• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
DİŞHEKİMLERİ SANDIĞA GİTMİYOR

DİŞHEKİMLERİ SANDIĞA GİTMİYOR

Her iki yılda bir yapılan dişhekimleri meslek odası seçimlerine bu yılda ilgi omadı. 7602 dişhekiminin kayıtlı olduğu İstanbul Dişhekimleri Odasında seçim 2169 kişi ile gerçekleşti. Seçim için İTÜ Maçka Tesislerinde 15 sandık kuruldu. Seçim sonuçları kesinleşti.30 yıldır devam eden Birlik Grubu az bir oy farkı ile kazandı.

2016 yılı 10 Nisan Pazar  günü gerçekleşen 16. Dönem İDO meslek odası seçiminde İstanbul Dişhekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği   mesleğine sahip çıktı. Oldukça  çekişmeli geçen seçimlerde  çarşaf liste kullanıldı. Seçim akşamı  ilçe seçim kurulunca  duyurulan  birleştirme tutanağına göre  Önce Dişhekimi  Grubu ile seçime giren Prof.Dr.Ender Kazazoğlu  965 oy aldı. Birlik Grubu  ile seçime giren  ve 30 yıllık  aynı  yönetimin  çeşitli kademelerinde ve Türk Dişhekimleri Birliği’nin son dönem Disiplin Kurulu Başkanlığında da  bulunmuş  Prof.Dr.Turhan Atalay  ise  1257  oy aldı.


SEÇİM  ORTAMLARI  HASRET GİDERME VE DERTLEŞME ORTAMI OLDU

Seçim, gidenlerin genellikle arkadaşları ile buluşup  dertleştikleri bir ortam olarak görenlerin yanında  mesleki deneklerde ilgi göstermemekte.

 İD4  adı ile tanınan ve dört  D harfinin bir araya gelmesi ile  (Dayanışma Dostluk Dernek  ve Dişhekimleri baş harflerinden ) oluşmuş  30 yıllık dernek olan İstanbul Dişhekimleri Dayanışma ve Dostluk Derneği’nin ilgi göstermesinin nedenini  gazete editörümüz dernek  Başkanı Dişhekimi Metin Gürsan’ a sorduk Gürsan  İDO  seçimi hakkında şunları söyledi ‘’ Onurlu beraberlikleri  meslek örgütü  çatısı altında özel  statülü  dernekler sürdürür. İD4 de böyle bir dernek. Dernek TBMM de 2002 den beri meslektaşları ile temsil edilmekte. Her dönem belediye başkanları başkan yardımcıları ve siyasetçilerimiz oldu. Ama asla ne derneğimizi ne de meslek örgütümüz olan odayı bu siyaset işine bulaştırmadık. Sessiz sedasız dernek dayanışma ve dostluğunu adından aldığı güçle sürdürüyor. Çok fazla da tanınmaz. Tanıyanlar da  bu dernekten ayrılmaz. Ama 30 yıldır İDO yönetiminde olan arkadaşlar hep siyaset yaptılar ve hala yapmaktalar. Ben 9 Nisan günü yapılan genel kurula katıldım. Bir kişi bile TBMM den katılan yok halbuki 3 vekil verdi İstanbul..Bu oda genel kurul yapıyor ne CHP den ne de AK Parti’den seçilen meslektaşlar genel kurula gelmiyor. Neden gelmiyor soruyorum? Nedeni şu İDO nun siyasi yapılanmadaki politikaları yüzünden. İDO mesleki siyaset yapsa tamam. Mesleği için gidip TBMM de grup da mali bütçede vs de konuşsa tamam. Dersiniz ki  mesleğin onur ve haysiyetini koruyor. Ama İDO Diyarbakır da Sur da  Devletin Politikasına el –dil uzatır ise buna ne CHP ne de AK Parti katılır. İstanbul’da onlarca Dişhekimliği fakültesi var. Hangisi katıldı? İstanbul da onlarca mesleki dernek var hangisi katıldı? Bir tek ben derneğimiz adına katıldım o da kurul karar   aldığı için İD4  adına katıldım.. ve çok üzüldüm. Biri birini PKK lıkla suçladı diğeri onu faşistlikle suçladı. En sonunda  birbiri üzerine yürümeler felan oldu. Benim de beklentim 7500  den fazla üyesi olan bir odada  genel kurulda projeler programlar yurt dışı ortak çalışmalar  ve sektörün içindeki muayenehanelerin ekonomik sorunlarına öneriler vs çıkması idi ama yine aynı tas aynı hamam türünden  kendi kendilerini akladılar kendi kendileri ile tartıştılar 200 kişinin bile olmadığı bir genel kurulda eski yönetimden ayrılan aynı ideolojiyi paylaşan ama hakikaten bir şeyler yapmak için aday olduğuna inandığım, (ki akciğer nakli olmuş büyük tehlike geçirmiş ) bir insanı dahi olmadık çirkinlikle suçlayarak hekime yaraşmayan bir genel kurul yaptılar.Bunun müsebbibi olarak  ben  meslektaşlarımı suçluyorum.. bir cumartesi dahi gelip bir genel kurulu bile dinlemezlerse  ‘dişhekimleri dertleri klinikte para kazanmak olan bir gürüh’  dur suçlamaması ile ( o  göz ) ile toplum bize bakar. Sen mesleğin için üzülmezsen kim sahip çıkacak peki?’’ dedi.


