• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Devlet Hastaneleri SSK’lılara Açıldı

Devlet Hastaneleri SSK’lılara Açıldı

SSK’lılar artık devlet hastanelerinde tedavi olabilecek. Sağlık Bakanlığı ve SSK’ya bağlı sağlık kuruluşlarının ortak kullanımını öngören protokol imzalandı.

Kamu sağlık kuruluşlarının ortak kullanımına yönelik ”Sağlık Bakanlığı-SSK Ortak Sağlık Hizmetleri Protokolü”, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından imzalandı.

Murat Başesgioğlu, “Kamu Sağlık Kuruluşlarının Ortak Kullanımı Projesi”nden, sosyal güvenlik kapsamındaki bütün vatandaşların yararlanma imkanına sahip olacağını bildirdi.

SSK Okmeydanı Hastanesi’nin Konferans Salonu’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Sağlık Bakanı Akdağ, tarihi bir gün yaşandığını vurguladı.

”Ertelenemez bir ihtiyaç olan sağlığın ülkemizde verilen hizmetler noktasında bütünlüğünü sağlamak açısından Hükümetimiz bir karar almıştır” diyen Bakan Akdağ, bu karar doğrultusunda birkaç aydan bu yana her iki bakanlığın ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu anlattı.

Türkiye’de sağlıkla ilgili kamu kaynaklarının kısıtlı olduğunu belirten Akdağ, bu kısıtlılık nedeniyle fiziksel, mekansal ve insan kaynakları açısından hizmette kaliteli bir sunum yapmanın zorlaştığının herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Türk halkının bu durumu olumsuz biçimde yaşadığını ifade eden Bakan Akdağ, tüm bu kaynakları çok kısa bir sürede tamamen yeterli hale getirmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

Recep Akdağ, ”Ancak bir taraftan kaynak yeterliliğini sağlamak için gayret ederken, diğer taraftan kaynakların ortak ve verimli kullanımını sağlamak son derece önemlidir. Bu proje, verimliliğin ve akılcılığın ortak bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır” dedi.

Yan yana iki hastanenin birinde boş hasta yatakları bulunurken, diğerinde uzun bekleme listeleri olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Akdağ, ”Bugün alınan bu kararla SSK sağlık kuruluşu, Sağlık Bakanlığı sağlık kuruluşu ayrımı tamamen ortadan kaldırılmaktadır” diye konuştu.

Önceki hükümetler döneminde de yapılan protokollerde ortak hizmet verilmeye çalışıldığını, ancak protokollerdeki kısıtlamalar nedeniyle gerekli sonuca ulaşılamadığını ifade eden Akdağ, bugün imzalanan protokolle, SSK’lı hastaların Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm kuruluşlardan yararlanacağını kaydetti.

Akdağ, sistemin, sağlık ocakları başta olmak üzere dispanserler, ana-çocuk sağlığı merkezleri gibi birinci basamak sağlık hizmetlerini halkın hizmetine sunduğunu anlatarak, Türk halkından öncelikle birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvurmalarını istedi.

Hastaların önemli bölümünün tanı ve tedavilerinin buralarda yapılması durumunda hastanelerdeki yığılmaların ortadan kalkacağını vurgulayan Akdağ, sistemin işleyişinde SSK’lı hastalar açısından büyük bir rahatlama oluşacağına inandıklarını söyledi.

Bakan Akdağ, şöyle devam etti:

”Ortada bir yeni doğum hadisesi var. Dolayısıyla her doğum beraberinde bazı sancılar getirir. Bu sancıları halkımızla birlikte aşacağımıza inanıyoruz. Mutlaka sistemin başlangıç günlerinde aksayan ufak tefek noktalar ortaya çıkacaktır. Ancak bakanlıklar olarak, bu aksaklıkları birlikte ortadan kaldırmanın yollarını birlikte arayacağız.”

Öteden beri SSK hastanelerinde yığılmalar olduğunu belirten Akdağ, ”Bu proje, insana hizmet mantığıyla yola çıkan, hedefine Türk halkını koymuş bir projedir” dedi.

Recep Akdağ, konuyla ilgili olarak İstanbul’da birinci basamak sağlık hizmeti geliştirmek için hizmet verecek poliklinik sayısını 315′ten 540′a çıkardıklarını, bu ayın sonunda da bu sayının 740′a ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.

Konuyla ilgili Sağlık, Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları’nda görevli tüm bürokratlara ve hastanelerin başhekimlerine teşekkür eden Akdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

”Bu uyum o kadar üstün bir noktaya ulaştı ki, Sağlık Bakanlığı’na ait hastanelerimiz ile SSK’ya bağlı hastanelerimiz arasında ‘kardeş hastaneler’ kavramı geliştirdik. Dinamik olarak aksayan noktaları kısa sürede halledebilmek için bu kardeş hastanelerimiz, birbirlerine yardımcı olacaklardır.

Hedefine insanı koymuş bir partinin, hedefine ‘önce insan’ diyen bir liderin ve bu şekilde oluşmuş bir iktidarın hükümetinin, elbette öncelikli olarak el atması gereken noktalardan birisi, bu kanayan yaraydı. Ve bu kanayan yaraya şimdi bir tampon koyuyoruz.

