• E-DERGİ
 • HAKKIMIZDA
 • KÜNYE
 • KANAL DENTAL
 • SİTENE EKLE
 • RSS
 • ARŞİV
 • İLETİŞİM
 • YENİ ÜYELİK
 • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
BEKLENEN KİTAP ÇIKTI

BEKLENEN KİTAP ÇIKTI

Ağız ve diş sağlığı hizmetleri veren sağlık yöneticileri, işletmeler, üniversitelerle diş hekimleri için rehber niteliğinde olan ve şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışma sayılan kitap çıktı. İçinde dişhekimliğinin özel ve kamu alanlarını ilgilendiren onlarca konunun yanında finansman- harcama ve analizine ait her türlü bilgiyi barındıran kitabın editörü ise T.C Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Mehmet Atasever.

Sağlık Bakanlığının en önemli kademelerinden biri olan  Strateji Geliştirme Başkanlığında 9 yıl görev yapan Mehmet  Atasever  üretim,yönetim ve pazarlama alanlarındaki  uzmanlığını; Erzurum Atatürk Üniversitesindeki  öğretim görevliliği  tecrübesini,kamu görevlerindeki  mali analistliğini, hastane yönetimi  ve sağlık harcamaları alanlarındaki  çalışmaları ile birleştirerek   bu kitabın editörlüğünde kullanmış.

Mehmet Atasever  Dişhekimliği alanındaki bu yayını  için  Dental Gazete Genel Yayın Yönetmeni ve Dişhekimi  Metin Gürsan’a  şunları  söyledi:

‘Bu Kitabın editörlüğüne neden ihtiyaç duydunuz diye  sordunuz. Bunun cevabına geçmeden önce  kitaba ait bazı konuların  biraz  geçmiş tecrübelerimle alakasına  değinmek istiyorum. Benim Vakıflar Bankasında  4 yıllık tecrübem oldu. Bunun peşine  Erzurum A.Ü.deki  öğretim üyeliği tecrübem de eklenince akademik araştırma vb tecrübelere  bakanlık  strateji geliştirme başkanlığındaki  9 yıllık bir tecrübe de eklenince  bir birikim elde ettik. Önce  ilaç sektörünün  2002-2013 dönemini analiz  eden bir kitap yayınladık. Sağlık Bakanlığında teşkilat yasasındaki  yenilenme ile  kurulan kamu hastaneleri birliklerindeki  kurulmalarda da görev almam nedeniyle  daha sonra  da 2015  itibariye  bu kurumda başkan yardımcısı  olmam sebebiyle  Türkiye de ağız ve diş sağlığı alanındaki  verileri  daha iyi değerlendirdim  ayrıca araştırınca  böyle bir kitaba ihtiyaç duyulduğunun farkına vardım ve  uzman dişhekimi  arkadaşımız Kemal Demiralp ile bu kitabı ele aldık. Geçtiğimiz Ekim ayında  bu kitabın ilk  baskısını yaptırdık. Kitap aslında  bu sahada  çok kişiye hitap eden bir kitap. İçeriği  8 bölümden oluşuyor. Ancak kitabın esas içeriğe konu olan yanı 2003  yılı itibariyle izlenen ağız ve diş sağlığı politikalarındaki  değişimler nedeniyle o zamandan günümüze  olan değişimi içerikte ele alındı. Rakamlarda  ise 2013  yılı itibariyle en son TUİK verileri esas alındı. Bu saha da  finansman, harcamalar,yönetim vb ilişkilere geçmeden  maalesef  bazı tanımlamaların dahi  eksikliklerinin olduğunu  gördük. Mesela  personelin mali  özlük haklarını 4. Bölümde  anlatıyoruz ama gel gör ki  personelde dişhekimi tanımı  1219  sayılı   Tababet ve Şuabat-ı Sanatlarının Tarzı İcrasına  dair kanunla   30. Maddede diploma  mecburiyeti  getirilmiş  ancak dişhekimliği  hemşiresi hakkında  mevzuat  ise henüz netleşmemiş. Ancak  2002 yılı Kasım ayı  itibariyle Sağlık Bakanlığına getirilen Bakanımız Sn.Recep Akdağ’ın ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’  ile  sağlık alanında hizmet alımları yaygınlaşmış  uygulama özellikle  destek hizmetlerinde  yeni bir  personel istihdam  modeline dönüştürülmüştür. Bugünde  2015 yılı başından beri  bakanlığımızın ADSM lerinde ve Diş Hastanelerimizde  hizmet alımı yöntemi ile bilgisayar personelinden diş klinik yardımcısına;  röntgen teknisyeninden  diş protez teknisyenine kadar  personel bu  yöntemle istihdam edilmektedir.Biz bu kitapta  bu süreçleri de anlattık. Sağlıkta dönüşüm projelerinin birçok yerinde yer almış Oral Diagnoz Uzmanı Dişhekimi  Kemal bey kendisi  konunun uzmanı olduğu için görüntülemede cihazlar /kullanıcı güvenliği/ dozimetre  vb  içerikleri ele aldı. Diğer birçok konuda  dişhekimi  arkadaşımızla  ele aldığımız  konular arasında yıllara  göre mukayeseler, grafikler  değerlendirmeler bulabilirsiniz. Bu kitap  sonuç itibariyle bir ilki ortaya koymuştur.’ 

