• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Dişhekimlerini Tehdit Eden Hastalıklar

Dişhekimlerini Tehdit Eden Hastalıklar

Meslek hastalıkları konusunda Dr. A.Rezzak Yörük ile görüştük. Yörük dişhekimlerini tehdit eden hastalıkların kan ve kan ürünleriyle bulaştığını söyledi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Akut Viral Hepatit: Sık görülen ve nedeni çeşitli virüsler olabilen bir karaciğer rahatsızlığıdır. En iyi bilinen virüs suşları:

Hepatit A,B,C,D ve E virüsleri,Non A non B ajanlar ve Epstein-bar virüsüdür. Kc hasarı iki şekilde oluşur

1- Doğrudan virüse bağlı olarak,
2- Virüse karşı oluşan immün yanıta bağlı olarak.

Histopatolojik olarak etken olan virüsü ayırt etmek mümkün değildir. Hepatosit ölümü, Enflamasyon ve Rejenerasyon bu virüslerin hepatositlerde oluşturduğu ortak üç özelliktir. Anikterik tablo gibi hissedilmeyen bir klinik proçes yaşanacağı gibi, fulminan karaciğer yetmezliğine gidecek kadar ağır klinik proçesler de yaşanabilir.

Toksik hepatit (paracetamol, INH, allopürinol, halotan, metildopa, sülfonamidler), wilson hastalığı, zehirler, (ör: amonita phalloides), reye sendromu (çocuklarda), lenfoma ve budd-chiari semdromu gibi hastalıklar da viral hepatiti taklit eder. Titiz bir şekilde ayırt edilmesi gerekir.

Ülkemizde bizi en çok tehtit eden ve güncel olan A, B ve C hepatiti büyüteç altına alalım:

HEPATİT A: Virüs 27-30 nm boyutunda, tek sarmallı bir RNA virüsüdür. Kronikleşme hemen hemen hiç görülmez ve yaşam boyu bağışıklık kazanılır. Antihepatit B titresi ölçümü, immünite seviye tespit testidir. Ig M anti-HAV aktif veya yeni geçirilmiş enfeksiyonda pozitifleşir. Genelde bulaşma yolu parenteral değil oraldır. En selim hepatitdir.

HEPATİT B: DNA polimeraz ve çift sarmal DNA içerir. Çekirdek antijeni HBcAg den oluşan Dane partikülü olarak adlandırılan santral bir yapı içerir. E antijeni ve HBeAg çekirdek antijenin bir parçasıdır. HBsAg ise santral partikül yüzey antijenidir. Bulaşma yolu kan ve kan ürünleriyle ve veneraldir. Özellikle avrupada HB enfeksiyonu veneraldir veya IV drog bağımlılarının ortak kullandıkları enjektörlerden geçer. Enfeksiyonu klasik olarak sarılık izler ve 2-3 ay sonra ateş ve artralji eşliğinde bir se hastalığı benzeri bir hastalık görülür. Bu akut safhada IgM Anti-HBc pozitif çıkması beklenir. Taşıyıcılık erkeklerde daha sıktır fakat genel hasta populasyonunda taşıyıcılık %10 u geçmez. Kronikleşirse asemptomatik seyreder. Yalnızca ileriki dönemde siroz komplikasyonu oluşursa ortaya çıkar.

HEPATİT C: 30-60 nm çapında bir rna virüdür.Flavirüs ailesi üylerine benzer. Klasik olarak parenteral yolla bulaşır. Genelikle anikteriktir. Tanı anti HCV antikoru ile veya HCV RNA virüsünün belirlenmesiyle konur. Ancak bu testlerin pozitifleşmesi 4-6 ayı bulabilir. Subklinik olan Akut HCV vakalarının %70 i kronikleşir. Bunların da yaklaşık %20 sinde 20 yıl içerisinde siroz gelişir.