Şunu açıkça söylemek isterim ki bu bir başlangıçtır. Bu başlangıçla biz Türkiye’deki sağlık sorunlarını tamamen çözmüş olmuyoruz. Sağlık sorunlarını çözmeye ciddi bir adım atmış oluyoruz.”

Bu arada konferans salonunun bulunduğu Onkoloji Servisi’nde bekleyen bazı hastalar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, törene gelişi sırasında, hastanelerde yaşadıkları sorunları ilettiler. Akdağ da, hastalara, ”sorunları çözmek için bugün bir adım attıklarını” söyledi.

SSK olarak 32 milyon kişiye 138 hastane, 31 bin 600 yatak ve 19 bin hekimle hizmet vermeye çalıştıklarını anlatan Başesgioğlu, Türkiye ortalamasına göre 1592 kişiye bir uzman hekim düşerken, SSK’da ise 5 bin 72 kişiye bir uzman hekim düştüğünü vurguladı.

Bakan Başesgioğlu, yine Türkiye ortalamasında 1450 kişiye bir pratisyen hekim düşerken, SSK’da da 7 bin 955 kişiye bir pratisyen hekim düştüğünü kaydetti.

Sağlık personeli dağılımında büyük dengesizlikler olduğuna işaret eden Başesgioğlu, tüm kamu sağlık tesisleri verimlilik açısından değerlendirildiğinde de problemler bulunduğunu söyledi.

Başesgioğlu, SSK ile Sağlık Bakanlığı’nın toplam yataklı tesis sayısının 890 civarında olduğunu, 508 hastanenin kapasite kullanımının yüzde 30′un altında, 143 hastanenin kapasite kullanımının da yüzde 70′in üzerinde bulunduğunu ifade etti.

Bu gibi verilerin iki bakanlığın birlikte hareket etmesini zorunlukıldığını anlatan Murat Başesgioğlu, projeyle iki bakanlığın fiziki imkanları ve insan kaynakları birleştirilerek, insanlara en iyi sağlıkhizmetini vermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Bakan Başesgioğlu, projeden ilk önce SSK mensuplarının yararlanacağını ve buna tarım sigortalılarının da dahil olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

”İşsizlik ödeneği alan sigortalılar ve yakınları, Emekli Sandığı mensupları, devlet memurları ve aile fertleri, Bağ-Kur sigortalıları ve hak sahipleri, bu projeden yararlanacaklar. Yani sosyal güvenlik kapsamındaki bütün vatandaşlar, SSK ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı bütün sağlık tesislerinden yararlanma imkanına sahip olacaktır.”

Başesgioğlu, buradaki yeniliğin, SSK mensuplarının Sağlık Bakanlığı’na bağlı tesislerde muayene tetkik, tahlil ve tedavi olabilmeleri, buna karşılık da devlet memurları ve yeşil kartlıların da SSK hastanelerinden yararlanmaları olduğunu söyledi.

Uygulamanın ilk etapta Ankara, İstanbul, İzmir, Yalova, Rize ve Sivas illerinde bugün başladığını kaydeden Başesgioğlu, ”Nihai hedefimiz, bu ortak kullanma projesini Türkiye’nin en ücra köşesine kadar yaymaktır” dedi.

Başesgioğlu, yataklı sağlık tesislerine yığılmayı önlemek için ilk basamak sağlık hizmetinden geçtikten sonra hastanelere sevki uygun gördüklerini ve eğer hastanın sevki gerekiyorsa buradaki hekimin sadece hastanın gideceği branşı yazarak hastaya, hem hastane, hem de hekim seçme özgürlüğü gibi çağdaş bir yaklaşık getirdiklerini bildirdi.

Daha önce hastalara 60 merkezde ilaç verildiğini, son düzenleme ile 100 merkezden ilaç alınabileceğini anlatan Başesgioğlu, bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artırılacağını söyledi.

Bakan Başesgioğlu, ”Bu ilk uygulama. Mutlaka başlangıçta sorunlar, sıkıntılar yaşanabilir. Her iki bakanlık olarak bu projeyi en rantabl şekilde uygulamaya kararlıyız” diye konuştu.

Uygulamanın, kurumlarının finansman açısından yüklerinin yanı sırahekimlerin de yüklerini artıracağını, ancak bu yükleri karşılamaya hazır olduklarını vurgulayan Murat Başesgioğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

”Bu projenin radikal bir çözüm olmadığını biz de biliyoruz. Türkiye’de sağlık sistemini kökünden çözmenin en radikal yolu, genel sağlık sigortasına ve bununla birlikte aile hekimliği sistemine geçmek. Hükümet olarak bu noktada çalışmalarımız devam ediyor. Halkımızdan ise bu projenin uygulanmasına yardımcı olmalarını istiyoruz.”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, ilaçların SSK veya Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden, buralarda yoksa reçete mühürlendikten sonra anlaşmalı eczanelerden alınabileceğini söyledi.

Bakan Başesgioğlu, 6 ildeki uygulamanın SSK’nın bu yılki bütçesine fazla bir yük getirmediğini anlatarak, ”Ama tüm sistemi açtığımız zaman, ilaç hariç sağlık sistemine 350 trilyon lira artı bir maliyeti var” dedi.

Törende daha sonra Maliye Bakanlığı, SSK ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanacak olan protokol, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın katılamaması nedeniyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından imzalandı.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-08Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:57

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlıklı Yaşam HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84