Diyen  KHK Başkan Yardımcısı Atasever’e   kitap hakkında eleştiri olup olmadığı sorulduğunda  ‘Bu kitabın eksiği  fazlası vardır veya yoktur  demek bana düşmez. Bu konularda  bu kitabı kaynak olarak kullanacak kişilerin yorumuna bakmak lazım. Bence dişhekimliği fakültelerinden serbest muayenehanelere kadar  her hekimin okuyup bilgi edineceği bu kitabı bazı meslek örgütleri  de bir araya gelerek  değerlendirir ise  daha verimli  sonuçlar çıkacaktır. Mali  analizler, istatiksel  sonuçlar,  grafikler  ayrı ayrı uzmanlarca  ele alınır ise  sektör bileşenleri dediğimiz sanayici iş adamı depocu  yada ADSM  başhekimi  bundan sonra  dişhekimliği  yada ağız ve diş sağlığına ait  değerlendirme yaparken daha başka bir donanım ile değerlendirecektir. Özel  sektör  performans kriterleri  yada kalite kontrol prosedürleri  ile  kamu arasındaki  değerlendirmeyi  yapanlar da bu kitabı okuyunca daha iyi yapacaklardır. Mesela biz  kamu hastanelerinde faturalandırma algoritmasına göre  diş implant uygulamalarının faturalandırmasını yaptık. Özel sektörde de bu tarz  çalışan ve sağlık turizmine hizmet veren yurt dışından hasta getiren kurumlar kendi algoritmalarını çıkarıp mukayese edebilirler. Biz kamudaki  çalıştaylardan; halk sağlığı kurumlarındaki  verilerden yola çıkarak, FDI 2020 Vizyonu’nu  inceleyerek  uzman dişhekimi sayısının ne olması gerektiğini, eğitim modelinin ne olması gerektiğini  yazdık. Okuyucuya  SGK  açısından sistemin işleyişini, pilot uygulamanın nasıl olduğunu  ve nihai  olarak aile  dişhekimliğinin nasıl olması gerektiğini  anlattık. Kısacası  Türkiye de Ağız ve Diş sağlığı Hizmetlerinin Hedeflerini  bu kitap ile  ortaya koyduk sanıyorum. Takdir okuyucunun’ dedi.

Tablet Bilişim yayınlarından çıkan 8 bölümlü 267 sahifeden oluşan ‘Türkiye’de Ağız - Diş Sağlığı ve Dental Görüntüleme Hizmetleri’  kitabı kitap @tabletbilişim   adresinden kolayca elde edilebilecek.

( Dentha  Haber Ajansı –İstanbul 11.11.2015)  Editör Dental Gazete    Tarih 12 Kasım 2015, 21:12

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84