• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Fuar Yerine Gümrükte Sergilenecekler

Fuar Yerine Gümrükte Sergilenecekler

Türk Dişhekimlerinin 17 Mayıs’ta başlayacak kongresinde görücüye çıkmaya hazırlanan dental sektör gümrükte yaşanan sorun nedeni ile sıkıntılı günler yaşıyor. 20 Mayıs’ta başlayacak fuarda standtların boş kalmasından endişe eden firmalar seslerini duyuramamaktan yakındı.

Konu ile ilgili olarak TÜMDEF (Türkiye Medikal Dernekler Federasyonu) ve MASSİAD (Marmara Sağlık Sektörü İşadamları Derneği) Başkanı Y. Bülent Pozam, DİSSAD Başkanı Yusuf Arpaçıoğlu, Paşa Dental Genel Müdürü Hakkı Kara ile görüştük.

Yusuf Arpacıoğlu: Sağlık Bakanlığı’nın gümrüklere bir talimatı oldu. Bu talimatta yurda giren ürünlerde CE standart belgesi aranması istendi. Fakat bu talimat verilirken bir ayrım yapılmadı. CE standartı ‘bitmiş’ ürünlerde aranır. Ara ürünlerde CE standartı olmaz. Fakat gümrükler bunu tüm ürünlere uygulamaya başladı. Sonuç olarak her ürünün CE’si arandı ve gümrüğe giren her malda TSE ye gönderildi. Hali ile TSE’de korkunç bir yığılma oldu. TSE’nin olanakları bu yığılma ile başa çıkacak durumda değil. Var olan yoğunluğu karşılayamayan TSE’de onay almak için bekleyen mallarda korkunç bir yığılma meydana geldi.

Bülent Pozam: Bakınız muayene eldivenin ham maddesi Malezya’da çıkar. Malezya’dan dünyaya yayılır. Hepsinin CE’si vardır. Hepsi Avrupa’da serbest dolaşımda olan malzemelerdir. Bu malzeme Malezya’dan geldi diye bekletip testlere tabii tutmanın anlamı yok. Keza ABD’den gelecek olan bir çok malzeme aynı sisteme dahildir. Yani teknik dosya vereceksiniz. Anlatacaksınız. Ankara’dan TSE’ye gönderecekler. Laboratuarlar da incelemeye alınacak. Uygun görürlerse verecekler.

Hakkı Kara: Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Biz Avrupa’nın bekçiliğini yapıyoruz. AB üçüncü dünya ülkelerinden aldıkları ürünlere bire on katarak kendi etiketleri ile bizlere satıyor. Kendileri ticaret yapıyor. Biz onların kazançlarının bekçiliğini yapıyoruz. Bizim yaşadığımız sorunların hiç birini AB ülkeleri yaşamıyor. Maalesef bizde tam tersi uygulanıyor. Çünkü AB bu konuda rahat bir şekilde ithalatçının, firmanın, ilgili kişinin sözlü vermiş olduğu direktifleri doğrultusunda vatandaşına güveniyor. Bizde maalesef güvensizlik ortamı var. AB’de kişisel beyan yeterli, bizde maalesef tam tersi uygulanıyor.

Bülent Pozam, Yusuf Arpacıoğlu ve Hakkı Kara ile yapılan röpörtajların ayrıntısını yine sayfamızdan takip edebilirsiniz.

BÜLENT POZAM: “BÜROKRASİ VAR BUNU KOLAY KOLAY GEÇEMİYORSUNUZ“ 

TDB fuarına sayılı gün kala standlarda görücüye çıkacak ürünler gümrüklerden çıkış izni alamadı.

Konu ile ilgili görüştüğümüz TÜMDEF (Türkiye Medikal Dernekler Federasyonu) ve MASSİAD (Marmara Sağlık Sektörü İşadamları Derneği) Başkanı Y. Bülent Pozam konu ile ilgili sorularımız yanıtladı. Pozam “Fuarda sergilenecek malzemelerin instisnalar bölümündeki maddelere göre otomotik olarak geçmesi gerekiyor. Eğer bu ürünler gümrüklerden geçiş izni alamıyorsa bu yanlış bir uygulamadır” dedi.

Dentha Haber Ajansı: TDB’nin 17 Mayıs’ta yapacağı fuarda ziyaretcilerin beğinisine sunulacak bir çok ürün CE sertifikası nedeni ile gümrüklerde bekliyor. CE Sertifikası ile ilgili sorun kalmadığı yönünde basında haberler yer almıştı. Bu konu ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Y. Bülent Pozam: Basında son çıkan haberler CE belgesi ile ilgili sorun kalmadığını yazdı. Ama bu çözüm Uzak Doğu’dan gelen mallar için geçerli değil. CE konusu tam olarak düzeltilmiş değil. Avrupa ülkesine, Uzak Doğu’dan gelen bir malzeme ne şeklide çekilmesi gerekiyorsa, Uzak Doğu’dan Türkiye’ye gelen mallarda aynı şekilde çekilmeli.

