• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Varlık İçinde Yokluk Çekiyoruz

Varlık İçinde Yokluk Çekiyoruz

Her fırsatta geçim sıkıntısı çektiklerini, iş yerlerini kapatma tehlikesi yaşadıklarını söyleyen diş teknisyenlerinin yanı sıra yoğunluk nedeni ile müşterilerine iş yetiştirmekte sıkıntı çeken diş teknisyenlerimiz de var.

Tunahan Dişçilik San. Ve Tic. Ltd.Şti. Genel Müdürü Fuzuli Bektaş, “Türkiye diş teknisyenliği alanındaki pazarın farkına varamadı. Meslektaşlarım varlık içinde yokluk çekiyor. Derneğimiz ve yetkili kurumlarımız ciddi bir araştırma ve doğru yönlendirme yaparsa, Türkiye’nin bir yılda turizmden kazandığı paranın daha fazlası döviz olarak yurt içine girer” dedi.

Dentha Haber Ajansı: Siz yurt dışına diş protezi yapan Türkiye’deki sayılı laboratuarlardan birisiniz. Çalışmalarınızdan kısa söz edebilir misiniz?

Tunahan Genel Müdürü Fuzuli Bektaş: Şu anda hizmet verdiğimiz laboratuar 3 kattan oluşuyor. 20′nin üzerinde çalışanımız var. En üst katta yurt dışından aldığımız siparişleri yapıyoruz. Bir alt katında ise yurt içinden bize talepte bulunan müşterilerimizin işleri yapılıyor.

Dentha Haber Ajansı: ‘Yurt dışına yapılan dişler 3. katta, yurt içine yapılan dişler 2. katta yapılıyor’ dediniz. Bunun nedeni ne? Yapılan işler arasında kalite fark mı var?

İŞİMİZİN KALİTESİ PRESTİJİMİZDİR ÖDÜN VERMEYİZ

Bektaş: Hayır tabiki işler arasında kalite farkı yok. Sonuçta işimizin kalitesi laboratuarımızın prestijidir. Biz firma olarak şirketimizin prestijine zarar verecek hiçbir işe imza atmayız. Evet yurt içi ve yurt dışı işlerin yapıldığı çalışma yerlerini ayırdık. Bunun nedeni işlerin birbirine karışmasını istememizdi. Ben düzenli ve disiplinli çalışmaktan yanayım. Bu düşüncemin doğru olduğunu da zamanla gördüm.

Dentha Haber Ajansı: Diş teknisyenliği sektöründe işsizlik sorunu yaşandığı, yeni mezunların zaten dar olan piyasaya darbe vurduğu ve geçim sıkıntısı çekildiği yolunda görüşler aldık. Sektörde böylesi büyük bir kaos var mı?

Bektaş: Ben 1987′den bu yana diş teknisyenliği yapıyorum. Bu işe girdiğim günden şu güne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Siz disiplinli ve düzenli çalışır, işinizin kalitesinden ödün vermezseniz iş konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Dentha Haber Ajansı: Peki neden diş teknisyenleri böylesi bir hoşnutsuzluk ve maddi sıkıntı içinde. Siz yurt dışına bile hizmet veren aynı zamanda Türkiye içinde diş hekimlerine hizmet sunan bir firmasınız. Siz böylesine bir talep alırken neden meslektaşlarınız geçim sıkıntısı içinde yaşıyor.

“YURT DIŞINDA BÜYÜK BİR PAZAR VAR”
“DİŞ TEKNİSYENLERİ EĞİTİMSİZ”

Bektaş: Sorun meslektaşlarımızda değil. Sorun yönetimde. Ne bağlı bulunduğumuz oda. Ne de konu ile ilgili yetkili birimler sektörle yeteri kadar ilgilenmiyor. Yurt dışında büyük bir Pazar var. Bu pazara sahip olabilmek için çok güçlü yola çıkmak gerek. Bizde de bu güç yok. Bir kere yurt dışı ile iletişime geçecek eğitim seviyesine sahip değiliz. Bu işi uzun yıllardır yapan ve usta olan bir çok insan usta çırak ilişkisi içinde yetişiyor. Çoğunun yabancı dili yok. Dolayısıyla yurt dışı bağlantısı yapabilecek kapasiteye de sahip değil. Elbette üniversite mezunu gençlerimiz var ama onlar daha çok küçük ve işe düşündüğümüz kadar hakim değiller. Bu Pazar araştırmasının Odamız, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu yapılması gerek. Biz bireysel olarak ilgileniyor ve bir şeyler yapmaya çalışıyor. İyi kötü kazanıyoruz. Ama neden sadece biz kazanalım tüm meslektaşlarımın iyi şartlar altında yaşamasını ve iş sıkıntısı çekmemesini isterim.

Dentha Haber Ajansı: Yurt dışından iş alıp yapıyor sonra geri gönderiyorsunuz. Karşılaştınız zorluklar var mı?

“GÜLER MİSİNİZ ? AĞLAR MISINIZ”

Bektaş: Elbette var. Kimse bizim ne iş yaptığımız bilmiyor. Şu anda çalıştığım sistemin bilincinde değiller. Gümrükte çalışan adama yaptığım işi sanatımı anlatmaya kalksam anlamıyor. Aslında bu çok komik bir o kadar da trajik bir konu. Çünkü ben yurduma para kazandıracak bir iş yapıyorum ama yurdum bana gümrüklerde ve aklınızın ucuna bile gelmeyecek bir çok yerde zorluk çıkarıyor. Bazen gümrüğe yaptığım iş karşılığı alacağım paradan daha fazla para ödediğim zamanlar oluyor. Güler misiniz Ağlar mısınız?

Dentha Haber Ajansı: Yurt dışından size bir diş protezi yaptıran hekimin kazancı nedir? Hangi ülkelerden bu gibi talepler geliyor.

Bektaş: Yüzde yüz kazanıyor. Çünkü yurt dışında 100 euro vererek yaptıracağı protezi bana 25 euro üzerinden yaptırıyor. Bu büyük bir kardır. Dediğim gibi büyük bir Pazar var. bu cevherin bir an önce fark edilmesini umuyorum.Avrupa’nın bir çok ülkesinden talepler geliyor. Almanya’dan, Fransa’da, İngiltere’den. Benim şu anda görüştüğüm iki ayrı ülke var. Büyük bir ihtimalle yakın zamanda onlarla çalışmaya başlayacağım.

Dentha Haber Ajansı: Uzun vadede hedefiniz nedir?

Bektaş: Şu anda sahip olduğum iş hacmini üç katına çıkarmak uzun vadede planlarım arasında.

Dentha Haber Ajansı: Tunahan Genel Müdürü Fuzuli Bektaş’a teşekkür ediyoruz.


Dentha Haber Ajansı / 2004-05-13Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:37

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84