• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
İstanbul İl Sağlık Müdürü Erman Tuncer’le Söyleşi

İstanbul İl Sağlık Müdürü Erman Tuncer’le Söyleşi

İstanbul Dişhekimleri Odası’nın (İDO) 10. Genel Kurulu’nda Dentha Haber Ajansı mikrofonlarına konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, Dişhekimliği sektörüne yönelik soruları cevaplandırdı.

Dentha Haber Ajansı : Dişhekimi olduğunuz için il sağlık müdürü olamayacağınız yönünde görüş bildiren kesimler var. Bu görüşe karşılık düşünceniz nedir?

“ÖNEMLİ OLAN MAKAM DEĞİL YAPILAN İŞTİR”

Prof. Dr. Erman Tuncer: Dişhekiminin il sağlık müdürü olup olamayacağı konusunda bir takım görüşler var. Dişhekimi bakan yada müsteşar olabiliyor. Söz konusu il sağlık müdürlüğü olunca tartışmalar ve farklı görüşler ortaya atılıyor. Önemli olan o yada bu makamı işgal etmek değil, yapılması gereken, verilmesi gereken hizmeti en iyi şekilde vermektir. Biz arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiğince çalışmaya ve görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz.

Dentha Haber Ajansı: Dişhekimleri Türkiye’de nasıl bir statüye sahip. Hak ettikleri değeri görebiliyorlar mı?

“DİŞHEKİMLERİ PARAMEDİKAL SINIFTA GÖRÜLÜYOR”

Tuncer: Türkiye’de dişhekimleri paramedikal sınıfta görülüyor. Bu görüşü değiştirmek bizim elimizde. Odalarımız ve diş hekimlerimizin kaçak çalışan sahte dişhekimlerine karşı bir zaferi oldu. Dişhekimleri bu kazanımdan sonra mesleki anlamda çağdaş çalışmalar yapar ve zaten yukarılarda olan mesleki onuru daha yükseğe taşımayı başarırsa diğer tıp mensubu kişiler gibi hiçbir ayrıma tabi tutulmadan başarılı bir tablo çizebilirler.

Dentha Haber Ajansı: Genel kurula konuşmacı olarak katılan Metin Gürsan, Sağlık Bakanlığı’nın elinde olan denetim mekanizmasının İstanbul dişhekimleri Odası’na verilmesini öngören bir teklif sundu. Sizin bu konuya bakış açınız nedir?

“BAKANLIK YETKİSİNİ BAŞKA KURUMLA PAYLAŞMAZ”

Tuncer: Ben olayı lokal ve teknik olarak biliyorum. Türkiye’de sağlığa destek veren kim varsa onun yanında olmak gerekir. İstanbul Valiliği usulsüz çalışanlara kapatma cezası veriyor fakat düzenlemeden hemen sonra açılmasını da geciktirmiyor. İDO bizim en büyük yardımcımız. Kanunsuzluklara karşı oda ile bir dayanışma içindeyiz. İstanbul’daki İl Sağlık ayağında sorumlu olan makam Sağlık Bakanlığı’dır. Onun için bakanlık kendi yetkisini başka bir kuruluş ile paylaşmak istemez. Ama bu kuruluşların önerilerini ve isteklerini dikkate alır.

Dentha Haber Ajansı: TDB ile Sağlık Bakanlığı arasında geçtiğimiz aylarda bir toplantı oldu. Sağlık Bakanlığı toplantıda TDB’yi memnun edecek açıklamalarda bulundu ardında yine sektöre zarar verecek uygulamaları yasal zemine taşımaya devam etti. KTÜ açılan Dişhekimliği fakültesi örneğinde olduğu gibi. Sağlık Bakanlığı’nın bu tavrını onaylıyor musunuz?

