• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Kurslara Ciddi Talep Var

Kurslara Ciddi Talep Var

İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İnci Oktay Türkiye genelinde yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Özellikle serbest dişhekimlerinin hastalarından gelen “Dişlerimi nasıl korurum? ” sorusu muayenehane hekimlerini çok düşündürüyor… Gelişen toplum bilinci, hastalıkların değişen seyri; beraberindeki çözüm önerilerini de değiştiriyor. Örneğin diabetli hastaların toplumda yaygın görülmesi “Dişi çek yerine protezi yap” anlayışı artık eskide kalmış… Günümüzde gecikmiş uygulamalarda bile koruyucu tedavi uygulanabilir hale gelmiş… Hekimler bu tür yenilikleri kurslarla almayı, toplum ağız ve diş sağlığı çalışmalarını öğrenmeyi istiyorlar. Dentha Haber Ajansı olarak 30 yılını Türkiye’nin tek Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Bölümüne adamış Bölüm Başkanı İnci Oktay ile bu konuda ki söyleşisini ve ilgili görüşlerinin ilk bölümünü yayınlıyoruz.

Dentha Ajans Türk Dişhekimliğinin mezuniyet sonrası koruyucu eğitimine önem vermeye devam edecek. Bu yönde üniversite özel kuruluş Milli Eğitim Bakanlığı, odalar, dernekler ve tüm bileşenleri online olarak bu hizmetimize davet ediyoruz.

Dentha Haber Ajansı: Bölümünüzü kısaca tanıtır mısınız?

Prof. Dr. İnci Oktay: 30 yıldır toplum ağız ve diş sağlığını hedef alan çalışmalar yapıyoruz. Toplum Ağız ve Diş Sağlığı bölümünde üç öğretim üyesi bulunuyor.

Dentha Haber Ajansı: Çalışmalarınızda destek aldığınız kurum yada kuruluşlar var mı?

Oktay: Biz çalışmalarımızı sadece üniversitelerde yürütmüyoruz. Türk Dişhekimliği Odaları, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışmalarımız var. Çalışma alanımızın bir tanesini ‘ulusal sağlık politikaları’ oluşturuyor. Bu alanda da Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak raporlarımız bulunuyor. Sunduğumuz hizmetin çocukların ağız ve diş sağlığını iyileştirmek açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Dentha Haber Ajansı: Bilecik’te beş yıl süren Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Projesini yürüttünüz. Bu konu ile ilgili bilgi verir misiniz?

Oktay: Bileçik’te beş yıllık bir çalışma yürüttük. Bu projeye Türkiye’deki sağlık sistemine bir örnek olsun diye başladık. Amacımız gerektiğinde etkinliği ispat edilmiş bir modelle Türkiye’nin her yer yerinde yaygınlaştırılabilecek bir program ortaya koymaktı.

Dentha Haber Ajansı: Yeni programlarınız ve çalışmalarınız var mı?

“ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR PROJESİ BAŞLIYOR”

Oktay: İstanbul’da bütün zihinsel engelli çocukları kapsayan benzer bir projeye daha başlıyoruz. Bu projeyi İstanbul Dişhekimleri Odası, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi ile birlikte yürütüyoruz. Konu ile ilgili eğitim sağlık broşürleri hazırlanıyor. Diabetli hastalarda ağız diş sağlığı ile ilgili bir grubumuz var. Bu hastalar ile ilgili de broşürler hazırlanıyor. Onun dışında gebelerde ağız ve diş sağlığı gibi gruplarla da yeni projeler devam ediyor. Öte yandan Marmara Dişhekimliği Fakültesi ile birlikte yürüttüğümüz, ‘sağlığı geliştiren okullar projesi’ var. Önümüzdeki yılların başında onun uygulamaya geçilmesine başlayacağız. Bu ve benzeri bir çok projeye imza atmaya devam ediyoruz.

Dentha Haber Ajansı: Avrupa Birliği hibe programına proje götürdünüz mü?

Oktay: Zihincel engelli çocuklar için yapmayı düşündüğümüz projeyi Avrupa Birliği’nin hibe programına gönderdik. Desteklenip desteklenmeyeceği bu günlerde belli olacak. Oradan bir destek alamazsak bile bu konuda bizi yalnız bırakmayacak kuruluşlar bulmak konusunda sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum.

Dentha Haber Ajansı: Dünya Sağlık Örgütü ile çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Bu konu ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

“DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜYLE ÇALIŞIYORUZ”

Oktay: ‘Türkiye’de ağız ve diş sağlığı durum analizi’ bu çalışmayı Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yapmıştık. Analiz sonuçları da Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfalarında yayınlandı. Ayrıca Bilecik çalışmasında da Dünya Sağlık Örgütü’nden bir miktar destek almıştık. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2000 yıllık hedeflerinden bir tanesi ilk öğretim okullarında eğitim alan öğrencilerin, sağlığı geliştiren okullarda eğitim almasıydı. Bu hedefe yönelik yine bir okul sağlığı yeni bir ağız diş sağlığı programı geliştirdik.

Dentha Haber Ajansı: Serbest çalışan dişhekimlerine yönelik kurslar düzenliyorusunuz. Bu kapsamda çalışmalarınız nasıl devam ediyor?

Oktay: Serbest dişhekimlerine vermek istediğimiz en temel yaklaşım, koruyucu hekimlik uygulamalarını muayenehane pratiğine entegre etmeleri, hastalara hem tedavi edici hem de koruyucu hizmeti bir arada vermeleridir. Ülkemizde sağlık mesleğine sahip olan herkes sadece kendisinden değil toplumdan da sorumludur. Bu nedenle dişhekimlerinin toplumsal problemlerde yer alması gerektiğini düşünüyorum. Dişhekimlerinin topluma yönelik koruyucu sağlık eğitim çalışmalarına katılmasının yararlı olduğunu düşünüyoruz.

Dentha Haber Ajansı: Dişhekimlerine yönelik verdiğiniz bu kurslara katılım oranı nasıl?

Oktay: Bu konuda ciddi bir talep var. Geçen sene İDO’da 3 sağlık eğitim kursu açtık 150 kadar meslektaşımız bu kurslara katıldı.

Dentha Haber Ajansı: Prof. Dr. İnci Oktay’a teşekkür ediyoruz.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-30Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:28

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84