• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Tamirde de Eğitim Şart

Tamirde de Eğitim Şart

Dentha Haber Ajansı’nın Sektör Bileşenleri ile sterilizasyon konusunda yaptığı araştırma devam ediyor. Bu kez mikrofonlarımızı sterilizasyon en önemli öğesi sayılan otoklavın tamiratı ile ilgili bilgi almak için TEMED’e uzatıyoruz.

TEMED Diş-Tıp Araç Gereçleri Tic ve San A.Ş Genel Müdürü Makina Mühendisi Bilgehan Uçanok, ‘otoklav’ tamiratının, konunu uzmanları tarafından yapılması gerektiğini, bilinçsiz ellerde tamiratı yapılan otoklavın, yarar değil! zarar! getireceğini söyledi.

Türkiye’de otoklav tamiratı için alt yapının oluşmadığını bildiren Makine Mühendisi Bilgehan Uçanok, son günlerin medyatiği “Eğitim Şart” cümlesini otoklav tamiratı içinde kullanarak, “Tamirde eğitim şart” diyerek konuşmasına başladı. Uçanok, “Otoklav tamirat fiyatları bile ancak 2005 yılında kesinlik kazanacak. Gerek fiyatlandırma, gerek tamirat anlamında bir alt yapı açılmış değil. Diş hekimlerinin otoklavlarını tamir edecek servisin konusunda uzman kişilerden oluştuğuna özen göstermelidir” dedi.

Otoklav tamirat servislerinin TSE ve Sağlık Bakanlığı’ndan onay olması gerektiğini de söyleyen Bilgehan Uçanok, “Otoklav yüksek bir atmosferde basınç uygular. Otoklav tamiratı yapacak teknik servis elemanlarının eğitim düzeyleri, otoklav tamirat tecrübesi, önceden araştırılmalıdır. Tüm bu özellikler dikkate alındıktan sonra cihaz teslim edilmelidir, yanlış ellerde tamiratı yapılan bir otoklav hem tamiratı yapan kişiye hem de diş hekimine büyük zararlar verebilir” diye konuştu.

Otoklav tamiratının Türkiye’de yeni yapılandığını söyleyen Uçanok, “TEMED olarak otoklav tamiratını konusunda uzman akademik eğitim almış kişiler tarafından yapılmasını uygun görüyoruz. Bu nedenle teknik ekibimizde üç mühendis arkadaşımız vardır” dedi.

“Biz TSE ve İSO belgeli bir firmayız” diyen Uçanok, ekibini şu şekilde tanıttı.” Yukarıda sözünü ettiğim belgelerin tamamını, yedi yıldır bünyemizde barındırıyoruz. Ekibim; fizik mühendisleri ve elektronik mühendislerinden oluşmaktadır. Bizzat kendim makine mühendisiyim. Ayrıca çalışma arkadaşlarımızdan biri de, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ders veren bir eğitim üyesidir. Sadece otoklav tamiratı için bünyemizde üç makine mühendisi bulunmaktadır. Çağı yakalamak bizim için çok önemli ve öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Firma olarak, yurt dışındaki gelişmelerin yakın takipçisiyiz. Yeni teknolojileri ülkemize kazandırmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyoruz. Mühendis arkadaşlarımız altı ayda bir yurt dışında yapılan eğitim seminerlerine katılıyor ve ilgili firmalarla teker teker görüşerek, bilgi ve eğitim alıyor.


Dentha Haber Ajansı / 2004-04-01Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:22

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Teknoloji HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84