• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
İçerik Aynı Fiyat Farklı

İçerik Aynı Fiyat Farklı

Avrupa Birliği Uyum çalışmaları doğrultusunda ilaç fiyatlarında yapılan ucuzlama ve tasarruf düzenlemelerinin yönetmeliklere ve kararlara yansıması sorunlara neden oldu.

İlaçta ucuzluk adı altında yapılan düzenlemeler, ilgili kurumlara bütçe avantajı sağlamak için düzenlenmişti. Bütçe avantajını hedefleyen bu uygulama beraberinde pahalı ilaç grubunun satışını arttırırken, dişhekimliğinde kullanılan gargaralar da bu çarpık uygulamadan nasibini aldı.

Etkileri ve yan etkileri olan ağız gargaraları doktor kontrolunde kullanılması gerekli olan ilaç grubuna girdiği halde recetesiz satılmasına Sağlık Bakanlığı İlaç Ruhsat Şubesi’nde ki yetkiler de anlam veremedi.

Reçeteli satılan Tantum gargara içerik olarak Benzidamin HCI ihtiva ediyor. Aynı firma tarafından üretilen gargaranın içerik özelliği aynı olan spreyi reçetesiz olarak satılmaktadır.

İstanbul’da üretim yapan Santa Farma Firması’nın ürettiği ve aynı kimyasal içeriğe sahip bu iki ürünün KDV oranı yüzde 8’de kalıyorken aynı içeriğe sahip Abdi İbrahim Firması’nın İstanbul’da üretilen Tanflex gargara ve spreyi ise yüzde 18 KDV oranı ile adeta cezalandırılmakta; üretim yerleri ve içerikleri aynı olan Delta Vital firmasının Andorex gargarası reçetesiz satılmaktadır.

Türk Dişhekimliğinin cerrahi ve periodontoloji branşlarını yakından ilgilendiren Benzidamin HCI ve Benzidamin HCI Klorheksidin Glukonat içerikli bu tür ilaçların endikasyonları kullanım dozları ve şekilleri aynı olduğu halde farklı KDV’lere ve receteli- reçetesiz kapsamına sokularak uygulamaya alınmaktadır.

Türkiye genelinde 20.000 dişhekimini 30.000 eczacıyı ilgilendiren bu uygulama üzerine yaptığımız haber araştırmasında fiyatların da farklılık gösterdiği ortaya çıktı.

Ankara’da üretim yapan Drogsan Firması’nın ürettiği Kloroben gargara yüzde 18 KDV ile reçetesiz (17.04.2004) 11.475.000 satılırken, İstanbul’da üretilen Delta Vital Firması’nın Andorex gargarası yüzde 18 KDV ile (17.04.2004) 6.500.000 TL’sına satılmaktadır.

Bugünlerde oldukça yoğun günler geçiren Sağlık Bakanlığı Ruhsat Şubesi’nin konu ile ilgili alacağı tutum ilgili çevrelerce merakla bekleniyor.


Dentha Haber Ajansı 2004 / 2004-04-19Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:07

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlıklı Yaşam HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84