• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Hekim Sterilizasyon İşlemini Kanıtlamak Zorunda

Hekim Sterilizasyon İşlemini Kanıtlamak Zorunda

EDAD Eğitim Seminerlerinden biri 8 Aralık 2003 günü Harbiye Askeri Müzesinde yapıldı. Sterilizasyon teknolojileri ve Sterilizasyonun Kontrolü konusunda daha önce de yayın yapan Dental Gazete, ajans kameramanı ve yayın ekibi ile katıldığı bu toplantıdan gündemin en önemli konusu olan Enfeksiyon’a ait konuları size ayrıntıları ile yayınlamaya devam ediyor.

Konferansın önemli kısımlarını gazetemizin haber ekinde download yap izle bölümüne tıklayarak izleyebilirsiniz. Konferansının tamamını ve ilginç yönlerini ilerleyen zamanlarda siz okuyucularımıza aktaracağız. Çünkü bu konu hakkında Dentha Ajans Türkiye’nin neresinde olursa olsun yapılan tüm çalışmaları siz okuyucularına görüntülü ve sesli olarak aktarmaya devam edecektir. EDAD başkanı Galip Gürel’in açış konuşmasından sonra kürsüye gelen Mak. Müh. İbrahim Belenlioğlu konuşmasına başladı.

Gündemimizde olan uyum yasaları ile Sterilizasyon Teknolojileri konusunu detaylarıyla anlatan konuşmacı: “Hekim ve hastanın çok büyük risk altında olduğunu, buharlı hava ve su konusunda Almanların bir çalışmasını enstrümandan geçişini bir diş kesimi işleminde anlatarak bu çalışma sırasındaki operasyonu göstererek buradaki olumsuz noktalara izleyicilerin dikkatini çekti. Konuşmacı Mak. Müh. İbrahim Belenlioğlu Aeratörden kesme işleminden sonraki dezenfeksiyonu ve yeni hastada işleme hazır olan aeratörden çıkan atık (kan vb oluşumları), turbindeki kalıntıları, bu kalıntıların turbinden nasıl temizlenemediğini filmden izletti.

Muayenehanelerde yakın tarihte başlayıp günümüze kadar kullanılan yüksek ısı ile yapılan kuruhava sterilzatörlerinde yeterli ısıyı ve süreyi yakalama sorunu ile karşı karşıya olduğumuzu söyledi. Bu cihazlardan artık N, S, ve B sınıfı otoklavların olduğunu, bunların işlevlerini anlatarak buhar sterilizatörlerinde kapalı kapta ısı ve basınçla ve buharın maksimum 134 dereceye ulaşması koşulu ile sterilizasyonun yerine getirildiğini, S sınıfı otoklavlarda ön vakum ve son vakum işlemlerinin olduğunu, son vakumun ise kurutma için gerekli olduğunu anlattı. Anlatılan bu vakum teknolojilerininde cihaz fiyatını etkilediğini belirtti.

“Sterilizasyon teknolojisi, aspiratör yada kompresör teknolojisi gibi değildir. Bu konuda çok iyi ARGE yapmalıyız” diyen Makine Mühendisi İ. Belenlioğlu iyi vakumun 700-800 milibarda ancak elde edilebileceğini anlattı. Son bir yıl içerisinde bir vakum kargaşası yaşadığımızı belirten Belenlioğlu AB’de yaşanan “B Class” teknolojisinin önümüzdeki dönemde yönetmeliklerde yer alacağını belirterek daha sonra yıkama ve paketleme konusunu anlattı. Hastaya paketlenmiş üründen çıkarılan aletin güven vereceğini, bu işlemlerin Avrupa Standartlarında belli bir basınçta belli bir ısıda, Amerika’da ise bantlı sistemle yapıldığını
anlattı.

Daha sonra bu konuda dünyanın en iyi teknolojisini almamızın bir şey ifade etmediğini, yapılan sterilizasyonun kontrol edilmesini gerektiğini söyledi. İstanbul Üniversitesi’nden rof. Dr. Güven Külekçi’nin  bu konudaki çalışmalarını anlatan Belenlioğlu “Maliyeye karşı nasıl belgeleme zorunluluğumuz varsa (özellikle defter tutma  zorunluluğu gibi) , önümüzdeki dönemlerde de kendi sterilizasyon çalışmalarımızı kontrol altına alma ve belgeleme zorunluluğumuz da ortaya çıkacaktır. Yani tüketici bilinci arttıkça yarın hastalarınız gelip konu ile ilgili size çeşitli sorular soracaklar yada hukuki açıdan istenmeyen bir durum söz konusu olursa yaptığınız Sterilizasyon koşullarını kanıtlamak zorunda kalacaksınız. Yani hasta sizden herhangi bir olumsuzluk aldı ise bunu kanıtlamak zorunda değildir. Siz, sterilizasyon işleminizi belgelemek zorundasınız. İşte İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümündeki Güven Hocamızın yaptığı çalışmalar bir biçimde sizin sterilizasyon işlemlerinizin testlerini yapıp bir kenara arşivlemenizi sağlıyor. Bazı otoklavlarda bir takım dökümanlar da bulunuyor bunları da alıp arşivlemeniz çok önemli.. Yani nitelikli bir otoklav, sterilizasyon çalışması yetmiyor, bunu kanıtlamak ve belgelemek de zorunda kalıyorsunuz.” dedi.

Belenlioğlu ayrıca “ diş hekiminin muayenehanesindeki diğer risk güvenliklerine değindi; yangın, elektrik kaçağı, su baskını gibi risklere karşı muayenehanelerde altyapı donanımının nasıl olması gerektiğini anlattı. Bir de konsolosluklardan uzak yerlerde muayenehane açmalıyız” diyerek, son terör olaylarında İstanbul’daki patlamalardan zarar gören sektör gurubuna ve yer seçimine espritüel bir yaklaşımla dikkat çekti.


Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 01:12

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eğitim HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84