.Geride bıraktıklarımız, gelecekte öykündüklerimizi yan yana koyarak göstermeye çalıştık.’ dedi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç’a, İstanbul Valisi Muammer Güler ‘e, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkan’ı Dr Kadir Top baş’ a Türkiye Jokey Kulübü’ne, Diagonal’e ve Sony Avrasya Koordinatörü’ne, LCWAKİKİ ‘ye Okan Bayülgen’ e, sanatçı Ara Güler’e , kültür A:Ş ‘ye ve tek tek emeği geçenlere teşekkür ederek sözü Kadir Top baş’a bırakan Gündüz’e
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Dostum’ diyerek hitap etti.Oraya gelenleri ‘sanatı sevenler’ şeklinde adlandıran Kadir Topbaş ise ‘Dünyanın neresinde sıkıntı varsa Yeryüzü Doktorlar Örgütü orada oldu. Süleyman Gündüz Bosna’da oldu, Tsunamide oldu.Ağıtlar ve Anıtlar çok önemli ve anlamlıdır. Bazı gerçekleri anlatıyor. Tabi bir fotoğraf her bakana ve çekene göre farklıdır. Burada gördüğümüz algılamalar çok farklı ve ben kendisini bu sergiden dolayı kutluyorum.’ dedi.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş daha sonra Çevre ve Orman Bakanı’nın fotoğraf konusunda duyarlı olduğunu; fotoğraf çekerek öğrencilik yıllarında geçimini sağladığını; kendisinin de mimar olarak fotoğraf merakı olduğunu ve bu serginin kendilerine ileride çevre ve mimari açısından bir sergi açmak için sinerji oluşturması gerektirdiğini vurguladı. Daha sonra sözü alan İstanbul Valisi Muammer Güler ilk kez bu mekanın böyle bir sergi için açıldığını ve bundan dolayı meclis Başkanı ile Milli saraylar daire başkanlığına teşekkürlerini bildirdi.Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ise ‘saygı değer sanat dostları’ şeklinde başladığı konuşmasını daha sonra ‘Fotoğraf; sanat dünyasına 19. yüzyıl da girmiştir. 19. yüzyılın ikinci çeyreğinde fotoğraf makinesinin keşfi ile fotoğraf yaygınlaşmıştır.Fotoğrafların yaygınlaşması ticari kaygılarla olmamıştır. İlk fotoğrafçılığın yaygınlaşması eski ressamlardan ve gravür sanatçılarından oluşmuştur.’ Diyerek sürdürdü. Resme göre büyük avantajlar taşıyan fotoğrafçılığın ressamların algıladıklarına göre resimleri çizdiğini belirten Bakan Şener buna atların resmini çizen ressamların atın dört ayağını da havada yere basmadan çizdikleri resimleri örnek göstererek; ancak daha sonraları fotoğraf makinesinin icadı ile tüm pozlar yakalandığında atın tek ayaklarının yerde olduğunu buradan gören ressamların artık ondan sonra tek ayakları yerde koşan at resimleri yaptıklarını anlattı. Abdullatif Şener sergiyi gezerken hissettiği duygusunu ise Süleyman Gündüzün ağıtları hep Sudan ‘da ,Pakistan ‘da, Makedonya ‘da gösterdiğini; anıtları ise Newyork,. Küba, .Fransa’da gösterdiğine dikkat çekerek ‘Allah’tan İstanbul ve Hicaz resimleri var.Bunlar olmasaydı ağıtlar Müslümanlarla ilgili;anıtlar ise Batı ile ilgili diyecektim.’ dedi. ‘İnsana ait iki temel olguyu işleyen ve yakaladıkları görüntülerle anlatımları bir araya getiren Süleyman Gündüz ‘e teşekkür ederim.’ diyerek konuşmasını bitiren Şener’i kalabalık bir basın grubu izledi.
Oldukça yoğun olan kalabalık esnasında Süleyman Gündüz Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Şener başta olmak üzere tüm bakanlara meslektaşı Türk Dişhekimleri Başkanı Celal Korkut Yıldırım’ı ve İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Rıfat Yüzbaşıoğlu’nu tanıttı.
Salonda bulunan caz orkestrasının çaldığı klasik müzik eşliğinde sergiye ait resimli albümünü imzalayan Gündüz daha sonra meslektaşları için Dentha Haber Ajansına özel mesaj verdi.Mesajında ‘ Dişhekimi ağrıyı dindirmenin yanın da sanatın bir dalı ile uğraşmayı en iyi becerebilecek kişidir.’ diyen Gündüz Sudan da çektiği iki resimden birinde ‘Tabibül Esna’ adlı diş bölümünü ve tanımlanmasını sergiyi gezen bakan arkadaşlarına kendisinin bizzat anlattığını; diğer resimdeki bir hastanın hasta koltuğunda nasıl ve hangi duygularla oturduğunu ise bu resme bakan diş hekimlerinin daha iyi anlayacağını o yüzden yurdun her yerinden meslektaşlarını bu sergiye beklediğini söyledi. ‘ Yapacağımız çok şey var.Sağlık camiasına bağlı olmak büyük bir aidiattır’ diyen dişhekimi milletvekili Gündüz ustasının Ara Güler olduğunu ancak onun Cumhurbaşkanlığı sergisinde de oradan çabuk ayrıldığını çünkü ‘ustasının’ kalabalık yerleri pek sevmediğini söyledi.Sergiyi gezenlerden dişhekimi Aybüke Börü ise gazetemiz aracılığı ile Gündüz’e dişhekimliği mesleğini tanıttığı için teşekkür etti.
Sergi salonuna daha sonra katılan sanatçı Okan Bayülgen’de dişhekimliği yayını Dental Gazete için şunları söyledi: ‘ Benim Süleyman beyle arkadaşlığım bir fotoğrafçılık arkadaşlığıdır.Fotoğraf laboratuarında sık sık çalışmalar dolayısıyle görüşürüz.Anılar ve Ağıtlar ismi güzel.Fotoğraflar çok başarılı’ dedi.Daha sonra Okan Bayülgen’e Süleyman Gündüz’ün dişhekimi olması dolayısıyle mesleği ve sanatı hakkında ilişkiyi bu konu hakkında ne düşündüğünü soran Dentha Ajans’a ise Bayülgen ‘ Tıp kariyeri yapmış ve bu disiplinden gelenlerin fotoğraf sanatında başarılı olduğu, fotoğraf bilimini işlerinde daha iyi uyguladıklarını, ayrıca da dişhekimi olmasının çok hoşuna gittiğini ve en yakın zaman da Televizyon Makinesı isimli kendi programına konuk edeceğini belirtti.
‘Ağıtlar ve Anıtlar’ isimli fotoğraf sergisi 15 Mart ila 15 Nisan arası Dolmabahçe Sarayı’nda gezilebileceği gibi www.suleymangunduz.com sitesinden de ayrıntılı bilgi alınabilecek.

Yazar Hakkında

Share