• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
TDB ile DİŞSİAD Arasında İmzalanan Tüketiciyi Koruma Protokolü Taraflara Neler Getiriyor?

TDB ile DİŞSİAD Arasında İmzalanan Tüketiciyi Koruma Protokolü Taraflara Neler Getiriyor?

Ağız ve diş sağlığı sektöründe, hepimizin bildiği gibi dişhekimleri ve diş depoları birbirinin vazgeçilmez iki parçasıdır.

Taraflar (TDB ve DİŞSİAD), aralarında çıkabilecek sorunları hukuki yollara baş vurmadan ve kısa sürede çözmek amacıyla, 4077 sayılı Tüketicinin Korunmasına İlişkin Yasa temel alınarak bir protokol hazırladı, hazırlanan bu protokol TDB ve DİŞSİAD´ın başkanları tarafından geçtiğimiz günlerde imzalandı. Görüşlerini telefon röportajında aldığımız TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Tarık İŞMEN, protokolle ilgili şunları söyledi:

İmzalanan bu protokolün ana dayanağı tüketici yasasıdır. Hedeflenen ise dişhekimi ile diş deposu (imalatçı-ithalatçı firma) arasında ortaya çıkacak ihtilafı, yasal yola ve bürokrasiye girmeden, iki tarafın yetkili kurumlarınca atanacak bir heyet tarafından çözülmesidir. Bu bir yerde bilirkişi ataması şeklinde olacaktır. Heyet beş kişiden oluşacaktır. Üyelerin ikisi TDB temsilcisi, ikisini Dişsiad temsilcisi , beşinci kişi de iki tarafın ortak görüşü ile seçilen bir dişhekimi olacaktır. Oluşan heyet kendi arasında bir başkan ve bir raportör seçecektir. Heyet TDB Genel Sekreterliğine bağlı olarak çalışacak. Yapılacak müracaatlarda belli şartlar aranacak, aranan şartlar oluşmuşsa Genel Sekreterlik tarafından değerlendirilip uygun bulunduktan sonra komisyon toplantıya çağrılacak ve konu görüşülecektir. Dişhekimi ve firmaların müracaatları, yersiz müracaatların önüne geçmek ve komisyonun meşgul edilmesini önlemek için belli bir ücrete tabi tutulacaktır. Böylece komisyon işlevsellik kazanmış olacaktır.

Her şeyden önce belirtmemiz gereken şu ki, 4077 sayılı yasa baz alındığı için taraflara özel bir yaptırım söz konusu değil, aksi davranış yasayla ters düşmek anlamına gelir. Komisyonun istenilen sonucu verebilmesi için her iki tarafın da iyi niyetli olması şart. Amaç daha pratik, daha uygar, kişi ve kurumları koruyan bir çözüme ulaşmak. Şayet Heyet soruna bir çözüm getiremez ise, taraflar protokolün atıfta bulunduğu 4077 sayılı yasaya göre çözüm için diğer yasal yolları takip edebilecekler. Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Protokolün bir başka hedefi de firmalar arasındaki haksız rekabetin önlenmesidir. Sektör içerisinde sahte, kaçak, garantisiz mal satan firmalar bu protokole dahil edilmeyeceklerdir. Bunun yanında vergisini ödeyen, ithalatçı ise ithalat ve TSE belgesi olan, imalatçı ise sigorta belgesi ve kalite belgesi olan firmalar bu protokole dahil edilecektir. Protokolü imzalayan firmalara birer sertifika verilecek, verilen sertifikanın bir geçerlilik süresi olacak. Ayrıca sertifikayı alacak firmadan sertifika bedeli (sembolik bir miktar) alınacaktır. Sertifikayı olan firmanın elemanlarına (çantacı tabir edilen) birer kimlik verilecek ve böylece dişhekimi malı aldığı kişinin kimliğini ve hangi firmanın elemanı olduğunu bilecek, bir sorunla karşılaştığında muhatabına daha kısa zamanda ulaşabilecektir.

Firmalardan sertifika bedeli olarak alınacak ücret Hakem Heyetinin çalışmaları ve sekreterya masraflarının karşılanması için kullanılacak. Ayrıca TDB ve DİŞSİAD´ın organize edeceği fuarlardan elde edilen gelirin de %1´i de bu fona aktarılacak ve heyetin giderleri için ayrılacak miktar çıktıktan sonra geriye kalan ile TDB´nin burs verdiği dişhekimliği fakültesi öğrencilerine kaynak oluşturacak “dedi.

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 00:44

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlıklı Yaşam HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84