• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Prof. Dr. Necat Tuncer Eğitim Süreciyle İlgili Soruları Yanıtladı

Prof. Dr. Necat Tuncer Eğitim Süreciyle İlgili Soruları Yanıtladı

İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi bünyesinde dişhekimi klinik yardımcısı yetiştiren Total ve Parsiyel Protez Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necat Tuncer, öğrencilerinin eğitim sürecini anlattı. Prof. Dr. Necat Tuncer ayrıca mesleki sorularımızı da yanıtladı.

Dentha Haber Ajansı: Protez ve Ağız Diş Sağlığı Programını tanıtır mısınız?

Prof. Dr. Necat Tuncer: Okulumuz 1997-1998 eğitim-öğretim yılı içerisinde faaliyete başladı. Amacımız ‘klinik dişhekimliği yardımcısı’ yetiştirmektir. Sağlık Meslekleri Yüksek Okulu bünyesinde 2 yıllık ön lisans olarak öğrencilerimizi eğitiyoruz. Öğrencilerimizin haftalık 32 saat teorikleri var. 82 saat de pratik ders yapıyorlar. Bu derslerin 60 saatlik bölümü İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi kliniklerinde uygulanıyor. Öğrencilerimiz dişhekimliği ile ilgili tüm bilim dalları ile ilgili konularda bilgilendiriliyorlar. Hem pratik hem teorik olarak.

Dentha Haber Ajansı: Kaç öğrenciniz var? Kontenjan sorunu yaşıyor musunuz?

Tuncer: 1997-1998 yılında 20 öğrencimiz vardı. Başarılı bir eğitim dönemi geçirdik. Okulumuzdan mezun olan 20 öğrenci iş bulmak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadı. Fakat ilerleyen süreçte kontenjan artışı oldu. Asıl önemli olan yeterli sayıda öğrenci alıp onları en iyi şekilde mesleğe ve hayata hazırlamaktır.

“BANA KAÇ ÖĞRENCİ YETİŞTİREBİLİRSİN DİYE SORMUYORLAR”

Dentha Haber Ajansı: Gereksiz kontenjan artışı için neler yapılabilir öneriniz nedir?

Tuncer: Bu konuda ‘Devlet Planlamaya’ çok iş düşüyor. Üniversitelerdeki kontenjan artışlarının plansız ve programsız yapılması yarar değil zarar getirir. Kontenjan sayısı artırılacaksa Türkiye’nin ihtiyacına göre ayarlanmalı. Benim şu anda bu bünyede kaç öğrenci yetiştirebileceğimi kimse gelip bana sormuyor. Usulen soruluyor. Fakat verdiğim cevap dikkate alınmıyor. Sonuçta 20 kişilik sınıfımız 60 kişiye çıktı. Çabalarım sonucu bu 60 kişilik sınıfı 40 kişiye indirdim. Aslına bakarsanız 40 kişi bile fazla. Ama biz elimizden gelen en iyi eğitimi yine öğrencilerimize veriyoruz.

Dentha Haber Ajansı: Okulunuzdan mezun olan öğrenci yeterli mesleki eğitim sürecinden geçiyor mu? Sizce verilen eğitim yeterli mi?

Tuncer: Diş Protez Teknisyenliği açısından ele alınacak olursa mezun olur olmaz laboratuarlarda aktif olarak çalışabilecek gibi görünmüyorlar. Yalnız burada gözden kaçmaması gereken bir detay var. Hangi meslek grubuna ait olursa olsun okuldan yeni mezun olan bir öğrencinin mutlaka bir asistanlık süreci geçirmesi gerekiyor. Bu dişhekimliği fakültesinden mezun olan bir dişhekimi için de geçerli, avukat için de geçerli.

Dentha Haber Ajansı: İki yıllık ön lisans programı sizce yeterli mi? Eğitimin dört yıla çıkarılmasında ne gibi sakıncalar var?

“BİLGİYİ NE KADAR VERECEĞİNİZİ İYİ BİLMELİSİNİZ”

Tuncer: Diş teknisyeni yetiştirmek maddi güce dayanıyor. İki yıllık programla dört dörtlük bir diş teknisyeni yetiştirmek mümkün değil. Geniş bir süreye yayıldığı zaman da ön lisanstan lisans durumuna yükseliyor. Nerdeyse diş hekimi gibi oluyor. İki yıllıklara daha fazla eğitim verecek olursanız, sahte dişhekimi olayı ortaya çıkıyor. Bu da diş hekimliği sektörü için çok tehlikeli. Şu anda dişhekimi olmadığı halde ağızda çalışan sahte dişhekimleri var. Bu tehlike ağız ve diş sağlığı programı için de geçerli. Çünkü bilgiyi ne kadar vereceğinizi iyi bilmelisiniz. Üç senelik bir program olsa daha iyi olur. Ancak şu an için bu mümkün değil. Çünkü üç seneye döndüğü zaman ön lisans programı olmaktan çıkıyor. Burası ara insan yetiştirmek için kuruldu.