Akut enfeksiyonların 6 aydan daha uzun sürmesi kronik enfeksiyonu tarif eder.Kronik Hepatit etyolojisi ise : Kronik HBV veya HCV enfeksiyonu, Otoimmün KAH, Alkol kötüye kullanım, İlaçlar (INH, metildopa, nitrofurantoin vb), Metabolik hastalıklar (wilson hastalığı vb)

TEDAVİ: Spesifik tedavisi yoktur. Destekleyici önlemler: yatak istirahati, alkolün bırakılması, düşük yağlı yüksek karbonhidratlı diyetler içerir.

- Steroid tedavisi birçok vakada karaciğer fonksiyon testlerini düzeltir ama prognoza iyi yönde bir etkisi yoktur,kullanmaktan kaçınılmalıdır.
- Akut HBV enfeksiyonunda Lamivudin etkin olabilir.

Hastalığın en etkin önlemi Hepatit A veB için Aşılamadır ve diğerleri için ise kontaminasyondan korunmadır.

Sayın meslektaşlarımız;

Fakülte yılları geride kaldı ve elimize insan hayatı teslim edildi. Meslek hayatındaki yıllar ya henüz yeni yeni ilerlemeye başladı ya da yıllar yılları ışık hızıyla kovaladı ve belki de çocuklarımız bizim gibi benzer meslekleri seçmeye yöneldi, aynı saflarda mücadele ediyor.

En değerli varlıklarımız, geleceğimiz olan sağlığımız ve aile bireylerimizin sağlığı bu meslek hayatımız boyunca bizden olumsuz anlamda ne kadar etkilendi veya etkilenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sağlımız bozulmadıkça bunu bilmek çok zordur, ancak tahmin edilebilir.

Muayenehane veya sağlık kuruluşu ortamında sterilite çok önemlidir. Tıbbi setlerin her kullanımdan sonra sterilizasyona tabi tutulması, muayenehane ve sağlık kuruluşunun düzenli dezenfeksiyonu ve disposable sarf malzemeleri kullanılmaya başlanmasından sonra biraz daha koruma altına alındık.

Aslında birer birey olarak değil ama birer sağlıkçı olarak potansiyel hastalık taşıyıcısı olduğumuzu lütfen aklımızdan çıkarmayalım. Hastalarımızdan damlacık yoluyla aldığımız virülans suşlar ile hasta olabiliyor veya o suşları boğaz florasında saklayıp, bizde enfeksiyon oluşturmasa da yakınımızda bulunabilen eş dost tanıdık veya diğer hastalarımız arasında immün sistemi zayıf olanlara aktarabiliyoruz.

Sözkonusu olabilecek hastalıkların prodromal dönemlerinin değişik uzunlukta olduğunu düşünürsek Hasta ile şüpheli ilk temasta kapabileceğiniz bir virülans suşun varlığını veya yokluğunu prodromal dönemin varlığı nedeniyle uzun bir süre ispatlayamazsınız. En zoru da bu bekleme dönemidir zaten.

Hepatitler ‘de bu dönem haftalar bazan da ayları bulabildiği gibi, AİDS ‘de bu süre 6 ay veya 1 yılı geçmektedir.

Hepatitte eğer virülans suş bulaştı ise hepatit immünglobülini son bir şans olarak bulaşmadan sonra kullanılabilmektedir ama başarı şansı o kadar fazla olmamaktadır.

Bu potansiyel tehlikeleri sıfırlanması değil ama azalması tamamen bizim inisiyatifimizde. Biz sağlıkçılar olarak hepatit A ve B gibi aşısı olan hastalıklara karşı aşılanmalıyız. Hastalıklara karşı kendimizi, kendi şahsımız için olmasa bile bir sonraki hastalarımız, ailemiz ve dostlarımız için, koruyalım. Maske ve gözlük mutlaka kullanalım. Muayenehane dezenfeksiyon kurallarına mutlaka uyalım. Hastalıkları küçümsemeyelim. Düzenli check-uplarımızı mutlaka yaptıralım. Düzenli aşılarımızı mutlaka takip edelim.

Sağlıcakla kalın…


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-08Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:54

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlıklı Yaşam HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84