Dentha Haber Ajansı: Bu güne kadar CE sertifikası ile ilgili neler yaptınız?

Pozam: Çalışmalarımızda CE sertifikasına çok önem verdik. Avrupa Birliği’nde üretilen bir malzemenin Türkiye’ye gelişinde büyük zorluklar çıkarıyorlardı. Bu zorlukları aşmamız gerekiyordu. Bu nedenle yapılan hataları gözler önüne serdik. Son Diş Ticaret Müsteşarlığı’nın yayınladığı tebliği ile bu düzeltildi. Uzak Doğu’dan ve Avrupa’dan gelen malzemelere aynı şartlar uygulanıyordu. Oysa AB’den ilgili tebliğleri getirdik. Sağlık Bakanlığı Almanyadan bizde Fransa ve İngiltereden. Hepsini bir araya getirip okuduk. AB’de serbest dolaşıma girmiş malzemenin CE taşıması halinde bunun bir pasaport niteliği olacağı görüldüğünde geçmesi gerektiğine dair itirazları yaptık. Buda sonuçlandı. Gördüler ki ithalatçılar haklıydı.Bu konuda yaşadığımız sıkıntılar rahatlatıldı. Ama Uzak Doğu’dan gelen malzemeler için bu sistemi uygulayamıyoruz. Bunu tespit etmeye çalışıyoruz. Ama bu hiç kolay değil.

Dentha Haber Ajansı: Malezya’da üretilen muayene eldivenleri Avrupa gümrüklerinde sorun yaşamıyor. Türkiye’de testlere tabi tutuluyor. Bu sizce doğru mu?

Pozam: Bakınız muayene eldivenin ham maddesi Malezya’da çıkar. Malezya’dan dünyaya yayılır. Hepsinin CE’si vardır. Hepsi Avrupa’da serbest dolaşımda olan malzemelerdir. Bu malzeme Malezya’dan geldi diye bekletip testlere tabii tutmanın anlamı yok. Keza ABD’den gelecek olan bir çok malzeme aynı sisteme dahildir. Yani teknik dosya vereceksiniz. Anlatacaksınız. Ankara’dan TSE’ye gönderecekler. Laboratuarlar da incelemeye alınacak. Uygun görürlerse verecekler.

Dentha Haber Ajansı: Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkı almış bir malzeme Türkiye sınırlarına gelince gümrüklerde sorun mu yaşıyor.

Pozam: Bir ürün Avrupa’da serbest dolaşıma girmiş yani Avrupa’ya ithal edilmişse o zaman Avrupa’dan tekrar Türkiye’ye gönderildiğinde otomatikman geçmiş olması gerekiyor. Avrupa’ya ithal edilmemiş serbest dolaşıma Avrupa’dan girmemiş yükleme Malezya’dan yapılıyorsa o zaman gümrükler TSE’ye gönderip incelemeye tabi tutuyor. Burada çok ciddi vergi kaybı var. Yani Türkiye ye Avrupa dışındaki ülkelerden gelen malzemenin çeşidine göre vergi alınması gerekiyor. Bu vergi ne oluyor Avrupa’ya kayıyor. Avrupa’daki ülkeler bu vergiyi alıyor. Türkiye’deki firmalarda Avrupa ülkeleri üzerinden bu malları getirerek vergi vermemiş oluyor. Türkiye bu açıdan büyük bir vergi kaybına uğrayacak.

Dentha Haber Ajansı: Sağlık Bakanlığı çalışmalarınızda size destek oluyor mu?

Pozam: Sağlık Bakanlığı ile çok iyi diyolog içindeyiz. Aslında Sağlık Bakanlığı engelleyici olmak istemiyor. Konumuz insan sağlığı olduğu için çözücü ve olumlu olmaya çalışıyorlar. Ama bir bürokrasi var bunu kolay kolay geçemiyorsunuz.

YUSUF ARPACIOĞLU: “CE STANDARTI BİTMİŞ ÜRÜNLERDE ARANIR“

DİSSAD Başkanı Yusuf Arpaçıoğlu gümrüklerdeki yığılmanın Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen talimatın yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını söyledi. CE sertifikasının bitmiş ürünlerde aranabileceğini sözlerine ekleyen Arpacıoğlu, ara ürünlerde CE aranması zaman kaybından başka bir işi yaramaz dedi.

Dentha Haber Ajansı: Gümrüklerde yaşanan bu yığılma nasıl oluştu?