“ORTAK BİR UZLAŞMA ZEMİNİ ARANABİLİR”

Tuncer: TDB mesleğimiz açısından önemlidir. Elbette ki bakanlık ve hükümet tarafından hazırlanan bazı düzenlemeler iyi niyetle hazırlanmıştır. Ama bunların mutlaka tartışılması gerekir. Sivil kitle örgütlerini temsil eden kimseler bilgili ve konu ile ilgili olumlu yapıcı ve gerçekten vatana ve millete yararlı yönlendirme yapacak kimselerdir. Bu tip uygulamalarda bunların mutlaka etkin bir rolü olmalıdır. Bakanlık ve hükümet nezdinde bir karar alınmadan önce bu ve benzeri kuruluşların fikri alınmalıdır. Çünkü herkes iyi niyetlidir. Önemli olan halkın sağlığını mutlu etmektir. TDB meslektaşlarının çıkarlarını savunan bir örgüttür. Sağlık Bakanlığı da işçilerinin çıkarlarını düşünür. Durum böyle olunca ortak bir uzlaşma zemini aranabilir.

“BAKANLIK DEĞİL! ‘YÖK’ İKNA EDİLMELİ”

Dişhekimliği fakültelerinin sayısı ihtiyaçtan fazladır. Açılan her fakülte yeni işsizler ordusu doğurur, bunun önüne geçmek gerekir. Yalnız şunu göz ardı etmemek lazım. Türkiye’de yeni diş hekimliği fakültelerinin açılmasına Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) karar verir. Fakültelerin ve kontenjan sayısına ise Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) karar verir. YÖK bu fakülteyi açmayı uygun görmüştür. Bence bu konu ile ilgili mücadeleyi YÖK nezdinde yapmak gerekir. Türkiye’de yeni dişhekimliği fakültelerinin gereksizliği konusunda ikna edilmesi gereken kurum bence YÖK’tür. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’nın politikasında koruyucu hekimlik ön plana çıkmıştır. Genel dişhekimliği etkin bir biçimde uygulanacak olursa bizim potansiyel hasta sayımızda ciddi bir azalma meydana gelecek. Bu planı yapan insanların bu konuyu göz ardı etmemesi lazım.

Dentha Haber Ajansı: Sivilleşme, özelleşme ve yerelleşmeye önem verdiğinizi söylediniz. Bu üç detayı açıklar mısınız?

“ÖZELLEŞME, SİVİLLEŞME,YERELLEŞME”

Tuncer: Evet sivilleşme, özelleşme, yerelleşme çok önemlidir. Sivilleşmede şuna önem veriyoruz. Sivilleşme demokrasimizin bir şerbetidir. Kamu oyunun bazı meselelerde çok dikkatli olması gerekir. Bunun içinde sivil kitle örgütlerinin olması gerek. Sivil kitle örgütlerinin bence en güzel yanı, gönüllü hareket olmasıdır. Yani toplumdaki belli başlı sorunları belirli insanların destekleri ile çözeriz. İDO mesleğimizin en etkin kuruluşudur. Bu ve benzeri kitle örgütlerinin desteklenmesi ve etkin hale gelmesi gerekmektedir.

Türkiye’deki personel rejimi ile verimli bir şekilde çalışmak mümkün olmuyor. Hizmeti dışardan aldığımız zaman çok daha yararlı olduğunu görüyoruz. Bu yüzden özelleştirmeye önem veriyorum. İşsiz dişhekimi sayısında artış var. Bizim arzumuz Sağlık Bakanlığının ağız ve diş sağlığı hizmetlerini muayenehanelere vermesidir. Yine bakanlık bünyesinde kurulacak bir denetim mekanizmasının da etkin bir biçimde kontrol içinde olması da gereklidir. Bakanlık bütçe uygulama talimatı çerçevesi içerisinde gerekli ödemeyi yapsın. Böylece hem muayenehanelerimizi işsiz konumdan kurtarmak hem de hasta memnuniyetini sağlamak bizim memnuniyet verecek bir gelişme olacaktır.

Yerelleşmeden ise şunu ifade etmek istiyorum. Bugünkü bürokrasi hantal bir hale gelmiştir. Her türlü atama, tayin, ruhsat işlemlerini Ankara’dan geldiği için iş kaybına sebebiyet veriyor. Bizim arzumuz bu işlemlerin yerel yönetimlere valilere bırakılmasıdır. Böylece işlem daha kısa ve daha çabuk çözüme kavuşur.

Dentha Haber Ajansı: İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer’e gazetemize yaptığı açıklamalardan dolayı teşekkür ediyoruz.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-26Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:23

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84