• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
“Skala” Tarihe Karıştı

“Skala” Tarihe Karıştı

Günümüz insanı dış görüntüsüne ve estetiğine her geçen gün biraz daha önem veriyor. Dış görünüşe gösterilen hassasiyet “diş” alanında da kendisini gösteriyor. Hem sağlık hem güzellikten taviz vermeyen dişhekimi hastaları, dişte renk unsurunu ön planda tutuyor.

Altın ve gümüş dişlerin protezlerde bol kullanıldığı günler geride kaldı. Bugün doğallığı tercih eden hastalar yeni yapılacak dişinin diğer dişleri ile aynı renkte olmasını istiyor. Ön diş ve gülme hattı olarak tabir edilen bölümlerde renk alımı dişhekimleri ve teknisyenlerin oldukça zorlayan özel bir yetenek ve ustalık gerektiriyor.

Renk almak sistematik ve öğrenilebilen bir uygulama olsa bile ölçü almak veya kavite (dolgu için çürük olan bölümü temizlemek) hazırlamaktan oldukça farklı bir konu. Ayrıca hekimlerin renk alırken zamanı uzun tutmaları operatif uygulamaların aksine hekimin aleyhine çalışan bir durumdur. Gözlerin renkleri algılama kabiliyeti saniyeler içerisinde zayıflamaktadır. Her gözün renkleri nasıl algıladığı da başka bir tartışma konusu. Her hekim farklı gözlerle baktığı gibi imalat aşamasında devreye diş teknisyenleri de girmektedir. Uzmanlar diş rengi alırken en ideal saatin sabah 11:00 ila öğleden sonra güneş ışıklarının kırıldığı 16:00 saatleri olduğunu vurguladı.

Hasta, dişhekimi ve teknisyen arasında doğabilecek uyuşmazlıkları ortadan kaldıran bu makineler, hem hastanın diş rengini buluyor, hem de net tesbit edilen renk sayesinde, dişhekimi, teknisyen anlaşmazlığı ordadan kalkıyor.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-05Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:41

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Teknoloji HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84