DİSSAD Başkanı Yusuf Arpaçıoğlu: Sağlık Bakanlığı’nın gümrüklere bir talimatı oldu. Bu talimatta yurda giren ürünlerde CE standart belgesi aranması istendi. Fakat bu talimat verilirken bir ayrım yapılmadı. CE standartı ‘bitmiş’ ürünlerde aranır. Ara ürünlerde CE standartı olmaz. Fakat gümrükler bunu tüm ürünlere uygulamaya başladı. Sonuç olarak her ürünün CE’si arandı ve gümrüğe giren her malda TSE’ye gönderildi. Hali ile TSE’de korkunç bir yığılma oldu. TSE’nin olanakları bu yığılma ile başa çıkacak durumda değil. Var olan yoğunluğu karşılayamayan TSE’de onay almak için bekleyen mallarda korkunç bir yığılma meydana geldi.

Dentha Haber Ajansı: Ara mallar konusunda biraz daha açıklayıcı bilgi verir misiniz?

Arpaçıoğlu: Elektronik üretimi yapan firmalar, Uzak Doğu’dan çipler getiriyor. Dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde üretilen çipler de CE sertifikası yoktur. Türkiye’de bu ara üründe CE aranmaya başlandı. Tabi bu ürün TSE’de uzun süre kaldı. Yedek parçasını temin edemediği için üretimler durdu. Bu otomotiv yan sanayinde görüldü. AB menşeli mallarda CE damgası üzerinde varsa veya serbest dolaşım izni varsa onların gümrükten çekilmesine izin verildi. Fakat onun dışındaki ürünlerde bu biraz önce bahsettiğimiz şeyler gene arandı.

Dentha Haber Ajansı: Yığılmanın ekonomik durumu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Arpacıoğlu: Bugün ithalat ve ihracat yapan dev sektörlerimiz elektronik ve otomotiv gibi. Bunlarda ciddi anlamda sorunlar yaşıyor. Bizim sağlık sektörüne ait olan bazı ürünler vardır. Bu ürünlerin son kullanma tarihleri belirtilmiştir. En büyük kaybı işte bu ürünlerde yaşıyoruz. Çünkü bu ürün TSE ye gidişi ile çıkışı arasında yoğun bir zaman kaybına uğruyor. Ekonomik değeri kaybediliyor.

Dentha Haber Ajansı: DİSSAD olarak konu ile ilgili olarak ne gibi girişimlerde bulundunuz?

Arpacıoğlu: Dernek olarak gerekli temaslarda bulunduk. Gümrüklerde yaşanan yoğunluğun yanlış anlamadan kaynaklandığı dile getirdik. Bu sorunun çözüleceği yönünde bir takım açıklamalar yapıldı. Şu anda bekleme sürecine devam ediyoruz. Fakat fuara çok az bir zaman kaldı.

Dentha Haber Ajansı: TDB’nin konuya duyarlılığı nasıl?

Arpacıoğlu: TDB’de devletin yetkili birimleri ile toplantılar düzenledi. Bize yapılan açıklamanın bir benzeri onlara da söylendi. ‘Net anlaşılmayan bir takım etkenler düzeltilecektir’ dendi. Yalnız gözden kaçırılmaması gereken bir takım gerçekler var. Bazı taşlar yerinden oynadı. O taşların tekrar yerine oturması için zaman gerekiyor. Ekonomik kayıpları çok büyük. İhraç mallarda yükleme zamanında yerine getirilemediği gibi otomotiv sanayinde yedek parça gelişi de durdu. Ara mal olduğu için ve yedek parçaların olmamasından kaynaklanan bir takım servis hizmetlerinin yapılamaması var. Bu tabi küçük bir parça takacaksınız aracın yürüyüşünü sağlayacaksınız bunu takmayınca araç daha çok zarar görüyor.

Dentha Haber Ajansı: Gümrüklerde yaşanan bu yığılma ne gibi olumsuzlukları beraberinde getirir.

Arpacıoğlu: Kaçakçılık devreye giriyor. Türkiye’de bir malın sıkıntısı var gelemiyor dendiği zaman kaçakçıların ekmeğine yağ sürmüş oluyoruz. Yasal yollardan ülkeye girmesi sorunlu olan bir mal bu kez kaçak yollardan ülkeye alınmaya veya getirilemeye çalışılıyor. Siz ihracatınızı yapamıyor ve malınızı satamıyorsanız elbetteki bunun karşılığı vergidir. Fabrikalar kapanma noktasına geldi. Üç vardiya yapan fabrikalar tek vardiyaya indi. İstihdam adına bir kaybınız var.