RESİMLERLE   16.DÖNEM İDO  GENEL KURULU VE SEÇİMİ  VE KONUŞMA ÖZETLERİ  ŞÖYLE

Ümit Yurdakul : ‘’ Ülke gergin ortamda.Şüpheli paketler, şüpheli insanlar ve gittikçe paronayaklığa   evrildiğimiz bir ortamdayız. Geleceğin en parlak mesleği dişhekimliği değil bomba imha uzmanlığıdır. Çok şükür ki 7 düvele nam salmış bir hükümetimiz var. Ama kendi çocuklarını cinsel istismardan koruyamıyan, meslek odalarından korkan bir hükümet..Biz yıllardır meslek odaları politika yapmalı diyoruz. Siyaset  sadece mecliste yapılan bir iş olamaz. Eğer öyle olursa sivil toplum gelişemez’’ dedi. Ümit Yurdakul’un bu konuşması esnasında salondan bağrışmalar ve divandan konuşmacıya siyaset yaptığı ikazı ve divanın müdahale etmesi istendi. Divan Başkanı Dişhekimi Hüseyin Meşeci’nin Ümit Yurdakul’un söz istemi esnasında kürsüye davetinde ‘ Buyurun sayın İBB Meclis üyesi’ demesi ve akabinde Yurdakul’un yönetimin raporları  üzerinden ziyade siyasi  olaylara değinmesi bazı katılımcıların genel kurul salonunu  terk etmelerine neden oldu. Divan başkanının  her konuşmacının konuşma özgürlüğü var diyerek  tekrar söz verdiği Muzaffer Erdoğral ise  kendisinin 15 yıl askerlik yaptığını dişhekimi olarak öleceğini ve ölünce de şu veya bu partili değil bir dişhekimi ölmüş diyecekleri için burada bu mesleği savunduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: ‘ Hükümet başka bir şeydir. Türk Silahlı Kuvvetleri başka bir şey dir. Gelelim kaba bir tabirle zurnanın zırt dediği yere.(özür diliyorum) elimde basın açıklamalarından okuyorum Hastanenin karargaha dönüştürüldüğü yer diyor ve sağlık bakanlığı ile davalı oluyor benim odam.. neden benim odam davalı olsun?’ dedi. Daha sonra konuşmasında Birlik grubunun bayraklarını PKK rengine benzeterek  salonda kürsüye yürümelere neden olan dişhekimi Özdoğral konuşmasında divanın da ikazı üzerine haddini aşan ifadeler olduğu aslında son iki dönem Birlik Grubu’nun umut vermiş olduğunu; bir arka planın esiri olarak bu bildiriye imza attıklarına inandığını söyleyerek ortamdaki gerginliği giderdi. Seçime giren diğer aday grup olan Önce Dişhekimi Grubu için de birbirinin içinden çıkan ‘matrukça’ tabirini kullanarak  ‘Bu grup sizin içinizden çıktı. Açıkça söylüyorum ve ehven-i şer olarak değerlendiriyorum’’ dedi.


