Amacımız: Dostluk ve Dayanışma…

Amacımız: Dostluk ve Dayanışma…

İstanbul Dişhekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Nizamettin Arık, derneklerinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Dentha Haber Ajansı: Derneğinizin kaç yılında kuruldu?

Nizamettin Arık: İstanbul Dişhekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği yaklaşık 20 yıl önce kuruldu. Sizinde bildiği gibi kuruluş tarihimiz eskilere dayanmamakta. Kuruluş günümüzden şu günü elle tutulur çalışmalar yapmış değiliz. Ama üyelerimiz ile birlikte elimizden gelen tüm gayreti göstererek bir takım etkinlikler düzenlemeye çalıştık.

Dentha Haber Ajansı: Derneğinizin kuruluş amacı nedir?

Arık: Derneğimizin kuruluş amacı İstanbul’da faaliyet gösteren dişhekimlerinin birbirleri ile iletişimini sağlamak. Dostluklarını ve kaynaşmalarını sağlamak. Birbirlerinden haberdar olmalarını sağlamaya yönelik bir amacımız var. İki yılda bir yeni başkanlık seçimi oluyor.

Dentha Haber Ajansı: İstanbul’daki dişhekimlerinin birbirleri ile iletişimini sağlamak için ne gibi etkinlikler ve faaliyetler düzenliyorsunuz?

Arık: Dernek olarak seminerler ve kurslar düzenliyoruz. Bu faaliyetler sırasında dişhekimlerimiz bir araya geliyor. Belli bir seminer ve kurs alanımız yok. Kurslar yada seminerler sponsorlarımızın katkıları ile gerçekleştiriliyor. En son implant alanında bir seminer düzenledik. 60 kadar meslektaşımız bu faaliyete katılım gösterdi. Bu gelişme bizi çok mutlu etti. Tabi çalışmalarımız bunlarla sınırlı değil. Yaz aylarında geziler düzenliyoruz. Bu gezilerimiz gerçekten çok keyifli ve faydalı geçiyor.

Dentha Haber Ajansı: Derneğinize gelir oluşturmak için çalışmalarınız oluyor mu?

Arık: Derneğimizin kuruluş amacı dostluğu ve dayanışmayı geliştirmektir. Bu nedenle hiçbir ticari amaç gütmüyoruz. Başkanlık için öyle çokta istekli değildim. Zaten başkanlığım sırasında da çok fazla bir çalışmaya imza atmış değilim. Çünkü zaman sıkıntısı yaşıyoruz. Hem iş hem dernek faaliyetlerini bir arada yürütmek gerçekten zor oluyor. Ama bu son bir sene için planlarımız var. Çevremizde iletişim içinde olduğumuz dişhekimi arkadaşlarımız var. Mesleğimizle ilgili seminerler ve kurslar düzenlemek gibi etkinlik çalışmalarımız var.

Dentha Haber Ajansı: Derneğinizin siyasi bir tarafı var mı?

Arık: Bizim sağ yada sol yada alternatif olmak gibi bir derdimiz yok. Bizim sağcı bir eğilim içinde olduğumuz yönünde düşünceler var. Elbette herkesin bireysel olarak siyasi görüşleri vardır. Ama dernek çatısı altında sağ ve sol görüşe sahip bir çok insan bulunmaktadır. Bu bağlamda üyelerimizin siyasi düşüncelerinin ne olduğu bizi ilgilendirmiyor. Böylesi bir mozaik altında da biz tarafız demek doğru olmaz. Biz dostlu ve dayanışmanın tarafıyız. Ak Parti’den şu anda Fatih Belediye Başkanı olan Mustafa Demir geçmişte derneğimizin başkanlık adaylığına girmişti. O zamanda o sağcıdır o alternatiftir gibi söylentiler ortaya atılmıştı. Bunlar çok ayıp şeyler. Marmara Üniversitesi’nden de bir hocamız başkanlık seçimine katıldığında da onun içinde ‘o dincidir’ dediler. Önemli olan kimin geldiği ve nasıl hizmet edeceğidir.

Dentha Haber Ajansı: İstanbul Dişhekimleri Odası’nın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Arık: Kendilerince iyi şeyler yapmaya çalışıyorlar. İDO’ya bağlı olarak çıkan bir dergi var ve tüm dişhekimlerine ulaştırabiliyorlar. Ayrıca İstanbul genelinde ağız ve diş sağlığı adına yapılan büyük projelerin tamamında İDO’nun imzasını ve öncülüğünü görmekte bizi mutlu ediyor. Bu ve benzeri çalışmaları gerçekten iyi yapıyorlar. Bunu tüm iyi niyetimle söylüyorum.

Dentha Haber Ajansı: Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir geçmişte derneğinizin başkanıydı bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Arık: Mustafa Beyle görüşüyoruz. Neticede arkadaşımız. Derneğimizde görevli olduğu süre içerisinde çok güzel şeyler yaptı. Şu anda da güzel bir görevde. Haliyle iyide bir iletişimiz vardı. Mustafa bey çok çalışkan bir insandır. Onun görevinde başarılı olacağına inanıyorum.

Dentha Haber Ajansı: İstanbul Dişhekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Nizamettin Arık’a teşekkür ediyoruz.

Dentha Haber Ajansı / 2004-05-11

Yazar Hakkında

Share