Dentha Haber Ajansı: Fakülte bünyesinde verilen eğitimin bir benzeri de çıraklık eğitim merkezlerinde veriliyor. Çıraklık eğitiminden geçen bir diş teknisyeni ile okulunuzdan mezun olan bir diş teknisyeni arasında ne gibi farklılıklar var?

Tuncer: Çıraklık merkezini çalıştıranlar usta-çırak ilişkisi içinde yetişmiş insanlardır. Üniversitenin onlara verdiği herhangi bir destek yok. Tabi ki usta-çırak ilişkisinde yetişen bir insan en iyi eğitimin ustadan alınabileceğini düşünecektir. Bu nedenle yetiştikleri öğrencilerin iyi olduğunu düşünüyorlar. Ama açık söylemek gerekirse dünyadaki uygulama bu işin bilimsel bir ortamda yapılmasının doğru olduğunu söylüyor. İş sadece laboratuarlarda verilen eğitimle bitmiyor. İş sadece üretim değil. İnsan sağlığını ilgilendiren bir konu üzerinde çalışıyorsanız konu ile ilgili hem bilimsel hem de teorik bilgiye sahip olmanız gerek. Çıraklık eğitim merkezlerinde bilimsel detayların yeteri kadar verildiğini düşünmüyorum. Bu neticede biomekanik bir unsurdur.

Dentha Haber Ajansı: Fakültenizden mezun olan öğrenciler yasal olarak tanınıyor mu? Mezun olduktan sonra iş yeri açmakta bir sorun yaşıyor mu?

Tuncer: Dişhekimliği klinik yardımcısı diye bir meslek bilinmiyor. Böyle bir meslek yok görünüyor. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olan bütün öğrencilere ‘Sağlık Teknikeri Diploması’ veriyoruz. Kadrolar da sağlık teknikeri olarak açılıyor. Diş teknisyenliği programından mezun olan bir öğrenci hem laboratuarda çalışabilir ve laboratuar açabilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu şu ki; dişhekimi klinik yardımcısı olarak mezun olan bir öğrenci sadece devlet veya özel sektöre bağlı kliniklerde yada muayenehanelerde çalışabilir. Bunların Dişhekimliği muayenehanesi açma hakları yok.

Dentha Haber Ajansı: Sağlık Bakanlığı’nın gündeme getirdiği fakat henüz yasallaşmayan Vakıf ve derneklere özel polikilinik açma yetkisi konusunda ne düşünüyorsunuz?

“VAKIF VE DERNEKLERİN CİDDİYETİNE BAĞLI”

Tuncer: Vakıf ve derneklerin poliklinik veya hastane açabileceklerine dair bir takım duyumlar var. Ama henüz yürürlüğe girmiş değil. Yalnız bu konu sadece dişhekimliği ile ilgili değil Türkiye’deki tüm sağlık sektörünü ilgilendirecek bir gelişme. Böyle bir kararın alınıp alınmadığını net olarak bilmiyorum. Bu uygulamanın ne iyi ne de kötü olabileceğini söyleyebiliriz. Vakıf ve derneklerin ciddiyetine bağlı bir şey. Dişhekimleri odaları ve Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulama hayata geçerse, güçlü denetim mekanizması kullanması gerekiyor.

Dentha Haber Ajansı: PAGD Derneği’nin başkanısınız. Siz de dernek olarak yasaların size verdiği hakkı kullanmayı düşünür müsünüz?

“BİZ HALKI BİLİMSEL YÖNDEN AYDINLATMAK İSTİYORUZ”

Tuncer: Gündemimizde böyle bir konu yok .Bu o kadar kolay bir şey değil. Belli bir altyapı lazım. Mütevazi bir derneğin böyle bir yapılanmaya girmesi maddi anlamda kolay değil. Üyelerin çoğu üniversitede görevli olan insanlar. Biz halka hizmeti bilimsel anlamda düşünüyoruz. Bire bir tedavi ile değil. Halkı aydınlatacak çalışmalar yapmak istiyoruz. Kendi sektörümüzdeki mezun dişhekimlerini aydınlatmak ve kongreler yapmak şeklinde düşünüyoruz. Ama bir klinik açıp halka ağız ve diş sağlığı hizmeti verelim diye düşünmedik. İlerde böyle bir şey olur mu bilmiyorum.

Dentha Haber Ajansı: Dişhekimleri gerek mesleki gerek politik çevrede hak ettiği yerde mi? Değilse neler yapılması gerek, öneriniz nedir?

Tuncer: Bu bir süreç meselesi. TDB’nin kuruluş tarihi eskiye dayanmıyor. Evet bugün itibari ile mesleki anlamda biraz geri planda kaldığımız doğrudur. Fakat zamanla taşların yerine oturacağını düşünüyorum. Ama burada bizi temsil eden insanlara çok iş düşüyor. TDB’nin 50 yıllık çalışma sürecine baktığımda çok yol kat ettiğini görüyorum. Çünkü başından beri arkadaşlar özveri ile çalıştı. Yalnız politik arenada kendimizi göstermemiz gerekiyor. Mecliste 6 tane dişhekimi var. Daha fazla olmalı.

Dentha Haber Ajansı: Prof. Dr. Necat Tuncer’e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-30Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:27

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84