Emniyet Müdürlüğü’nün Dişhekimliğinden emekli olan Ercüment Sucu ise  yaptığı konuşmasında 35 yıllık hekim olduğunu 30 yıllık da oda üyesi olduğunu söyleyerek ‘İki yıl önce bu kürsüden seçilmiş bir arkadaşınızım. Aslında konuşmamaya söz vermiştim. Ancak sataşma olunca söz aldım. Mernis numaralarına emniyet eski mensubu olarak mı kolayca ulaşıyor deyince konuşmacı söz aldım. Benim mernis numarasını oda sekreteri Aret bey’e sorun nasıl aldığımı. Edirne ADSM’ye  tayin olmuş birinin de kaydını odaya dilekçe vererek sildirdim.’ Dedi. Ercüment Sucu  daha sonra  Sağlık Bakanlığı’nın açtığı ve 17 mayıs 2016 günü görülecek olan davanın metnini  salondan yükselen ‘okumasın’ itirazlarına rağmen divan başkanının ‘okusun’ müsaadesi ile okudu.Kongrede söz alan Tatyos Bebek Akit Gazetesinde geçmiş yayına değindi.Gazetede İDO nun Terörist oda ilan edildiğini; iki gün sonra  da Sabah Gazetesinde benzeri bir yayın yapıldığını  ve peşinden Sağlık Bakanlığı’nın odaya dava açmasının bir tesadüf olmadığını bunların hepsinin planın bir parçası olduğunu söyleyerek ‘Anadolu’daki İDO’ya muhalif  odalar da bize gösterdi ki ve burada bizi PKK ile suçlayan meslektaşımızda bunun ilhamını bana verdi ki bizi bir üst akıl yönetmek istiyor’ dedi.


Kongrelerde yıllarca  oda ve Türk Dişhekimliği Birliği organlarında görev alan Celal Korkut Yıldırım  söz alarak kendisinin Türk Patent Enstitüsü’ne başvuracağını sanal ortamda kendi baş harflerine  ait CKY markasının patentini alacağını; sanal ortamda hakkında yazılanlardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. ‘Tam iki aydır bizi eleştiriyorlar. ÖGD ye sonradan yamanmış birkaç ‘meczup’un sanal ortamda yazdıkları nedir?.. Hani meslektaşım kardeşimdi?.. Birlik Grubu kim peki? Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi yurt dışına çıkarılması gerekli olanlar mı? Birisi senin 26 yıllık dostluğunu ateşe atıyor. Ne adına? Başkan olacak ..bu mu dostluk?.. bu mu kardeşlik? diye sorarak konuşmasına devam etti ‘2012 de bu ülkede 18  dişhekimliği fakültesi olduğunu şimdi 72 fakülte açıldığını peki bunları kimin açtığını’ salona sorduğunda salondan kahkahalarla karışık  ‘Birlik Grubu’ cevabı geldi. Yıldırım ‘Bırakın bu tür durumlarda STK ların insiyatifinin olmasını T.C. Başbakanının bile insiyatifinin olmadığını ve ülkeyi tek kişinin yönettiği ortamda’ diyerek  Fidel Castro’nun ‘ABD bir şeyi destekliyorsa bunda bir bityeniği vardır’ sözünü hatırlatarak  ‘Şimdi benim odama Malatya; Kayseri,Isparta gibi odalar müdahil oldular. Soruyorum ne adına’ diyerek bit yeniği vurgusu yaptı.

İDO Başkanı sıfatı ile 15. yönetim kurulunun ibra öncesi raporları hakkında savunma sözü alan İDO Başkanı Ahmet Murat Yıldırım konuşmasında şunlara değindi: ‘ Siyaseti sonuna kadar yapacağız. Bu ülkeye barış gelecekse bize ikinci üçüncü dava açılmasını şeref sayarız. Muzaffer Erdoğral Bakırköy görüşmemizde bana söylediğini hatırlasın ‘öyle bir duvara çarptık ki adım atamıyoruz İDEALİST GRUP olarak dedi ve destek istedi. Şimdi de ÖGD diyor ki ağız ve diş sağlığı politikaları oluşturamadılar. Ben de diyorum ki oluşturamadıysak 26 senedir  beraber  oluşturamadık, son 4 senedir de biz oluşturamadıysak bu da bizim ayıbımızdır’ dedi.

10.Nisan 2016 günü İTÜ Maçka Yabancı Diller Okulunda kurulan 15 sandıkta yönetimin diğer adayı olarak seçime giren ve seçimi  kaybeden  Prof.Dr.Ender Kazazoğlu  seçimi kazanan Atalay’a başarılar diledi ve ‘ Pazar gününü seçime ayırarak oy kullanan’ meslektaşlarını kutlayıp teşekkür etti. (Dentha Ajans Maçka/İstanbul 9.04.2016)

16. Dönem Seçim Sonuçları
Editör Dental Gazete    Tarih 12 Nisan 2016, 21:56

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84