HAKKI KARA: “DİSSAD, İTO ve TDB SORUNLARIMIZA İLGİSİZ KALIYOR” 

TDB fuarı için ABD’den getirdiği malzemeleri gümrüklerde yaşanan sorun nedeni ile çekemeyen Paşa Dental Genel Müdürü Hakkı Kara, “TDB fuarında sergileyecek ürün bulamayacağız, Boş yere hem zaman hem de para kaybediyoruz. Devlet vergi veren iş adamına güvenmiyor” dedi.

Dentha Haber Ajansı: TDB kongresine sayılı gün kaldı. Buna rağmen stantlarda sergileyeceğiniz ürünler hala gümrükte bekliyor. Yaşadığınız sıkıntıyı anlatır mısınız?

Hakkı Kara: Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Biz Avrupa’nın bekçiliğini yapıyoruz. AB üçüncü dünya ülkelerinden aldığı ürünlere bire on katarak kendi etiketleri ile bize satıyor. Kendileri ticaret yapıyor. Biz onların kazançlarının bekçiliğini yapıyoruz. Bizim yaşadığımız sorunların hiç birini AB ülkeleri yaşamıyor. Maalesef bizde tam tersi uygulanıyor. Çünkü AB bu konuda rahat. İthalatçının, firmanın, ilgili kişinin sözlü vermiş olduğu direktifler doğrultusunda vatandaşına güveniyor. Bizde maalesef güvensizlik ortamı var. AB’de kişisel beyan yeterli.

Dentha Haber Ajansı: Şu anda gümrüklerde ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?

Kara: Türk Standartları Enstitümüz, dünya standartlarında en son teknoloji ile çalışıyormuş gibi, dünyanın ve Avrupa’nın standartlarını kabul etmiyor. Mutlaka kendisi test edecek. Gereksiz ve yersiz bir şekilde bizden para talep ediliyor. TSE’nin ürünleri tahlil edecek ne araç ne gereçleri var. Bu yüzden gümrüklerde korkunç bir yığılma oluyor. Bu bize özgü çıkarılan bir sorun. Ben vergi veren ülkesine para kazandıran bir iş adamıyım. Sokaktaki insanımı da düşünürüm. ABD Kalite Enstitüsü bütün dünya ülkelerinin üzerinde test yapan bir kuruluştur. Oradan onay almış, yani Avrupa Birliği’nin uygun gördüğü CE sertifikası olan bir ürün için niye böyle bir zorluk çıkarılıyor anlamış değilim.

Dentha Haber Ajansı: Kongreye kadar ürünlerinizi gümrüklerden çekememe durumunuz var mı?

Kara: Elbetteki böyle bir sorun var. TDB’nin kongresinde açacağımız standlar boş kalacak. Ürün koyamayacağız. Firmam ABD’den dünyanın en son gelişmiş ürünlerini ithal ediyor. Maalesef bizim makamlarımızca bu kabul görmüyor. Gereksiz ve yersiz bir şekilde ardiye paraları veriyoruz. Ürünü geri göndersek bir sıkıntı, göndermesek bir sıkıntı. Sorunumuzu İstanbul Ticaret Odası’na da bildirdik. Sanayi dalında bu sorun aşılmış. Kurumlardan CE standart belgesi aranmıyor. Maalesef bizim ticaret odamız, DİSSAD’ımız ilgili derneklerimiz buna çok duyarsız kalıyor.

Dentha Haber Ajansı: TSE yetkilileri ile sorununuz hakkında görüştünüz mü?

Kara: Geçtiğimiz gün TSE Müsteşarı ile görüştüm. Benden teknik dosya istedi. ‘Beyefendi’ dedim. Teknik dosyada amaç nedir ?. Bana verdiği cevap çok ilginçti. ‘Biz bilmiyoruz. Onu sizin firmanıza yazın firmanız bize bildirir’ dedi. Bu demek oluyor ki firma çamur gönderse bunlar kabul edecek.

Dentha Haber Ajansı: Bu işleyişin devletimize ne gibi zararları var?

Kara: Bu uygulama kaçakçılığa da çanak tutmak anlamına gelir. Zaten şu anda gümrüklerde bekleyen ürün fiyatı 3.5 milyon dolarlarla ifade ediliyor. Buda şu demektir ülkemiz 700 milyon dolar vergi kaybediyor.

Dentha Haber Ajansı: TDB’nin konuya bakış açısı nedir ? Sorunlarınızdan haberdar mı?

Kara: Maalesef TDB’nin de bu konuda duyarsız kaldığını düşünüyorum. Bu camianın ortak sorunudur. Sorunumuzu derdimizi anlatacağımız bir kurum ve kuruluş bulamıyoruz. Bulsak da ‘kanun böyle’ deniyor. Bu gidişle diş hekimliği sektörü kalitesiz ürünlerle çalışmak durumunda kalacak. Yada malzeme bulamayacak.


Dentha Haber Ajansı / 2004-05-13Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:36

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84